FAST ռադիոաստղադիտակը օգնել է տիեզերքում հայտնաբերել ատոմային ջրածնի ամենամեծ ամպը
Աստղագետների միջազգային թիմը՝ չինացի գիտնականների գլխավորությամբ, օգտագործելով աշխարհի ամենամեծ FAST ռադիոաստղադիտակը, կարողացել է հայտնաբերել տիեզերքի ատոմային ջրածնի ամենամեծ ամպը, այս հայտնագործությունը կօգնի հետազոտողներին ավելի լավ հասկանալ համաստեղությունների ծագումը: South China Morning Post-ի հրապարակմանն անդրադարձել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Ամպը, որը կազմված է ջրածնի ատոմներից, ունի մոտ երկու միլիոն լուսային տարվա լայնություն և 20 անգամ մեծ է մեր Ծիր Կաթին համաստեղությունից:
Բացահայտումը հնարավոր է դարձել միայն Չինաստանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Գույչժոու նահանգի գերհզոր FAST աստղադիտակի օգտագործմամբ: Բացահայտումը կատարած գիտնականների թիմը, այդ թվում՝ Չինաստանի, Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների աստղագետները, կարողացան հայտնաբերել ամպը՝ FAST ռադիոաստղադիտակը հինգ հարյուր մետրանոց բացվածքն ուղղելով համաստեղությունների ուղղությամբ, որոնք հայտնի են որպես Ստեֆանի կվինտետի համաստեղություններ։
«145 տարի առաջ հայտնաբերվելուց ի վեր, Սթիվենի կվինտետը ակտիվորեն ուսումնասիրվել է տարբեր ցամաքային և տիեզերական աստղադիտակներով»,-ասում է Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Ազգային աստղագիտական աստղադիտարանի առաջատար հետազոտող Սյու Կոնգը:

An international team led by Chinese scientists has discovered the biggest atomic cloud in the universe – a surprising finding that could help researchers better understand the origins of galaxies, the South China Morning Post reports.
The cloud, made up of hydrogen atoms, measures about 2 million light years across and is 20 times larger than our Milky Way galaxy, according to a paper published in the journal Nature on Wednesday. One light year is about 9.46 trillion km (5.88 trillion miles).
The discovery was only possible with the help of an ultra-powerful telescope in southwestern China’s Guizhou province. Astronomers from China, Europe and the United States found the cloud after they pointed the Five-hundred-metre Aperture Spherical radio Telescope (FAST) – the world’s largest single-dish radio telescope – in the direction of a group of galaxies known as Stephan’s Quintet.
“Since its discovery 145 years ago, Stephan’s Quintet has been extensively studied by various ground-based and space telescopes,” said lead author Xu Cong from the National Astronomical Observatories under the Chinese Academy of Sciences in Beijing.
High-powered telescopes have captured stunning views of Stephan’s Quintet. For example, Nasa’s James Webb Space Telescope has caught one of the galaxies colliding with another at high speed, which generated a massive shock wave.