Ֆրանսիայի ԱԳՆ. Փարիզը չի փոխել իր դիրքորոշումը Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններին աջակցելու հարցում՝ չնայած Մակրոնի մասին Ալիևի խոսքերին
16:28 20/10/2022
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Փարիզը աջակցում է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ Դիվանագիտական գերատեսչությունն ընդգծել է, որ երկիրը չի փոխել իր դիրքորոշումն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննադատել է իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնին։
Լրատվամիջոցների հարցն ու Ֆրանսիայի ԱԳՆ պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև.
- Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննադատել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մեկնաբանությունները France 2 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, ըստ Ալիևի՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը ջնջել Բաքվի նկատմամբ Փարիզի բարեկամական և հավասարակշռված վերաբերմունքի պատմությունը։ Ի՞նչ կարող եք ասել այս մասին։
-Այս խոսքերը ոչ մի կերպ չեն ազդում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված Ֆրանսիայի ջանքերի համակողմանի մոբիլիզացման վրա։ Շառլ Միշելի, նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում կազմակերպված քառակողմ հանդիպումը կարողացավ կայանալ հենց Հանրապետության Նախագահի հանձնառության շնորհիվ։ .
Այս հանդիպումը հնարավորություն տվեց արձանագրել առաջընթաց այն նպատակին հասնելու համար, ինչն արտացոլված է այդ առիթով ընդունված հռչակագրում։ Ֆրանսիան նաև լիովին աջակցում է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների հասնելու համար ԵՄ-ի հետ համատեղ նախաձեռնված գործընթացին»։

МИД Франции: Париж не изменил свою позицию по поддержке переговоров между Баку и Ереваном – несмотря на слова Алиева о Макроне
В МИД Франции сообщили, что Париж поддерживает мирные переговоры между Баку и Ереваном при посредничестве главы Евросовета Шарля Мишеля. В дипломатическом ведомстве подчеркнули, что страна не изменила свою позицию после того, как президент Азербайджана Ильхам Алиев раскритиковал французского коллегу Эммануэля Макрона.
Вопрос СМИ и ответ французского МИД публикуем ниже:
- Президент Азербайджана Ильхам Алиев подверг критике комментарии Президента Франции Эммануэля Макрона, высказанные им в интервью телеканалу France 2. По словам Алиева, правительство Франции перечеркнуло историю дружественного и сбалансированного отношения Парижа к Баку. Что Вы можете сказать по этому поводу?
– Эти слова никоим образом не влияют на всестороннюю мобилизацию усилий Франции по продвижению мира между Арменией и Азербайджаном. Четырехсторонняя встреча, организованная 6 октября в рамках первого саммита Европейского политического сообщества при участии Шарля Мишеля, Президента Алиева и Премьер-министра Пашиняна, смогла состояться именно благодаря приверженности Президента Республики.
Данная встреча позволила добиться прогресса в достижении этой цели, что отражено в принятой по этому случаю декларации. Франция также полностью поддерживает процесс, инициированный совместно с ЕС по достижению переговоров о заключении мирного договора между двумя этими странами.