«Հրապարակ». Արցախցիները ՀՀ իշխանություններին ուղղված կոչ-հորդորով հանդես կգան
«Հայաստանին մինչ փորձում են համոզել, որ Արցախի իշխանությունները դեմ չեն իրենց կողմից վարվող քաղաքականությանը և նախապես տեղեկանում են բանակցությունների մասին, սակայն կիրակի Արցախում կայանալիք, նախ, ԱԺ արտահերթ նիստով, ապա՝ հանրահավաքով արցախցիները փորձելու են հերքել այդ մտայնությունը և ՀՀ իշխանություններին ուղղված կոչ-հորդորով հանդես գալ։
Մեր տեղեկություններով՝ նախատեսված միջոցառումները որոշվել են կոնսենսուսով և քաղաքական դաշտի բոլոր խաղացողների համաձայնությամբ։ Խորհրդարանի արտահերթ նիստում հինգ խմբակցությունները նախատեսում են միասնական հայտարարություն ընդունել, կոչ անելով ՀՀ իշխանություններին՝ չընդունել խաղաղության պայմանագրի որևէ տարբերակ, որի դեպքում Արցախի հարցը դուրս կթողնվի, ասել է թե՝ կոչ կանեն մերժել Արևմուտքի առաջարկը և համաձայնել ռուսական տարբերակին։
Մեզ ասացին, որ խորհրդարանի հանդիպումից առաջ նախատեսվում է նաև ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունը, որն ավելի մեղմ կլինի, քան խորհրդարանինը, և նախագահը կներկայացնի Արցախի խնդրի կարգավորման իր տեսլականը՝ ընդգծելով ՌԴ-ի դերը։ Իսկ հետո ժողովուրդը Վերածննդի հրապարակում իր համաձայնությունը կտա այդ հայտարարություններին։ Հատկանշական է, որ հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 31-ին, Սոչիում նախատեսվում է Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հանդիպում»։

Газета «Грапарак» пишет, что хотя власти Армении пытаются внушить обществу, что власти Арцаха не против проводимой ими политики и предварительно информируются о переговорах, однако арцахцы, чтобы опровергнуть это утверждение, проведут в воскресенье внеочередное заседание Национального Собрания, а затем митинг и выступят с призывом к властям Армении.
«По нашим сведениям, проведение предусмотренных мероприятий согласовано всеми игроками политического поля. На внеочередном заседании Национального Собрания пять фракций примут совместное заявление, призвав власти Армении не принимать какой-либо вариант мирного договора, в котором не упоминается вопрос Арцаха, то есть, призывают отклонить предложение Арцаха и согласиться с российским вариантом.
Нам сказали, что до заседания парламента планируется также заявление президента Республики Арцах Араика Арутюняна, которое будет более мягким чем заявление парламента. Президент представит свое видение урегулирования вопроса Арцаха, подчеркнув, роль РФ. А потом народ на площади Возрождения выразит согласие с этими заявлениями. Примечательно, что на следующий день, 31 октября, в Сочи запланирована трехсторонняя встреча Путин-Пашинян-Алев», - пишет газета.