Ինչպես են ականջակալներն ազդում լսողության վրա. մասնագետի խորհուրդները
Վերջին տարիներին ականջակալները դարձել են մեր կենցաղի անբաժանելի մասը, սակայն քչերը գիտեն դրանց վնասակարության մասին: Մասնագետները պարբերաբար հորդորում են զգոն լինել, քանի որ ականջակալների օգտագործումը բացասական է անդրադառնում լսողական համակարգի վրա, այն կարող է ականջի ծծմբի հետ կապված խնդիրներ առաջացնել:
ԵՊԲՀ ԼՕՌ հիվանդությունների ամբիոնի դասախոս, «Միքայելյան» հիվանդանոցի համալսարանական հիվանդանոցի ԼՕՌ կլինիկայի բժիշկ Տաթևիկ Փխրիկյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշում է, որ նախկինում, երբ ականջակալների կիրառումը այդքան տարածված չէր, ծանրալսությունը հիմնականում հանդիպում էր մեծահասակների մոտ, իսկ այսօր տարիքային շեմը նվազել է։
Ականջակալների չափից շատ օգտագործումը կարո՞ղ է մեծացնել խլանալու հավանականությունը
Տաթևիկ Փխրիկյանի խոսքով՝ ականջակալները լայն կիրառություն ունեն ինչպես երիտասարդների, այնպես էլ մեծահասակների շրջանում։ Բժշկին դիմողները որպես արդարացում ասում են՝ քնելուց առաջ ականջակալներով են երաժշտություն լսում, ֆիլմեր դիտում, աուդիոգրքեր կարդում, որ տան անդամներին չանհանգստացնեն, սակայն քչերն են գիտակցում, որ դրանք ազդում են լսողական ապարատի համակարգի վրա։
Ըստ մասնագետի՝ ականջակալների օգտագործումից հիմնականում կարող է առաջանալ աղմուկ, լսողության իջեցում, դիսկոմֆորտ ականջներում։
Ականջակալներ՝ կրել, թե չկրել
Մասնագիտության բերումով դիջեյները, օպերատորները չեն կարող հրաժարվել ականջակալներից։ Տաթևիկ Փխրիկյանը նրանց խորհուրդ է տալիս օգտագործել մեծ ականջակալներ, որոնք հերմետիկ փակվում են և դրանց շնորհիվ մեկուսացվում է շրջակա միջավայրի աղմուկը։ Բացի այդ, նրանք պետք է վեց ամիսը կամ տարին մեկ անգամ լսողությունը ստուգեն։
Իսկ այն մարդիկ, որոնք մշտապես ականջակալներ են օգտագործում անկախ մասնագիտությունից, ապա, ըստ նրա, նրանք առաջին հերթին հասարակական տրանսպորտում պետք է զերծ մնան դրանց կիրառումից։ «Խոսքը երիտասարդների մասին է, որոնք տրանսպորտում հիմնականում ականջակալներով են։ Հատկապես պետք է ուշադիր լինել դրսում, մասնավորապես, փողոցն անցնելիս, քանի որ հնարավոր է մեքենաների ազդանշանը չլսեն, իսկ հետևանքներն անդառնալի կարող են լինել»,- նշում է Տաթևիկ Փխրիկյանը։
Նրա խոսքով՝ օրվա ընթացքում ականջակալները պետք է օգտագործել ընդամենը 15-20 րոպե։
Ինչ վերաբերում է անլար ականջակալներին, ապա դրանք, ըստ բժշկի, ավելի վտանգավոր են, քան լարով ականջակալները։ Հատկապես երիտասարդները վերջին տարիներին դրանք կրում են նույնիսկ այն ժամանակ, երբ հեռախոսով չեն խոսում, երաժշտություն չեն լսում, իսկ դա օտար մարմին է և կարող է ինֆեկցիաների պատճառ դառնալ։
Տաթևիկ Փխրիկյանը նկատում է, որ երեխաները նույնպես սկսել են ականջակալներ օգտագործել, ինչը լուրջ խնդիր է։
«Ցավոք, երեխաները ականջակալներով են մուլտֆիլմեր նայում, համակարգչային խաղեր խաղում։ Ականջի անցուղու առաջին հատվածում կան գեղձեր, որոնք արտադրում են ծծումբ, իսկ երեխաների մոտ այդ գեղձերն ավելի զգայուն են և ավելի շատ է ծծումբ արտադրվում, ինչը բերում է խցանման։ Ծնողները պետք է ուշադիր լինեն, ականջակալների օգտագործումը սովորություն չպետք է դառնա երեխաների մոտ, քանի որ դրանց հասցրած վնասը հետագայում ավելի մեծ է լինելու։ Ցավոք սրտի, նեյրոսենսոր ծանրալսությունը ոչ բոլոր դեպքերում է բուժվում։ Ուստի պետք է առավել քան ուշադիր լինել»,- նշում է մասնագետը։
Ինչ վերաբերում է բուժմանը, ապա Տաթևիկ Փխրիկյանն ասում է, որ եթե ժամանակին դիմեն բժշկի, ապա հնարավոր է տարբեր դեղորայքային բուժումների միջոցով կանխել ծանրասլությունը, իսկ եթե ուշ են դիմում, ցավոք սրտի, հնարավոր է չկարողանան օգնել։
Մասնագետը նաև խորհուրդ է տալիս մաքուր պահել ականջակալները, գրպանոմ կամ պայուսակի մեջ չդնել: Դրանք պետք է լինեն հատուկ ամանի մեջ և պարբերաբար պետք է սպիրտով մաքրել։ Եւ ամենակարևորը, չի կարելի ուրիշի ականջակալներն օգտագործել։
Քիթ-կոկորդ-ականջաբանը նաև նկատում է, որ լսողության խանգարումների առաջացման պատճառ կարող են դառնալ անոթային հիվանդությունները, պարանոցի հետ կապված խնդիրները, ճողվածքները, շաքարային դիաբետը, օնկոհիվանդությունները, վահանաձև գեղձի խնդիրների դեպքում ևս ականջներում կարող է աղմուկ առաջանալ։
«Բացի այդ, լինում է պատճառը չհայտնաբերված աղմուկ ականջներում, որի ժամանակ պետք է անհապաղ դիմել բժշկի, քանի որ ուշացման դեպքում դա դառնում է խրոնիկ հիվանդություն։ Ես միշտ ասում եմ՝ «ականջը՝ ականջի հետև մի գցեք»։ Ցանկացած խնդրի դեպքում պետք է դիմել ԼՈՌ բժշկի։ Ինչքան շուտ, այնքան ավելի հեշտ կլինի բուժումը»,- ասում է մասնագետը։

Как наушники влияют на слух и как правильно их использовать? Советы специалиста
В последние годы наушники стали неотъемлемой частью нашей повседневной жизни, но немногие знают об их вреде. Специалисты регулярно призывают быть бдительными, поскольку использование наушников негативно влияет на слуховой аппарат человека, может вызвать проблемы с ушной серой.
Преподаватель кафедры ЛОР-болезней Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци, оториноларинголог (ЛОР) Университетской клиники «Микаелян» Татевик Пхрикян в беседе с корреспондентом Panorama.am отмечает, что в прошлом, когда использование наушников было не столь распространено, тугоухость в основном встречалась у взрослых, а сегодня возрастной порог снизился.
Может ли чрезмерное использование наушников увеличить риск потери слуха?
По словам Татевик Пхрикян, наушники широко используются как среди молодежи, так и среди взрослых. В качестве оправдания обращающиеся к врачу говорят – перед сном слушают музыку, смотрят фильмы, читают аудиокниги в наушниках, чтобы не мешать домашним, но мало кто осознает, что наушники влияют на слуховой аппарат.
Как указывает врач, использование наушников в основном может вызвать появление шума, снижение слуха, дискомфорт в ушах.
«Когда мы вставляем наушник в слуховой проход, из-за легкой вибрации стимулируются серные железы и вырабатывается больше серы. Длина наружного слухового прохода составляет порядка 2,5 см, вставляя наушники –  мы заполняем около 1 см, в результате сокращаем расстояние до барабанной перепонки до 1,5 см. Естественно, это повреждает слуховой нерв», – объясняет она.
Наушники: носить или не носить?
В силу своей профессии диджеи и операторы не могут отказаться от наушников. Татевик Пхрикян советует им использовать большие наушники, рукава которых герметично закрываются, благодаря чему удается изолироваться от шума окружающей среды. Кроме того, им следует каждые шесть месяцев или раз в год проверять слух.
Что же касается людей, которые постоянно пользуются наушниками – вне зависимости от профессии, то, по ее словам, им, в первую очередь, следует воздержаться от их использования в общественном транспорте. «Речь о молодежи, которая в основном в транспорте в наушниках. Надо быть особенно осторожным на улице, в частности, при переходе улицы, потому что в наушниках можно не услышать сигнал автомобиля, а последствия могут быть необратимыми», – говорит Татевик Пхрикян.
По ее словам, наушники следует использовать всего 15-20 минут в течение дня.
Что касается беспроводных наушников, то, по словам врача, они более опасны, чем проводные. Особенно молодые люди носят их в последние годы, даже когда в этот момент не разговаривают по телефону и не слушают музыку, а это инородное тело и может стать причиной инфекций.
Татевик Пхрикян отмечает, что дети также стали пользоваться наушниками, что является серьезной проблемой.
«К сожалению, дети смотрят мультфильмы и играют в компьютерные игры в наушниках. В передней части слухового прохода находятся железы, вырабатывающие серу, причем у детей эти железы более чувствительны и вырабатывают больше серы, из-за скопления серы возникает закупорка наружного слухового прохода.
Родителям следует быть осторожными, использование наушников не должно войти в привычку у детей, потому что вред, причиняемый ими, в будущем будет больше. К сожалению, нейросенсорная тугоухость не во всех случаях поддается лечению. Поэтому необходимо быть более чем осторожным», – говорит специалист.
Что касается лечения, Татевик Пхрикян говорит, что если вовремя обратиться к врачу, можно предотвратить тугоухость с помощью различных медицинских процедур, но если обратиться поздно, то, к сожалению, врачи, возможно, и не смогут помочь.
Врач также рекомендует содержать наушники в чистоте и не класть их в карман или сумку. Они должны находиться в специальной коробке и регулярно очищаться спиртом. И, самое главное, нельзя пользоваться чужими наушниками.
Врач также замечает, что нарушения слуха могут быть вызваны сосудистыми заболеваниями, проблемами шеи, грыжами, сахарным диабетом, онкологическими заболеваниями, а шум в ушах может возникать и при проблемах со щитовидной железой.
«Кроме того, бывает, что возникает непонятный шум в ушах, в таком случае необходимо немедленно обратиться к врачу, так как при промедлении это становится хроническим заболеванием. При возникновении каких-либо проблем следует обратиться к ЛОР-врачу. Чем раньше, тем легче будет лечение», – говорит специалист.