2008 թ. ճգնաժամը կանխատեսած տնտեսագետը հայտարարել է, որ սկսվել է 3-րդ համաշխարհային պատերազմը
Երրորդ համաշխարհային պատերազմն իրականում սկսվել է, Spiegel-ին տված հարցազրույցում ասել է ամերիկացի տնտեսագետ Նուրիել Ռուբինին, որը կանխատեսել էր 2008 թվականի ճգնաժամը։ Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
«Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականները մտահոգված են, որ ՆԱՏՕ-ն միջամտում է Ուկրաինայի հակամարտությանը, Իրանի և Իսրայելի միջև կան սուր տարաձայնություններ: Եվ այսօր առավոտյան ես կարդացի, որ Բայդենի վարչակազմն կանխատեսում է, որ Չինաստանը շուտով կհարձակվի Թայվանի վրա: Անկեղծ ասած, երրորդ համաշխարհային պատերազմն իրականում սկսվել է, և դրա գործողությունները ծավալվում են կիբերտարածությունում և Ուկրաինայում»,-ասել է նա։
Ռուբինին ավելացրել է, որ երբ 1970-ականներին մեծացել է Իտալիայում, ստիպված չի եղել «անհանգստանալ մեծ տերությունների միջև պատերազմի կամ միջուկային ձմռան համար» և երբեք չի լսել «կլիմայի փոփոխություն» և «գլոբալ համաճարակ» արտահայտությունները։

Предсказавший кризис 2008 года экономист: «Третья мировая война уже фактически началась»
Третья мировая война уже фактически началась, заявил в интервью Der Spiegel американский экономист Нуриэль Рубини, предсказавший кризис 2008 года. Об этом сообщает РИА Новости.
«Советники по национальной безопасности обеспокоены тем, что НАТО вмешивается в конфликт на Украине, а между Ираном и Израилем наблюдаются острые разногласия. И вот утром я читаю, что администрация Байдена ожидает, что в скором времени Китай нападет на Тайвань. Честно говоря, третья мировая война уже фактически началась и ее действия разворачиваются в киберпространстве и в Украине», – сказал он.
Рубини добавил, что, когда он рос в Италии в 1970-х годах, ему не приходилось «беспокоиться о войне между великими державами или ядерной зиме», он никогда не слышал словосочетания «изменение климата» и «глобальная пандемия».