Ֆրանսիայի ԱԳՆ. Փարիզը չի փոխել իր դիրքորոշումը Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններին աջակցելու հարցում՝ չնայած Մակրոնի մասին Ալիևի խոսքերին
16:28 20/10/2022
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Փարիզը աջակցում է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ Դիվանագիտական գերատեսչությունն ընդգծել է, որ երկիրը չի փոխել իր դիրքորոշումն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննադատել է իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնին։
Լրատվամիջոցների հարցն ու Ֆրանսիայի ԱԳՆ պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև.
- Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննադատել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մեկնաբանությունները France 2 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, ըստ Ալիևի՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը ջնջել Բաքվի նկատմամբ Փարիզի բարեկամական և հավասարակշռված վերաբերմունքի պատմությունը։ Ի՞նչ կարող եք ասել այս մասին։
-Այս խոսքերը ոչ մի կերպ չեն ազդում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված Ֆրանսիայի ջանքերի համակողմանի մոբիլիզացման վրա։ Շառլ Միշելի, նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում կազմակերպված քառակողմ հանդիպումը կարողացավ կայանալ հենց Հանրապետության Նախագահի հանձնառության շնորհիվ։ .
Այս հանդիպումը հնարավորություն տվեց արձանագրել առաջընթաց այն նպատակին հասնելու համար, ինչն արտացոլված է այդ առիթով ընդունված հռչակագրում։ Ֆրանսիան նաև լիովին աջակցում է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների հասնելու համար ԵՄ-ի հետ համատեղ նախաձեռնված գործընթացին»։

The Foreign Ministry of France has responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s recent criticism of French President Emmanuel Macron’s comments made in an interview with the France 2 TV station last week.
In his televised remarks on 12 October, Macron said “Azerbaijan launched a terrible war, with many deaths, atrocious scenes and has recaptured the territory” of Karabakh.
“More recentl, Azerbaijan has launched several offensives along the border [with Armenia] We have condemned them. We will not abandon Armenians,” he said.
Condemning Macron’s comments, Aliyev said the French government “has erased Paris’ history of having a friendly and balanced attitude toward Baku.”
“These comments in no way change France’s full commitment to making progress toward peace between Armenia and Azerbaijan. It is thanks to the French president that the fourth quadripartite meeting with Charles Michel, President Aliyev, and Prime Minister Pashinyan was held on October 6 on the sidelines of the European Political Community’s first summit,” the Foreign Ministry said.
“This meeting brought us closer to this objective, as reflected in the statement adopted on that occasion. Furthermore, France fully supports the process that is under way with the EU to negotiate a peace treaty between the two countries,” it added.