Հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 20-ը Հայաստանի Նկարիչների միությունում ցուցադրվելու են Նարեկ Ավետիսյանի ստեղծագործությունները։ Ցուցահանդեսը կրում է «Բազմաշխարհ» խորագիրը, ներկայացված են լինելու 1991-2022 թվականներին ստեղծած գործերը։
Panorama.am-ը զրուցել է ժամանակակից նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի հետ ընտրված խորագրի, ներկայացվող աշխատանքների ընտրության, արվեստագետին նորովի բացահայտելու հնարավորության մասին։
Panorama.am- Սկսենք խորագրից՝ «Բազմաշխարհ»։ Ի՞նչ է իր մեջ ներառում բազմաշխարհը։
Նարեկ Ավետիսյան- Իմ ստեղծագործական ուղին ձևավորվել է ժամանակակից արվեստում խառը պատմական իրադարձությունների ժամանակ՝ Խորհրդային միության փլուզում, Արցախյան պատերազմ, երբ ուսանող ես, երկիր է փլուզվում, նորագույն արվեստի ինֆորմացիան սկսում է ավելի ազատ մուտք գործել, արժեքները փոխվում են։ Կոմպրոմիսի չգնալու, դեպի նորը ձգտելու իմ բոլոր ցանկությունների ազդեցության տակ ստեղծված առաջին աշխատանքներն են ներկայացվելու 1991 թվականից։
Ընտրել եմ, իմ կարծիքով, ամենակարևոր աշխատանքները։
Բազմաշխարհ... Վարկածներ են, որոնք առաջանում են կյանքից, կյանքն է թելադրում։ Միգուցե ամեն մարդ չէր լինի այսպես, հենց դրանում է հետաքրքրությունը, որ սուբյեկտիվ է արվեստագետի ընտրությունը։ Հնարավոր է արվեստագետի ստեղծագործական ուղին ընդամենը մեկ վարկած է բազմաթիվ այլ տարբերակներից, որոնք բոլորն էլ կարող էին լինել։ Կա ևս մեկ վարկած, երբ քո վարկածը զուգահեռ կերպով իրականանում է մի քանի հարթություններում կամ շերտերում։
Ցանկացած տարբերակ ի հայտ է եկել իմ կյանքի ընթացքում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետևանքով։ Գիտակցաբար, թե անգիտակցաբար մենք լինում ենք մեր ժամանակի պատկերի ձևաստեղծողները և անտեսանելի գաղափարների առարկայացնողները։
Ցուցահանդեսում ներկայացված շրջանները կապված են բավական լուրջ փոփոխությունների հետ, որոնք տեղի են ունենում մեր երկրում, աշխարում, որպես մարդ, նկարիչ այդ ամենը զգալով, վերապրելով, ինձանից անկախ, ինչ-որ բաներ գիտակցաբար արել եմ ու այդ ամենը վերացական արվեստի ֆորմատների մեջ։
Մարդիկ, որոնք ծանոթ չեն իմ արվեստին, գուցե մի փոքր զարմանան՝ տեսնելով բավական տարբերություններ տարբեր շրջանների աշխատանքներում, բայց հետո ամբողջականը դիտելիս արդեն պատկերացում կկազմեն, որ էությունը, առանցքը նույնն է, պարզապես փոխվում է մարդու վերապրումները, մտածելարեպում նոր զարգացումներ են մտնում։
Երրորդ հարկում ներկայացված կլինի գեղանկարչության և թվային արվեստի մի սինթեզ, որն իմ նվաճումն է։ Բավական ծավալուն ցուցահանդես է։
Panorama.am-Ցուցահանդեսում ներկայացվող աշխատանքները բոլորը ձեր հավաքածուի՞ց են։
Նարեկ Ավետիսյան-Կան նաև մասնավոր հավաքածուներից աշխատանքներ։ Խնդրել եմ, ցուցադրելու նպատակով տվել են։
Panorama.am -Նման ցուցահանդեսով ներկայանալու նախաձեռնությունը ձե՞րն է։
Նարեկ Ավետիսյան-Այն նկարիչները, որոնք ցանկանում են անհատական ցուցահանդես ունենալ Նկարիչների միությունում, նախապես հերթագրվում են։ Իմ առաջարկն է եղել, երկու տարի առաջ հերթագրվել եմ։
Panorama.am-Վերջին երկու տարվա ողբերգական իրադարձությունները, պարտությունը պատերազմում, բնականաբար, ազդել են ձեր արվեստի վրա։ Ինչպե՞ս է ազդել՝ գունային առումով, թեմաների ընտրության։
Նարեկ Ավետիսյան-Իմ արվեստում թեմա չկա որպես այդպիսին, որ մարդը դիտի ու ինչ-որ պատմություն տեսնի։ Պատերազմի ժամանակ շատ էի աշխատում, չգիտեմ` ինչու, երևի դա էլ իմ արտահայտվելու ձևերից մեկն է։ Ձեր ասածի պես, մի բան փոխվում է մեջդ, երևի ավելի դրամատիկ, ավելի լարված։ Դա արդեն վիզուալ խնդիր է, երբ տեսնեն, ամեն մարդ յուրովի կընկալի։
Panorama.am-«Բազմաշխարհ» ցուցահանդեսի այցելուն ձեզ կբացահայտի՞ նորովի։
Նարեկ Ավետիսյան-Այո, շատերը չեն տեսել այդ շրջանները կամ հատվածաբար։ Ես ցուցադրում եմ 31 տարվա ուղու աշխատանքներ, շատերի համար նորություն են։
Panorama.am-Առաջիկայում ձեր տաղանդավոր հայրիկի՝ Մինաս Ավետիսյանին նվիրված ցուցադրություններ, միջոցառումներ նախատեսվա՞ծ են։
Նարեկ Ավետիսյան-Մոտակա ժամանակներում՝ ոչ։ 2028 թվականին լրանալու է հայրիկիս 100-ամյակը։ Մեր ընտանիքը բավական լուրջ ծրագրեր ունի և տպագրության հետ կապված, և ցուցահանդեսի։ Նման դասականների ցուցահանդեսները մի քանի տարի շուտ են սկսում ծրագրել։

С 30 октября по 20 ноября в Союзе художников Армении состоится выставка произведений Нарека Аветисяна. Выставка пройдет под названием «Мультивселенная», будут представлены работы за 1991-2022 годы.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с художником Нареком Аветисяном о выбранном названии, выборе представленных работ, возможности по-новому открыть для себя художника.
Panorama.am: Начнем с названия выставки – «Мультивселенная». Что включает в себя мультивселенная?
Нарек Аветисян: Мой творческий путь сформировался во время смешанных исторических событий в современном искусстве: распад Советского союза, Арцахская война. Когда я был студентом страна разрушалась, информация о новейшем искусстве начала более свободно проникать, ценности менялись. Первые работы, созданные под влиянием всех моих стремлений не идти на компромиссы, стремиться к новому, будут представлены с 1991 года.
Выбрал, на мой взгляд, самые важные работы.
Мультивселенная… Это гипотезы, которые возникают из жизни, жизнь их диктует. Возможно, не каждый человек был бы таким, в этом и интерес, в том, что выбор художника субъективен. Не исключено, что творческий путь артиста – лишь один из вариантов множества других вариантов, которые все могли быть. Есть ещё один вариант, когда твой вариант параллельно реализуется в нескольких других измерениях или плоскостях.
Обе версии возникли в результате событий, которые произошли в моей жизни. Сознательно или бессознательно мы являемся создателями образа нашего времени и объектами невидимых идей.
Представленные на выставке периоды связаны с довольно серьезными изменениями, которые происходили в нашей стране, мире, и я, как человек, художник, прочувствовав всё это, пережив, независимо от себя, сделал что-то осознанно и все что в форматах абстрактного искусства.
Люди, которые не знакомы с моим искусством, может, немного удивятся, увидев сильные различия в работах различных периодов, но, после того, как увидят всё полностью, уже составят представление, что суть та же, просто меняются переживания человека, в мышлении происходят новые развития.
На третьем этаже будет представлен синтез живописи и цифрового искусства, который является моим достижением. Это довольно объемная выставка.
Panorama.am: Все представленные на выставке работы из вашей коллекции?
Нарек Аветисян: Есть также работы из частных коллекций. Попросил, чтобы мне их предоставили для выставки.
Panorama.am: Это ваша инициатива выступить с такой выставкой?
Нарек Аветисян: Те художники, которые хотели бы представить свои работы в Союзе художников, должны заранее зарегистрироваться. Это было моё предложение, я зарегистрировался два года назад.
Panorama.am: Трагические события последних двух лет, поражение в войне, естественно, повлияли на ваше творчество. Как это повлияло с точки зрения цветовой гаммы и выбора тем?
Нарек Аветисян: В моем искусстве нет тем как таковых, чтобы человек увидел какую-то определенную историю. Я много работал во время войны, не знаю почему, наверное, это один из моих способов самовыражения. Как вы сказали, что-то в вас меняется, может быть, более драматично, более напряженно. Это уже визуальная задача, когда увидят, то каждый человек воспримет это по-своему.
Panorama.am: Каждый из посетителей выставки «Мультивселенная» откроет вас по-новому?
Нарек Аветисян: Да, многие не видели работы этих периодов, либо видели фрагментами. Я представляю работы моего 31-летнего пути, для многих это новость.
Panorama.am: Планируются ли в ближайшее время выставки или мероприятия, посвященные Вашему талантливому отцу Минасу Аветисяну?
Нарек Аветисян: В ближайшее время не планируется. В 2028 году исполняется 100 лет со дня рождения моего отца. У нашей семьи довольно серьезные планы и по части печати, и выставки. Выставки подобных классиков начинают планировать за несколько лет.