Անցյալ շաբաթ Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ), որի կազմում են նախկին խորհրդային հանրապետությունները, ինը ղեկավարները հանդիպեցին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում։ Հանդիպմանը ներկա էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի ու Ուզբեկստանի ղեկավարները։
Այս հանդիպմանը իրենց երկրների միջև առկա հակամարտության մասին խոսելիս միմյանց բախվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները՝ մյուս մասնակիցների, հատկապես Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներկայությամբ:
Ալիևի հայտարարությունները լի էին կեղծիքներով։ Նա ստորեն ասաց, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Հայաստանը տեղադրել է «Հայաստանում արտադրված 1400 հակահետևակային ական… Լաչինի շրջանի սահմանի մոտ 2021 թվականին։ Ադրբեջանական մի դիրքից մյուսը տանող ճանապարհները նույնպես ականապատվել են»։ Նա պնդեց, որ «բախումները, դրանց ակտիվ փուլը տևել են առավելագույնը ութ ժամ», թեև Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը։ Նա ստեց՝ ասելով, որ «Ադրբեջանը մտադրություն չի ունեցել բռնազավթել Հայաստանի տարածքը, ինչպես ոմանք կարող են ենթադրել»։ Նա անտեսեց այն փաստը, որ ադրբեջանական բանակը շարունակում է մնալ Հայաստանի սահմանների ներսում՝ 2021 թվականի մայիսի 12-ին իր ավելի վաղ ներխուժումից ի վեր։
Ալիևը փորձեց հաճոյանալ Պուտինին՝ պնդելով, որ «Ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ, ուզում եմ շեշտել, որ հրադադարի առաջարկով հանդես է եկել ռուսական կողմը։ Ոմանք դա վերագրում են այլ երկրների, ինչը բացարձակապես անհիմն է։ Ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ բախումները, ինչպես ասացի, դադարեցվեցին»։ Ալիևն այսպիսով հակասեց այն լուրերին, թե Միացյալ Նահանգներն է միջնորդել հրադադարի հաստատմանը։ Նա նաև խոստովանեց, որ Ադրբեջանը «վճռականորեն մերժել է» Եվրամիության առաջարկը՝ տեղակայելու քաղաքացիական առաքելություն սահմանի ադրբեջանական կողմում։ «Այդ պատճառով առաքելությունը կտեղակայվի Հայաստանի տարածքում», ասաց նա։
Ալիևը սուր քննադատության ենթարկեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, որը համակրական արտահայտություններ է արել Հայաստանի հասցեին։ Ալիևը դժգոհեց, որ Մակրոնը «վիրավորական, անընդունելի, կեղծ և սադրիչ հայտարարություններ է արել… Նա մեղադրել է Ադրբեջանին սարսափելի պատերազմ մղելու մեջ...»։ Ալիևը մեկ անգամ ևս փորձեց գոհացնել Պուտինին՝ ասելով, որ Մակրոնը «կողմնակալ հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի Դաշնության դեմ, այն է՝ «Ռուսաստանը խաղացել է ադրբեջանական խաղը»: Արդյունքում, Ալիևն ասաց, որ մերժում է Ֆրանսիայի հետագա ցանկացած միջնորդական դերակատարություն ղարաբաղյան հակամարտության մեջ։ Նա նաև դժգոհեց Ֆրանսիայի արտգործնախարարի «հակաադրբեջանական հայտարարություններից», Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ղարաբաղը ճանաչող և «նոյեմբերի կեսերին Ֆրանսիայի Սենատում պատրաստվող» երկրորդ բանաձևից։ Նա այս զարգացումների մեղքը բարդեց «Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքի» վրա՝ իր ունեցած ազդեցության պատճառով։
Ալիևը Հայաստանին մեղադրեց Ֆրանսիայում, Լիբանանում և ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանատների դեմ «սադրանքներ» կազմակերպելու մեջ։ Նա կեղծորեն պնդեց՝ «մենք կասկած չունենք, որ ահաբեկչությունն ու ավերածությունը կազմակերպվել են Հայաստանի կողմից։ Ինչո՞ւ եմ սա ասում: Որովհետև 1990-ականներին հայկական հատուկ ծառայությունները [Ադրբեջանում] իրականացրել են 32 ահաբեկչական գործողություն՝ պայթյուններ մետրոյում, ավտոբուսներում, լաստանավերում և գնացքներում։ Այդ զարհուրելի ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 2000 ադրբեջանցի բնակիչ»։
Այնուհետև Ալիևը փորձեց ղարաբաղյան հակամարտությունը վերածել կրոնական պատերազմի՝ հայերին մեղադրելով «ադրբեջանական ժողովրդի և ողջ մուսուլմանական աշխարհի նկատմամբ ատելության ծայրահեղ աստիճանի» մեջ՝ մոռանալով, որ Հայաստանն ու հայերն ամենաջերմ հարաբերություններն ունեն բազմաթիվ իսլամական երկրների հետ։
Ալիևը հերթական անգամ ստեց՝ պնդելով, որ Ադրբեջանը կատարել է «պատերազմից հետո 2020 թվականի նոյեմբերի համաձայնագրի բոլոր դրույթները»։ Սակայն պատերազմից երկու տարի անց տասնյակ հայ ռազմագերիներ շարունակում են մնալ Բաքվի բանտերում։ Նա նաև ստեց այն մասին, որ Հայաստանը չի ապահովում «Ադրբեջանի անարգել մուտքը դեպի Նախիջևան»։ Բայց Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է նման ճանապարհ տրամադրելու պատրաստակամության մասին, մինչդեռ Ադրբեջանը չի արձագանքել։
Ալիևը եզրափակեց իր ելույթը՝ հայտարարելով, որ իր «համբերությունն անսահմանափակ չէ» և սպառնաց, որ եթե չստանա այն, ինչ պահանջում է Հայաստանից, «մեզ այլ տարբերակ չի մնում, քան գործել համապատասխանաբար»։
Հաջորդիվ ելույթ ունեցավ վարչապետ Փաշինյանը՝ հակադարձելով Ալիևի ստերին։ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան հարձակումը անվանելով «չհրահրված ռազմական հարձակում Հայաստանի դեմ»՝ Փաշինյանը դատապարտեց ադրբեջանցի զինվորականներին ռազմական հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ Ժնևի կոնվենցիայի խախտմամբ հայ ռազմագերիներին մահապատժի ենթարկելով։
Փաշինյանը նաև մեղադրեց Ադրբեջանին «Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ գրավելու» մտադրության համար։ Նա մեղադրեց «տարածաշրջանային անվտանգության կազմակերպությունների [Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն] անբավարար արձագանքը...., որը շատ սուր հարցեր է առաջացրել հայ հասարակության շրջանակում»։ Նա հարցրեց՝ արդյոք ՀԱՊԿ-ը ճանաչո՞ւմ է նախկին խորհրդային հանրապետությունների սահմանները։
Փաշինյանն ասաց, որ Ադրբեջանը միայն հիմա է ցանկանում իմանալ 1990-ականների Ղարաբաղյան պատերազմում անհետ կորած ադրբեջանցի զինվորների ճակատագրի մասին՝ բացահայտելով, որ այդ պատերազմից հետո անհայտ կորած է համարվում 777, իսկ 2020 թվականի պատերազմից հետո՝ 217 հայ։
Փաշինյանը քննադատեց Ադրբեջանին՝ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև համաձայնեցված ճանապարհը կեղծորեն «միջանցք» որակելու համար։ Նա ասաց, որ չնայած 2020 թվականի հայտարարության մեջ «հստակ հիշատակվում է» Լեռնային Ղարաբաղը, սակայն Ադրբեջանը պնդում է, որ այն «գոյություն չունի»։
Փաշինյանը պատասխանեց նաև Ալիևի այն կեղծ պնդմանը, թե Հայաստանը ականապատել է ադրբեջանական տարածքները 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «նման ականապատում տեղի է ունեցել ամբողջությամբ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում։ Եվ մեր իրավունքն է անվտանգության որոշ քայլեր ձեռնարկել՝ պաշտպանելու մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը»։
Փաշինյանը նաև հակադարձեց Ալիևի այն կեղծ պնդմանը, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը կրում է կրոնական բնույթ։ Փաշինյանը վերահաստատեց Հայաստանի սերտ հարաբերությունները բազմաթիվ մահմեդական երկրների հետ.
Փաշինյանը հերքեց, որ Հայաստանը որևէ հարձակում է կազմակերպել Ադրբեջանի դեսպանատների վրա օտար երկրներում։ Որտե՞ղ են ապացույցները, հարցրեց նա։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ խոսեց Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղության իր անհիմն ակնկալիքների մասին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի նկատմամբ նրանց շարունակական թշնամությունը։ Խաղաղությունը չի կարող ձեռք բերվել մի կողմից, մինչ մյուս կողմը փորձում է սպանել քեզ:
Թշնամին, որն անընդհատ հարձակվում է քո վրա և ատրճանակն ուղղում գլխիդ, չի կարող համարվել խաղաղության հուսալի գործընկեր։

Last week, the nine leaders of the Commonwealth of Independent States (CIS), composed of former Soviet Republics, met in Astana, Kazakhstan. In attendance were the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the heads of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, and Uzbekistan.
At this meeting, the leaders of Armenia and Azerbaijan confronted each other about the conflict between their countries in front of the other participants, primarily Russian President Vladimir Putin.
Aliyev’s remarks were full of falsehoods. He alleged that after the 2020 war, Armenia planted “1,400 anti-personnel mines made in Armenia…near the border with Lachin district in 2021. The roads leading from one Azerbaijani military position to another were also mined.” He claimed that “the clashes, their active phase, lasted a maximum of eight hours,” even though Azerbaijan continues violating the ceasefire to this day. He lied, saying that “Azerbaijan had no intention of occupying the territory of Armenia, as some may assume.” He ignored the fact that the Azeri army continues to remain inside Armenia’s borders since its earlier incursion on May 12, 2021.
Aliyev tried to ingratiate himself to Putin, by claiming that “As a result of the mediation efforts of the Russian side, I would like to emphasize that it was the Russian side that came up with a ceasefire proposal. Some attribute this to other countries which is completely unfounded. As a result of the mediation efforts of the Russian side, the clashes, as I said, were stopped.” Aliyev was thus contradicting reports that the United States brokered the ceasefire. He also acknowledged that Azerbaijan “resolutely rejected” the offer by the European Union to place a civilian mission on the Azerbaijani side of the border. “Therefore, the mission will be located on the territory of Armenia,” he said.
Aliyev harshly criticized French President Emmanuel Macron who had made sympathetic remarks about Armenia. Aliyev complained that Macron “made insulting, unacceptable, false and provocative statements…. He accused Azerbaijan of engaging in a horrific war….” Once again, Aliyev tried to ingratiate himself to Putin by telling him that Macron made “biased statements…against the Russian Federation, namely, that ‘Russia played the Azerbaijani game.’” As a result, Aliyev said he rejected any future mediating role for France in the Karabagh conflict. He also complained about “anti-Azerbaijan statements” made by the French foreign minister, the French Senate recognizing Karabagh, and a second resolution “being prepared in the French Senate in mid-November.” He blamed these developments on the influence of “the Armenian Diaspora in France.”
Aliyev accused Armenia of organizing ‘provocations’ against the Embassies of Azerbaijan in France, Lebanon and the United States. He falsely claimed that: “we have no doubts that the acts of terror and vandalism were organized by Armenia. Why am I saying this? Because in the 1990’s, Armenian special services carried out [in Azerbaijan] 32 terrorist acts -- explosions in the subway, buses, ferries and trains. As a result of those heinous terrorist acts, more than 2,000 Azerbaijan civilians were killed!”
Aliyev then tried to turn the Karabagh conflict into a religious war accusing Armenians of “extreme degree of hatred for the Azerbaijani people and the entire Muslim world,” forgetting that Armenia and Armenians enjoy the most cordial relations with many Islamic countries.
Aliyev lied once again by claiming that Azerbaijan has fulfilled “all the provisions of the November 2020 agreement after the war.” Dozens of Armenian prisoners of war remain in Baku jails, two years after the war. He also lied about Armenia not providing “unhindered access from Azerbaijan to its exclave of Nakhichevan.” However, Armenia repeatedly announced its readiness to provide such a road, while Azerbaijan has not reciprocated.
Aliyev concluded his speech by stating that his ‘patience’ is ‘not unlimited,’ and threatened that unless he gets what he demands from Armenia, “we will be left with no other option but to act accordingly.”
Prime Minister Pashinyan spoke next, countering Aliyev’s lies. Calling Azerbaijan’s September attack “an unprovoked military aggression against Armenia,” Pashinyan condemned Azeri soldiers for committing war crimes by executing Armenian prisoners of war in contravention of the Geneva Convention.
Pashinyan also accused Azerbaijan of intending “to occupy more territories of Armenia.” He blamed “the inadequate response of the regional security organizations [Collective Security Treaty Organization] … which has caused very sharp questions in the Armenian society.” He asked if the CSTO recognized the borders of the former Soviet Republics.
Pashinyan said that Azerbaijan is only now demanding to know the fate of missing Azeri soldiers in the Karabagh war of 1990’s, revealing that 777 Armenians are missing from that war and 217 from the 2020 war.
Pashinyan criticized Azerbaijan for falsely describing as ‘corridor’ the agreed upon road between Azerbaijan and Nakhichevan. He said that despite the fact that the 2020 agreement “clearly mentions” Karabagh, Azerbaijan claims that it “does not exist.”
Pashinyan also responded to Aliyev’s false claim that Armenia had mined Azeri territories after the 2020 war. Pashinyan stated that “such mining has taken place entirely within the sovereign territory of the Republic of Armenia. And it is our right to take some security steps to protect the territorial integrity of our country.”
Pashinyan also contradicted Aliyev’s false claim that the conflict between Armenia and Azerbaijan was of religious nature. Pashinyan reiterated Armenia’s close relations with many Muslim countries.
Pashinyan denied that Armenia had organized any attacks on Azerbaijani embassies in foreign countries. Where is the evidence, he asked.
Concluding his remarks, Pashinyan once again spoke about his baseless expectation of peace with Azerbaijan and Turkey, given their ongoing hostility toward Armenia. Peace cannot be achieved by one side while the other side is trying to kill you.
An enemy who is constantly attacking you and pointing a gun to your head cannot be considered a reliable partner for peace.