Արկածային զբոսաշրջությունը Հայաստանում գնալով զարգանում է, զուգահեռ՝ ավելանում խնդիրները։
2020թ․-ի Արցախյան պատերազմից հետո տուրօպերատորներին դիմելությունը նվազել էր, սակայն մեկ տարի անց՝ իրավիճակը փոխվեց։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի ֆոնին բավականին զբոսաշրջիկներ եկան Հայաստան։ «Skyball» ընկերության տնօրեն Նաիրի Բարսեղյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ռուս զբոսաշրջիկների թվի աճ է նկատում։
«Հետպատերազմյան շրջանում ՝ 2021թ․-ին բավականին ցածր է եղել ցուցանիշները, սակայն 2022թ․-ին գերազանցել ենք 2019-ի ցուցանիշները։ Փետրվարժ-մարտ ամիսներից հետո նկատվել է ռուս զբոսաշրջիկների բավականին մեծ քանակություն։ Եթե նախկինում ռուս զբոսաշրջիկների թիվն ընդհանուր քանակի 30 տոկոսն էր կազմում,իսկ 70 տոկոսը տեղացիներ, ապա հիմա պատկերն այլ է՝ ռուս զբոսաշրջիկների թիվը հասել է 50տոկոսի»,- ասաց նա։
Նարիրի Բարսեղյանն արձանագրված ցուցանիշը պայմանավորում է նաև օդապարիկների քանակի ավելացմամբ։ Ամեն դեպքում, կան խնդիրներ, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է պետական աջակցություն; Մասնավորապես, ըստ Բարսեղյանի, Հայաստանի տուրիզմի այս տեսակը միջազգային շուկայում հավուր պատշաճի ներկայացնելու խնդիր ունենք։
«Ամենամեծ խնդիրը պետության կողմից միջազգային շուկայում գովազդի ապահովումն է։ Մենք չենք կարող հատկացնել այդքան բյուջե, որ կարողանանք միջազգային շուկայում ներկայանալի լինել։ Օրինակ՝ հարևան Թուրքիայի Կապադովկիա նահանգն այսօր համարվում է աշխարհում օդապարիկների առաջին այցելությունների վայրերից մեկը։ Ես ունեմ վստահություն, որ Հայաստանը բացարձակապես չի զիջում և կա պոտենցիալ ավելին անելու։ Պարզապես մենք մեր ուժերով չենք կարող լայն մասշտաբի գովազդային արշավներ իրականացնել։ Այս հարցում պետք է պետության աջակցությունը»,- ասաց Նաիրի Բարսեղյանը
Ինչ վերաբերում է եղանակային պայամաններին, ապա օդապարիկով թռիչքներ իրականացնելու համար այն հիմնականում բարենպաստ է և, անկախ սեզոնից, թռիչքներ արվում են։
«Այսօր Արարատը շատ գեղեցիկ էր։ Իսկ ձմռան իրականացրած թռիչքները սովորաբար ամենագեղեցիկն են լինում։ Միայն անձրևների դեպքում ենք չեղարկվում թռիչքները, ինչը շատ փոքր տոկոս է կազմում»։
Եղանակային պայմանները, սակայն, խնդիրներ են ստեղծում ձմեռային տուրիզմի համար։ Տարիները հետզհետե ավելի տաք են դառնում և պակաս՝ տեղումների քանակով։ «Արևի» զբոսաշրջային ընկերության հիմնադիր Գևորգ Գասպարյանն ասում է, որ ձմեռային տուրերի քանակն էապես կրճատվել է։
«Տեղումների պակասի պատճառով շատ ուղղություններ լեռնադահուկային տուրերի մեջ չենք կարողանում օգտագործել։ Բացի դրանից , սեզոնը գնալով կարճանում է։ Եթե առաջ հնարավոր էր մինչև մարտի 15-20-ը տուրեր իրականացնել, այժմ մարտի սկզբից եղանակը կտրուկ տաքանում է և սահմանափակվում ենք միայն փետրվար ամսվա հատվածն օգտագործելով։ Սա բավարար չէ ձմեռային զբոսաշրջային ինդուստրիա զարգացնելու համար։ Եթե նախկինում 4-5 լեռնագնացների խմբեր էինք ունենում, ապա հիմա՝1-2։ Սա իհարկե միանշանակ կապել եղանակային տաքացման հետ,ճիշտ չէ, քանի որ, գիտեք, ողջ աշխարհում լրջագույն խնդիրներ կան և դրա հետ նույնպես կարող է կապված լինել»,- ասաց Գասպարյանը։
Նրա խոսքով՝ այլընտրանքային երթուղիներ տարբեր մարզերում փորձում են գտնել, սակայն միշտ չէ, որ այդ ընտրությունից զբոսաշրջիկը գոհ է մնում։

Российские туристы заинтересованы в приключенческом туризме
После 44-дневной войны 2020 года в Арцахе обращение к туроператорам снизилось, но спустя год ситуация изменилась. На фоне российско-украинской войны множество туристов прибыли в Армению. Директор компании «Skyball» Наири Барсегян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что наблюдается рост числа туристов.
«В послевоенный период – 2021 году – показатели были довольно низкими, однако в 2022 году превысили показатели 2019 года. После февраля-марта заметен большой приток российских туристов. Если в прошлом число российских туристов составлял всего 30%, остальные 70% – местные, то сейчас картина иная – число российских туристов достигло 50%», – отметил он.
Наири Барсегян связывает зафиксированную цифру с увеличением количества воздушных шаров. В любом случае, есть проблемы, для решения которых необходима государственная поддержка. В частности, по словам Н. Барсегяна, этот вид туризма Армении на международном рынке.
«Самой большой проблемой является обеспечение государством рекламы на международном рынке. Мы не можем выделить такой бюджет, чтобы представлять страну на международном рынке. К примеру, регион Каппадокия в Турции на сегодняшний день считается одним из первых в мире направлений для полетов на воздушном шаре. Я уверен, что Армения ничем не уступает и есть потенциал сделать больше. Мы просто не можем проводить масштабные рекламные кампании самостоятельно. В этом вопросе государство должно оказать поддержку», – отметил Наири Барсегян.
Что касается погодных условий, то они в целом благоприятны для полетов на воздушном шаре и полеты осуществляются вне зависимости от времени года.
«Сегодня Аарарат был красивым. А зимние полеты обычно самые красивые. Только в случае дождя мы отменяем полеты, что составляет небольшой процент», – отметил он.
Погодные условия, однако, создают проблемы для зимнего туризма. Год за годом климат становится теплее, а погода менее дождливой. По словам основателя туристической компании «Ареви» Геворга Гаспаряна, количество зимних туров значительно сократилось.
«Из-за недостатка осадков мы не можем использовать многие направления в лыжных турах. Кроме этого, сезон постепенно сокращается. Если раньше можно было бы 15-20 марта проводить туры, то сейчас уже в начале марта погода резко становится теплее, и мы ограничиваемся только турами в феврале. Этого недостаточно для развития индустрии зимнего туризма. Если в прошлом у нас набиралось по 4-5 групп альпинистов, то сейчас – 1-2. Это, конечно, нельзя связывать только с погодными условиями, неправильно, поскольку мы знаем, что во всем мире существуют серьезные проблемы и это может быть связано», – отметил Гаспарян.
По его словам, они пытаются найти альтернативные маршруты в разных областях Армении, но такой выбор не всегда устраивает туристов.