Արցախի ՄԻՊ. Ադրբեջանն արդեն 30 տարի է իր սպառնալիքներով փակ է պահում Ստեփանակերտի օդանավակայանը
«Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության խոստումներ տվող Ադրբեջանն արդեն 30 տարի է իր սպառնալիքներով փակ է պահում Ստեփանակերտի օդանավակայանը՝ զրկելով Արցախի ժողովրդին՝ ազատ տեղաշարժի իրավունքի իրացման այս կարևորագույն հնարավորությունից։
2012֊ին, երբ վերանորոգումից հետո շահագործման է հանձնվել Ստեփանակերտի օդանավակայանը, Բաքվի իշխանություններն ուղիղ տեքստով հայտարարել են, որ ոչնչացնելու են դեպի Ստեփանակերտ թռչող քաղաքացիական օդանավերը։
Քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման այն դեպքերը, որոնց ականատես եղանք 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում, հստակ ցուցիչ էին այն բանի, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը պատրաստ և ունակ է դիմելու ռազմական ցանկացած բնույթի հանցագործության, ընդհուպ նաև քաղաքացիական օդանավերի թիրախավորման։
Ստեփանակերտի օդանավակայանը կառուցվել է 1974 թվականին՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցության հնարավորություն ստեղծելու բազմաթիվ պահանջներից հետո։ Գործում էր Ստեփանակերտ֊Երևան և Ստեփանակերտ֊Բաքու և հակառակ ուղղությունները։ Այնուամենայնիվ, ի հեճուկս առկա պահանջարկի, Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունները սահմանել էին խիստ սահմանափակ քանակի թռիչքներ դեպի Երևան։
Տարբեր աղբյուրներ վկայում են, որ արցախյան շարժման զուգահեռ Ադրբեջանը սկսել էր օդանավակայանը փակելու գործողություններ ձեռնարկել։ Դա արվում էր հարևան Իվանյան համայնքում լայնածավալ շինարարության միջոցով․ թռիչքուղու ուղիղ հարևանությամբ կառուցվում էին բնակելի տներ՝ խոչընդոտելու օդանավակայանի աշխատանքները և այն վերջնականապես դադարեցնելու համար։
Քաղաքացիական փոխադրումները Ստեփանակերտի օդանավակայանից դադարեցին իրականացվել 1992 թվականից՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով։
Աշխարհում ամեն օր մոտավոր 100 000 քաղաքացիական թռիչք է իրականացվում՝ մարդկանց տեղափոխելով մի վայրից մյուսը, սակայն, այդ թռիչքներից որևէ մեկը չի հասնում Ստեփանակերտ։
Արցախի ժողովրդի նկատմամբ վարվող խտրական ու ատելության քաղաքականությունն արտահայտվել և արտահայտվում է Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված ցանկացած գործողության մեջ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ շահագրգիռ բոլոր կառույցներից և անհատներից ակնկալում ենք համարձակություն՝ տեսնելու, արձանագրելու և հակազդելու ադրբեջանական հանցավոր գործողություններին»։

Artsakh ombudsman: Azerbaijan has been keeping Stepanakert airport closed for 30 years
Azerbaijan, which promises to ensure the Artsakh people’s security, has been keeping the Stepanakert airport closed for 30 years with its threats, Artsakh’s Human Rights Defender (Ombudsman) Gegham Stepanyan said in a statement on Wednesday. Below is his full statement.
"Azerbaijan, which promises to protect the rights and security of the people of Artsakh, has been keeping the Stepanakert airport closed for 30 years with its threats, depriving the people of Artsakh of the most important tool for realizing the right to free movement. In 2012, when the Stepanakert Airport was put into operation after the renovation the authorities of Baku directly stated that they would destroy civilian aircraft flying to Stepanakert.
The cases of targeting civilian infrastructures that we witnessed during the 2020 war, were an indication that the Azerbaijani leadership is ready and able to resort to any kind of war crime, including targeting civilian aircraft.
The Stepanakert Airport was built in 1974 after numerous demands of the people of Nagorno Karabakh to create the possibility of air communication with Armenia. Stepanakert-Yerevan and Stepanakert-Baku and opposite directions were operating. Nevertheless, contrary to the existing demand, the authorities of Soviet Azerbaijan had set a very limited number of flights to Yerevan.
Various sources indicate that in parallel to the Artsakh Movement, Azerbaijan had started taking actions to close the airport. This was done through large-scale construction in the neighboring Ivanyan community: residential buildings were being built right next to the runway to obstruct the airport’s operations and to stop it.
Civilian transportation from Stepanakert Airport had been stopped since 1992 as a result of the war unleashed by Azerbaijan against the people of Artsakh.
About 100 000 civilian flights are carried out daily in the world but none of these flights reach Stepanakert.
The policy of discrimination and hatred towards the people of Artsakh is expressed in any action taken by Azerbaijan. We expect courage from all institutions and individuals interested in human rights protection to see, record and counteract the criminal actions of Azerbaijan."