Ծանրորդ Սուրեն Գրիգորյանը գերազանցել է թուրք մրցակիցներին և դարձել առաջնության հաղթող
Ալբանիայի Դյուրես քաղաքում ընթացող Եվրոպայի Մ20 և Մ23 տարեկանների առաջնությունում հայ ծանրորդը 89 կգ քաշայինների պայքարում ոսկե մեդալ է նվաճել երկամարտի 340 կգ (155+185) արդյունքով։
ԿԳՄՍ նախարարությունից մանրամասնում են՝ Գրիգորյանը պոկում վարժությունում փոքր արծաթե, իսկ հրում վարժությունում՝ փոքր ոսկե մեդալ է նվաճել:
Այս քաշային կարգում արծաթե և բրոնզե մեդալները նվաճել են Թուրքիայի ներկայացուցիչներ Կուրնազ Չանը (339 կգ) և Կուրնազ Հաքան Շուքրուն (337 կգ)։
89 կգ քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Գևորգ Ղահրամանյանն էլ երկամարտի 325 կգ (140+185) արդյունքով զբաղեցրել է 5-րդ հորիզոնականը: Հայաստանի ներկայացուցիչը նաև փոքր արծաթե մեդալ է նվաճել հրում վարժությունում։
Հայաստանի հավաքականն արդեն 5 մեդալ է նվաճել երկամարտում։ Ավելի վաղ Մ20 մրցաշարում հաղթողի կոչումը նվաճել էին Գոռ Սահակյանը (67 կգ) և Միլենա Խաչատրյանը (76 կգ), իսկ Ռաֆիկ Մինասյանը (61 կգ) և Մնացական Աբրահամյանը (81 կգ) դարձել էին բրոնզե մեդալակիրներ։

Армянский тяжелоатлет Сурен Григорян опередил турецких соперников и стал победителем первенства
Армянский тяжелоатлет Сурен Григорян опередил турецких соперников и стал победителем Чемпионата Европы среди юниоров, сообщает Министерство образования, науки, спорта и культуры Армении.
На проходящем в албанском Дурресе юниорском и молодежном чемпионате Европы по тяжелой атлетике Сурен Григорян завоевал золотую медаль с результатом в 340 кг по итогам двоеборья (155 + 185).
В рывке армянский тяжелоатлет завоевал малую серебряную медаль, а в толчке – малую золотую медаль.
В этой весовой категории серебряной и бронзовой медалей удостоились представители Турции Курназ Чан (339 кг) и Курназ Хакан Шукрун (337 кг).
Другой представитель Армении в весовой категории 89 кг – Геворг Каграманян – с результатом в 325 кг (140 + 185) занял 5-е место. Представитель Армении также завоевал малую серебряную медаль в толчке.
В копилке сборной Армении уже 5 медалей в двоеборье. Ранее звания победителей юниорского турнира удостоились Гор Саакян (67 кг) и Милена Хачатрян (76 кг), а Рафик Минасян (61 кг) и Мнацакан Абрамян (81 кг) стали бронзовыми призерами.