Սենատոր Մենենդեսը քրեական հետաքննության տակ է
«Ամերիկայի ձայն»-ը գրում է, որ Նյու Ջերսիի սենատոր Բոբ Մենենդեսը Նյու Յորքում դաշնային քրեական հետաքննության տակ է, հաստատել է սենատորի քաղաքական խորհրդականը:
Նյու Ջերսիի դեմոկրատների քաղաքական խորհրդական Մայքլ Սոլիմանը CBS News-ին ասել է. «Սենատոր Մենենդեսը տեղյակ է հետաքննության մասին... Նա պատրաստ է տրամադրել ցանկացած ինֆորմացիա, որը կպահանջվի իրենից կամ իր գրասենյակից»:
Դաշնային դատախազներն առաջին անգամ հետաքննել էին Մենենդեսին 2015 թվականին, երբ նա մեղադրվում էր կաշառակերության ենթադրյալ սխեմայի մեջ, սակայն դատի արդյունքում նա չէր դատապարտվել: Դատախազները պնդում էին, որ Մենենդեսը մասնավոր ինքնաթիռով թռիչքներ էր արել և այլ արտոնություններ ստացել՝ օգնելու համար ապահովել պայմանագրեր:
Դեռ պարզ չէ, թե արդյոք այս վերջին հետաքննությունը նույնպես ներառում է նմանատիպ մեղադրանքներ:
Մենենդեսը նաև Սենատի բանկային և ֆինանսական հանձնաժողովների ավագ անդամ է և, ըստ իր կայքի, նա առաջին լատինաամերիկացին է, ով գլխավորում է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը: Մենենդեսը առաջին անգամ Կոնգրեսում ընտրվել է 1993 թվականին Նյու Ջերսիի 13-րդ Կոնգրեսի շրջանը ներկայացնելու համար, որից ավելի քան մեկ տասնամյակ անց նա առաջադրվել է Սենատի համար:

New Jersey Sen. Bob Menendez is under federal criminal investigation in New York, sources and a political adviser to the senator confirmed to CBS News.
Michael Soliman, a longtime political adviser to the New Jersey Democrat, told CBS News, "Senator Menendez is aware of an investigation that was reported today. However, he does not know the scope of the investigation. As always, should any official inquiries be made, the senator is available to provide any assistance that is requested of him or his office."
The news site Semafor first reported the investigation into Menendez.
Federal prosecutors first investigated Menendez in 2015 when he was indicted — but never convicted — in an alleged bribery scheme in which prosecutors said an eye doctor provided flights on a private jet and other perks in exchange for his help securing contracts. The subsequent 2017 trial on the charges in New Jersey ended in a mistrial after the jury failed to reach a verdict.
It is unclear if this latest investigation involves similar allegations.
Menendez is also a senior member of the Senate Banking and Finance committees and, according to his Senate website, he is the first Latino to chair the Foreign Relations Committee. He was first elected to Congress in 1993 to represent New Jersey's 13th Congressional District and ran for the Senate over a decade later.