Անի Լորակի, Աննա Սեդակովայի, Ռեգինա Տոդորենկոյի և Տաիսիա Պովալիի մուտքն Ուկրաինա արգելվել է
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պատժամիջոցներ է կիրառել ռուսաստանաբնակ երգչուհիներ Տաիսիա Պովալիի, Անի Լորակի, Աննա Սեդոկովայի և հեռուստահաղորդավարուհի Ռեգինա Տոդորենկոյի նկատմամբ։ Այս մասին գրում է «Իզվեստիա.ռու»-ն՝ հղում անելով համապատասխան հրամանագրին։
Վերոնշյալ անձինք ունեն Ուկրաինայի քաղաքացիություն, սակայն այժմ նրանք համարվում են հայրենիքի դավաճաններ, քանի որ ժամանակին մեկնել են Ռուսաստան և այնտեղ հաջող կարիերա են ստեղծել։ Այժմ նրանց մուտքը երկիր կարգելվի։ Բացի այդ, նրանց երգերը չեն հեռարձակվի հեռուստատեսությունով։
Փաստաթղթի համաձայն՝ պատժամիջոցներն արգելափակում են նրանց ակտիվները Ուկրաինայի տարածքում, սահմանափակում են առևտրային գործառնությունները և կանխում են կապիտալի դուրսբերումը Ուկրաինայի սահմաններից դուրս։ Պատժամիջոցները գործում են հինգ տարի ժամկետով։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահը գործողության մեջ է դրել երկրի ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի որոշումը ՌԴ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ: Ցուցակում ընդգրկված է 1374 ընկերություն և կազմակերպություն, ինչպես նաև մոտ 2,5 հազար ֆիզիկական անձ:

Владимир Зеленский ввел санкции в отношении проживающих в России Таисии Повалий, Ани Лорак, Анны Седоковой и Регины Тодоренко
10:00 21/10/2022
Украинский президент Владимир Зеленский ввел санкции в отношении проживающих на территории России певиц Таисии Повалий, Ани Лорак, Анны Седоковой, а также телеведущей Регины Тодоренко. Как пишут «Известия», об этом сообщается в соответствующем указе в четверг, 20 октября.
Вышеупомянутые лица — граждане Украины.
Согласно документу, санкции блокируют их активы на территории Украины, ограничивают торговые операции и предотвращают вывод капитала за границу Украины.
Санкции действительны в течение пяти лет.
Ранее в четверг украинский президент ввел в действие решение Совета нацбезопасности и обороны страны о санкциях против физических и юридических лиц РФ. В списке 1374 компании и организации, а также около 2,5 тыс. физлиц.