Վիվա-ՄՏՍ. Նոր տեխնոլոգիաներ սահմանապահ Կոթիում. արևային կայան խմելու ջրի պոմպակայանի համար և LED համակարգ
Շուրջ 38 կմ երկարությամբ սահմանագիծ, հակառակորդի տեսադաշտում որպես կենդանի վահան ապրող, բայց հավատարիմ գործընկերների աջակցությամբ՝ ենթակառուցվածքներ զարգացնող գյուղ է Կոթին: Տավուշի մարզի սահմանապահ Կոթիում տեխնոլոգիական արդի լուծումներով հերթական ծրագիրն է մեկնարկել: Մինչև տարեվերջ գյուղում կավելանա LED լուսարձակներով լուսավորված փողոցների թիվը:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են՝ մարզերում նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը խթանող գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), արդեն չորս տարի կոթեցիների կողքին են՝ երիտասարդ սերնդի վաղվա օրն ավելի լավը դարձնելու տեսլականով: 2019 թվականին, նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, լուսավորվել է 1600 մ, 2020-ին՝ 1450 մ իսկ 2021-ին՝ 550 մ ճանապարհահատված: Մինչև օրս լուսավորվել է 2600 մ ճանապարհահատված, տեղադրվել՝ 94 LED լուսարձակ:
Հերթական ծրագրի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով, համայնքը միացել է Էլեկտրական սյուների համար տեղորոշված հատվածները փորելու գործին: Ընթացող աշխատանքներն ուրախացրել են գյուղի վաղվա տերերին՝ երեխաներին: Բջջային հեռախոսից լիարժեք օգտվող, աշխարհի զարգացման մասին էկրաններից լսող ութամյա Ալենին զարմացնում ու մի փոքր էլ շփոթեցնում է լույսերի մեջ ողողված գիշերային մայրաքաղաքի և իր հայրենի Կոթիի համեմատությունը: Ընթացիկ տարվա ծրագրով, մինչև տարեվերջ տեղադրվելու է 53 LED լուսարձակ, լուսավորվելու է շուրջ 2 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված, այդ թվում՝ դեպի գյուղի մարզադաշտ տանող փողոցը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), Կոթիում արդեն գործարկվել է 17,5 կՎտժ դրվածքային հզորությամբ, արևային ֆոտովոլտային նոր կայանը, որի արտադրած էներգիան թույլ կտա առանց հավելյալ ծախսի, ապահովել խմելու ջրի պոմպի աշխատանքը: Նոր ֆոտովոլտային կայանը կապահովի տարածքին մոտ գտնվող 2 կմ փողոցի լուսավորության համակարգի սպառած էլեկտրաէներգիան։
«Խնայողությունները նկատելի են, ծրագիրն արդյունավետ է: Նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ՝ լուսավորությունը մեծ մակերես է վերցնում: Դա թույլ է տալիս տնտեսված միջոցներն ուղղել այլ խնդիրների լուծմանը: Այս ծրագիրը մեզ համար նաև ռազմավարական է: Մեր գյուղի բոլոր փողոցները հակառակորդի դիտակետից տեսանելի են: Դա հոգեբանական ազդեցություն է թողնում: Տեսնելով լուսավորված թաղամասեր՝ հակառակորդն իրեն զգոն է պահում: Սահմանին ապրող բնակչի համար սա կարևոր է»,- ասել է Կոթիի վարչական ղեկավար Անդրանիկ Հախվերդյանը:
Կոթիում գործող լուսավորության արդի համակարգի արդյունավետությունն իրեն կարդարացնի ոչ միայն միջոցների տնտեսման, այլև լույսի որակի առումով: Քառամյա ծրագրի արդյունքում, տարեվերջին գյուղում լուսավորված ճանապարհահատվածը կհասնի 5600 մետրի:
Որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային ընկերություն, Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է համայնքներին՝ տեխնոլոգիական ու ծախսարդյունավետ ենթակառուցվածքային լուծումներ ներդնելով, բնապահպանական, էներգախնայող ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառելով, ինչը թույլ է տալիս սպառել 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա՝ ապահովելով ավելի բարձր լուսատվություն:
2022 թվականին, Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը ներդրել է ավելի քան 120 մլն. դրամ:

Koti, having a frontline stretching for about 38 km, is a borderland village living as a human shield in the sight of the enemy, and developing its infrastructure with the support of long-time partners. Yet another program with modern technological solutions has been launched in this village in Tavush Province of Armenia. The number of the village streets illuminated with LED lights is expected to increase by the end of this year.
Partners promoting the introduction of new technologies in the regions, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), have supported the people of Koti for four years to make the future of the young generation better. In 2019, with the use of new technologies, 1,600 m of roads were illuminated, in 2020 - 1,450 m, and in 2021 - 550 m. To date, 2,600 m of roads have been illuminated, and 94 LED floodlights have been installed, Viva-MTS reported on Wednesday,
In order to increase the efficiency of the regular project, the community has joined in the digging of the designated areas for the electric poles. The ongoing works have added some fun in the lives of the future owners of the village, the children. Eight-year-old Allen, who is a full user of his mobile phone and learns about the developments of the world on screens, is surprised and a little confused by the gap between capital bathed in lights in the night time and his native Koti. According to the current year’s plan, 53 LED floodlights will be installed by the end of the year, and a 2 km long road will be illuminated, including the street leading to the village stadium.
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have already launched a new 17.5kWh solar photovoltaic plant in Koti, the energy produced by which will enable the drinking water pump to operate at no additional cost. The new photovoltaic station will provide the electricity consumed by the lighting system of the 2 km street near the area.
“Savings are noticeable, the program is effective. Thanks to new technologies, lighting takes up a lot of space. This allows the saved funds to be directed to the solution of other problems. This program has strategic importance for us. All the streets of our village are visible from the enemy's observation post. It has a psychological effect. Seeing illuminated districts, the enemy keeps himself alert. This is important for a resident living on the border,” the administrative head of Koti Andranik Hakhverdyan noted.
The effectiveness of the modern lighting system operating in Koti will justify itself not only in terms of saving money, but also in terms of quality of light. Owing to the four-year project, by the end of the year, the illuminated road section in the village will reach 5,600 meters.
As an information and telecommunications company, Viva-MTS supports communities by implementing technological and cost-effective infrastructure solutions, using environmental, energy-saving modern technologies that allow consuming 80% less electricity, providing higher lighting.
In 2022, Viva-MTS invested more than 120 million AMD for the development of infrastructure in different communities of Armenia.