Բայդենը հերթական անգամ ելույթից հետո շփոթվել է և չի կարողացել հեռանալ բեմից
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Պիտսբուրգում ելույթից հետո շփոթվել է և չի կարողացել անմիջապես բեմից հեռանալու ելք գտնել։ Միջոցառումը հեռարձակել է Fox News հեռուստաալիքը, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Հինգշաբթի օրը Պիտսբուրգում Բայդենը ելույթ է ունեցել ամբողջ երկրում ենթակառուցվածքների  վերակառուցման մասին: Ամերիկայի նախագահը դիմել է ընտրողներին այն վայրից, որտեղ գրեթե ինը ամիս առաջ կամուրջ է փլուզվել, ինչի հետևանքով տուժել է տասը մարդ։
Ելույթի ավարտին Բայդենը հեռանում է ամբիոնի մոտից, սակայն շրջվում է հակառակ ուղղությամբ։ Մի պահ Միացյալ Նահանգների նախագահը շփոթված նայում է շուրջը, բարձրաձայն ինչ-որ բան ասում, հետո շրջվում է դեպի աստիճաններն ու շտապում դեպի ելքը։
Նման դեպք Բայդենի հետ նախկինում էլ եղել է։ Սեպտեմբերին Բոստոնում նա օգնություն է խնդրել, երբ «կորել» է Քենեդիի անվան գրադարանում ելույթ ունենալուց հետո։

Джо Байден растерялся после выступления в Питтсбурге и не смог сразу найти выход со сцены
Президент США Джо Байден растерялся после выступления в Питтсбурге и не смог сразу найти выход со сцены. Мероприятие транслировал телеканал Fox News, сообщает РИА Новости.
В четверг в Питтсбурге Байден выступил с речью о строительстве и восстановлении инфраструктуры по всей стране. Американский лидер обратился к избирателям с места, где почти девять месяцев назад произошло обрушение моста, из-за чего пострадали десять человек.
В конце выступления Байден отошел от трибуны и развернулся в противоположную от лестницы сторону. Несколько мгновений президент США растерянно оглядывался, жестикулировал и говорил что-то вслух. Затем он повернулся и поспешил к выходу.
Похожий курьез происходил с Байденом и раньше. В сентябре в Бостоне он попросил помощи, когда «потерялся» после выступления в библиотеке имени Кеннеди.
Байден, которому в этом году исполняется 80 лет, стал самым пожилым президентом США в истории. Критики регулярно обвиняют его в умственном упадке, ссылаясь на частые оплошности и случаи, когда он теряет ход мыслей.