Հերթական ուղղորդված գործողությունը Էրիկ Ալեքսանյանի դեմ. Գայանե Պապոյան
Հոկտեմբերի 25-ին կալանավորված փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի պաշտպանյալներից մեկի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ միջնորդության քննության համար նշանակված է եղել դատական նիստ։ Ալեքսանյանի պաշտպաններից Գայանե Պապոյանը հայտնում է, որ նիստը նախագահում էր Է. Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին որոշում կայացրած դատավոր Արշակ Մաթևոսյանը:
«Հաշվի առնելով, որ մեր ընկեր Էրիկ Ալեքսանյանը կալանավորված է, ես և Ժիրայր Ղարագյոզյանը ստանձնել ենք վերջինիս պաշտպանյալի շահերի պաշտպանությունը և այդ մասին համապատասխան դիմում ներկայացրել թե՛ քննիչին, թե՛ դատարանին։
Ավելին, ներկայացել ենք դատարան, որ մասնակցենք դատական նիստին, մեղադրյալը դատարանին հայտնել է, որ ցանկանում է պարտադիր պաշտպանի միջոցով մասնակցել դատական նիստին, մինչդեռ պարզվեց դատավոր Արշակ Մաթևոսյանը շատ արագ ավարտել է միջնորդության քննությունը՝ առանց պաշտպանի՝ թույլ տալով պաշտպանության իրավունքի կոպիտ խախտում։
Հարկ է նշելը, որ կալանքի ժամկետը լրանում էր հոկտեմբերի 26-ին առավոտյան ժամը 08:10-ին, այսինքն դատարանը միջնորդությունը «հրատապ քննելու» առիթ էլ չի ունեցել։
Կալանքի ժամկետը երկարացվեց 2 ամիս ժամկետով։
Հ.Գ. Դատավոր Արշակ Մաթևոսյանը նախ ապօրինի կալանավորում է Էրիկ Ալեքսանյանին՝ կալանքը կիրառելիս, ի թիվս այլոց, հաշվի չառնելով փաստաբանի վստահորդների իրավունքների պաշտպանության հարցը, ապա մեկ այլ գործով Էրիկ Ալեքսանյանի վստահորդին զրկում է պաշտպանության իրավունքից այն դեպքում, երբ անձը ցանկություն է հայտնում պարտադիր պաշտպանի միջոցով մասնակցել իր կալանքի ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ դատական նիստին։

Гаяне Папоян: Это очередное целенаправленное действие против Эрика Алексаняна
На 25 октября было назначено судебное заседание по рассмотрению ходатайства о продлении срока содержания под стражей одного из подзащитных задержанного адвоката Эрика Алексаняна. Адвокат Э. Алексаняна Гаяне Папоян сообщает, что заседание состоялось под председательством судьи Аршака Матевосяна, который избрал в отношении Эрика Алексаняна меру пресечения в виде заключения под стражу.
«Учитывая, что наш друг Эрик Алексанян находится под арестом, я и Жирайр Карагезян взяли на себя защиту интересов последнего и подали соответствующее заявление как следователю, так и суду.
Более того, пришли в суд, чтобы участвовать в судебных заседаниях, обвиняемый сообщил суду, что желает посредством обязательного защитника участвовать в судебном заседании, между тем выяснилось, что судья Аршак Матевосян очень быстро завершил рассмотрение ходатайства без защитников, таким образом допустил грубое нарушение защиты прав.
Следует отметить, что срок задержания истек 26 октября в 08:10 утра, то есть суд даже не имел возможности “срочно рассмотреть” ходатайство.
Срок задержания был продлен на 2 месяца.
P.S. Судья Аршак Матевосян сначала незаконно арестовывает Эрика Алексаняна, не приняв во внимание, в том числе, вопрос защиты прав клиентов адвоката, а затем по другому делу лишает одного из клиентов Эрика Алексаняна права на защиту в том случае, когда лицо выразило желание посредством обязательного защитника участвовать в судебном заседании по продлению срока ареста.