Ակտիվացել են մանկական սեզոնային հիվանդությունները.Անահիտ Ղուկասյան
«Գրքի մեջ բացի մեծահասակներին վերաբերող թեմաներից, ընդգրկված են մանկական թեմաներ ևս, հիվանդություններ, դրանց ախտորոշումներ, որոնք շատ հաճախ են հանդիպում»,-Panorama.am-ին ասաց մանկաբույժ Անահիտ Ղուկասյանը՝ անդրադառնալով նոր հրատարակված «Բուժում է «Վարդանանցը» գիրքի մանկաբուժական բաժնին:
Բժշկի խոսքով՝ գրքում առայժմ ընդգրկալ են այն հիվանդությունները, որոն շատ տարածված են և հաճախ են հանդիպում մանկական պրակտիկայում:
«Հիմա այնպիսի սեզոն է, որ այդ հիվանդությունների առումով՝ սուր շնչառական վարակներ, վերին շնչուղիների ինֆենկցիաներ, օտիտներ, բրոնխիտներ, լարիգիտներ շատ տարածված են և հիմա հենց նրանց սեզոնն է: Կարծում եմ գիրքը ճիշտ ժամանակին է և կօգնի մնացած մասնագետներին ևս ճիշտ կողմնորոշվելու: Գիրքն իրենից ներկայացնում է քայլերի ճիշտ հաջորդականություն, որոնք տանում են դեպի ճիշտ ախտորոշում և ճիշտ բուժում կազմակերպելուն: Այստեղ միասնական մտածելակերպ է ներդրված, այսինքը՝ անկախ այն հանգամանքից, թե պացիենտը ո՞ր բժշկին, կամ կաբինետը կդիմի, ստանալու է միևնույն բժշկական օգնությունը: Այս պահին գրքում ընդգրկել ենք դեռ առավել հաճախ հանդիպող հիվանդությունները, բայց առաջիկայում նախատեսում ենք նոր թեմաներ, նոր ախտորոշումենր, որոնք հուսով եմ շատ շուտով նոր գրքի շնորհանդեսին կներկայացվեն»:
Panorama.am-ի հարցին, թե ներկայում երեխաների շրջանում սեզոնային ինչ հիվանդություններն են առավել շատ ակտիվացել՝ Անահիտ Ղուկասյանը պատասխանեց. զՍեղոնային հիվանդություններով պայմանավորված ներկայում վերին շնչուղիների վիրուսային հիվանդությունների չբարդացած տեսակներն են գերակշռում: Հաճախ հանդիպում են օտիտներ, ականջի բորբոքումներ, բրոնխիտներ, լարենգիտներ, լարենգոտրախեիտների, թոքաբորբերը դեռ այդքան տարածվածություններ չունեն այս սեզոնին, բայց բավականին հաճախ հանդիպող պաթոլոգիա են մանկաբուժության պրակտիկայում:
Մանկական պրակտիկայում կորոնավիրուսը ոչ այդքան ծանր բարդություններով ընթացավ, ինչպես մեծահասակների մոտ էր, բայց, իհարկե, ունեցել ենք դեպքեր նաև պայմանավորված կորոնավիրուսային վարակով: Ներկա պահին կորոնավիրուսը մի քիչ զիջել է իր դիրքերը, մանկական պրակտիկայում մենք այդքան հաճախ չենք հանդիպում և դրանով պայմանավորված բարդություններ ևս չեն հանդիպում, բայց դեռ դեպքեր նկարագրվում են»:

Анаит Гукасян: Активизировались детские сезонные заболевания
«В книге, помимо касающихся взрослых тем, включены также детские болезни, их симптомы, которые чаще всего встречаются», – в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала педиатр Анаит Гукасян, обратившись к детскому разделу в недавно вышедшей книге «Лечит Вардананц».
По словам врача, в книгу пока включены болезни, которые очень распространены и часто встречаются в педиатрической практике.
«Сейчас такой сезон, что в связи с этими заболеваниями – острая респираторная вирусная инфекция (ОРВИ), инфекции верхних дыхательных путей, отит, бронхит, ларингит – очень распространены и сейчас именно их сезон. Полагаю, книга вышла в правильный момент и поможет остальным специалистами также правильно сориентироваться. Книга представляет собой правильную последовательность шагов, которые ведут к правильному диагностированию болезни и грамотной организации лечения.
Здесь заложено единое мышление, то есть, независимо от того обстоятельства, в какой бы кабинет или к какому врачу не обратился бы пациент, он получит одинаковую медицинскую помощь. В данный момент в книгу включены наиболее часто встречающиеся болезни, но в ближайшее время планируем новые темы, новые диагнозы, которые, надеюсь, будут представлены на презентации новой книги очень скоро».
На вопрос корреспондента Panorama.am, какие сезонные заболевания среди детей сейчас наиболее активны, Анаит Гукасян ответила, что преобладают неосложненные формы вирусных заболеваний верхних дыхательных путей, обусловленные сезонными болезнями. Часто встречаются отиты, бронхиты, ларингиты, ларинготрахеиты, пневмония в этом сезоне встречается не так часто, но является достаточно распространенной патологией в педиатрической практике.
В педиатрической практике коронавирус не имел таких тяжелых осложнений, как среди взрослых, но, конечно, у нас были случаи, обусловленные коронавирусной инфекцией. В данный момент коронавирус немного уступил позиции, в педиатрической практике сейчас встречается не так часто и вызванных им осложнений нет, но случаи все же описываются».