«Դրախտի դարպասը» ֆիլմի ցուցադրությունը AMC կինոթատրոնների ցանցում
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը 2022թ. հոկտեմբերի 21-ից կցուցադրվի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ամենախոշոր АМC-ի կինոթատրոնների ցանցի 10 խոշորագույն քաղաքներում՝ Գլենդել, Դեթրոյդ, Լաս Վեգաս, Օրանժ, Բոստոն և այլն։
Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի հաղորդմամբ, այս ցանցի կինոթատրոններն իրենց տարեկան ծրագրում ընդգրկում են 4-8 արտասահմանյան ֆիլմեր, և այս տարի ընդգրկված է նաև հայկական արտադրության «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը։
Պետական ֆինանսական աջակցություն ստացած«Դրախտի դարպասը» ֆիլմն ընդգրկվել էր սեպտեմբերի 2-3-ը անցկացվող Be Epic Լոնդոնի միջազգային կինոփառատոնում, որտեղ ցուցադրվել է որպես փառատոնի բացման ֆիլմ՝ հաղթելով «Լավագույն օպերատորական աշխատանք» անվանակարգում:
«Դրախտի դարպասը» ֆիլմը Ջիվան Ավետիսյանի՝ արցախյան թեմատիկայով երրորդ լիամետրաժ ֆիլմն է։ Այն ութ երկրների համատեղ արտադրություն է՝ Հայաստան, Լիտվա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Բուլղարիա, Չեխիա, Իտալիա, ԱՄՆ։
Ֆիլմի մասին.
Գերմանացի լրագրող Ռոբերտ Ստերնվալը (50 տարեկան), 2016թ․-ին վերադառնում է Արցախ՝ լուսաբանելու քսաներկու տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսված պատերազմը։ Լրագրողական հետաքննության արդյունքում ծանոթանում է երիտասարդ օպերային երգչուհի ՍՈՖԻԱ ՄԱՐՏԻԻ (35 տարեկան) հետ։ Ռոբերտի և Սոֆիայի հաճախակի հանդիպումները արթնացնում են փոխադարձ սիրո զգացմունքը, սակայն պարզվում է, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի աղջիկն է, ում 1992թ․ին՝ Թալիշի անկման օրը, Ռոբերտը թողել է գյուղում՝ գերեվարության մեջ, ապա՝ յուրացրել նրա մարտի դաշտում արված լուսանկարները...

Artsakh war drama 'Gate to Heaven' to screen at AMC Theaters
Gate to Heaven, a film by Armenian director Jivan Avetisyan, is included in this year’s AMC’s independent programming schedule. This is a highly competitive program, which accepts only 4-8 titles every year, Oragark reports.
Gate to Heaven will see its theatrical release starting October 21, 2022, at AMC Theaters at the following locations:
Glendale, Americana at Brand 18
Detroit, Forum 30
Las Vegas, Town Square 18
Orange, Orange 30
Boston, Methuen 20
Gate to Heaven is an international war drama starring Richard Sammel, Tatiana Spivakova, Sos Janibekyan, Leo Pobedonoscevas and Naira Zakarian.
In the midst of our unprecedented times coupled with the brutal war in Artsakh (Nagorno-Karabakh), Gate to Heaven, a film from Armenia/Artsakh, received a considerable amount of publicity, especially in Europe, Russia and the US. The riveting war drama takes place in Artsakh during the four-day war in 2016.
The film tells the story of Robert Sternvall, a German journalist haunted by his past who returns to Artsakh after a 22-year absence to cover the resurgence of war. In the course of his reporting, Robert meets Sophia Marti, a young opera singer and daughter of missing photojournalist Edgar Martirosyan, who Robert abandoned to be taken captive during the fall of the village of Talish in Nagorno-Karabakh in 1992. As their romance develops, Robert cannot escape from his guilty conscience and must face the truth of his past actions. Meanwhile, the editor-in-chief of the Berlin Post is preparing a grand exhibition to showcase Robert’s talent and celebrate his accomplishments. Sophia is eager to attend the prestigious event, not knowing what awaits her.