Թուրքիայում ընդդիմությունը Սահմանադրական դատարանին խնդրել է ստուգել ֆեյքերի մասին նոր օրենքը
Թուրքիայի Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (ԹԺԿ) դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ կասեցնելու ապատեղեկատվության մասին նոր օրենքի 29-րդ հոդվածը, որը թույլ կտա իշխանություններին քաղաքացիներին մինչև երեք տարվա ազատազրկման դատապարտել սոցիալական ցանցերում «կեղծ լուրեր» տարածելու համար։ Bloomberg-ի տարածած լուրին անդրադարձել է «Գազետո ռու»-ն:
ԹԺԿ -ն պնդում է, որ նոր օրենքը կարող է օգտագործվել 2023 թվականի ամռանը կայանալիք երկրի նախագահական ընտրություններից առաջ «քննադատողներին վախեցնելու համար»:
«Մենք հայց ենք ներկայացրել 29-րդ հոդվածը չեղյալ հայտարարելու, դրա կիրառումը դադարեցնելու համար։ Այս օրենքն արտացոլում է Ստալինի աշխարհայացքը»,-նախօրեին ասել էր ԹԺԿ-ի անդամ Էնգին Ալթայը:
Օրենքի 29-րդ հոդվածը նախատեսում է մեկից երեք տարվա ազատազրկում նրանց համար, որոնք դիտավորյալ ապատեղեկատվություն են տարածում երկրի անվտանգության, հասարակական կարգի և ընդհանուր բարեկեցության մասին՝ խուճապ կամ վախ առաջացնելու նպատակով։
Թուրքիայի խորհրդարանը նախորդ շաբաթ հաստատել է վերոհիշյալ օրենքը։ Նախագիծն առաջարկել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը։

Turkey’s main opposition party applied to the country’s supreme court on Tuesday seeking a suspension of the enforcement of a newly-approved media law that mandates prison terms for people deemed to be spreading “disinformation", AP reported.
Last week, parliament approved a 40-article legislation that amends press and social media laws with the stated aim of combating fake news. Critics fear that the measure will be used to further crack down on social media and independent reporting as the country heads toward elections.
The legislation, which was approved with the votes of President Recep Tayyip Erdogan ’s ruling party and its nationalist allies, came into effect with its publication in the Official Gazette earlier on Tuesday.
The most controversial provision, Article 29, foresees up to three years in prison for spreading information that is “contrary to the truth” about Turkey’s domestic and international security, public order and health for the alleged purpose of causing “public worry, fear and panic.”
Engin Altay, a senior member of the main opposition Republican People’s Party, applied to the Constitutional Court for the suspension of the implementation of Article 29.
“This is a law that (aims to) present (the government’s) lies as the truth, and the truth as lies, and can’t be accepted,” Altay told reporters after submitting the plea.