ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի ամուսինը հարձակման ու դաժան ծեծի է ենթարկվել։ Միջազգային մամուլի էջերն այսօր ողողված են այս լուրով։
Washington post-ը գրում է, որմի մարդ ներխուժել է զույգի՝ Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող տուն ու բարձրաստիճան պաշտոնյայի ամուսնուն մի քանի հարված հասցրել՝ ընթացքում բացականչելով. «Որտե՞ղ է Նենսին, որտե՞ղ է Նենսին»։
«82-ամյա Փոլ Փելոսիի վրա հարձակումը նոր անհանգստություն է ներարկել երկրի՝ առանց այն էլ թունավոր քաղաքական մթնոլորտին, որն առկա է ընտրություններից ընդամենը 11 օր առաջ»,-գրում է պարբերականը։
Խոսնակ Փելոսին, ով հարձակման պահին Վաշինգտոնում էր, ուրբաթ ուշ երեկոյան ժամանել է Սան Ֆրանցիսկո: Նրա ավտոշարասյունը տեսել են հիվանդանոցի ճանապրհին, որտեղ տեղափոխվել ու բուժում է ստանում վնասվածքներ ստացած ամուսինը։
«Սա պատահական արարք չէր։ Միտումնավոր էր։ Եվ դա սխալ է։ Բոլորը պետք է զզվեն տեղի ունեցածից», - ասել է Սան Ֆրանցիսկոյի ոստիկանապետ Ուիլյամ Սքոթը:

The husband of House Speaker Nancy Pelosi was attacked and severely beaten with a hammer by an assailant who broke into the couple’s San Francisco home early Friday, searching for the Democratic leader and shouting, “Where is Nancy, where is Nancy?”, AP reported.
The assault on the 82-year-old Paul Pelosi injected new uneasiness into the nation’s already toxic political climate, just 11 days before the midterm elections. It carried chilling echoes of the Jan. 6, 2021, insurrection at the Capitol, when rioters chanted menacingly for the speaker as they rampaged through the halls trying to halt certification of Joe Biden’s victory over Donald Trump.
Speaker Pelosi, who was in Washington at the time of the California attack, arrived in San Francisco late Friday. Her motorcade was seen arriving at the hospital where her husband was being treated for his injuries.
“This was not a random act. This was intentional. And it’s wrong,” said San Francisco Police Chief William Scott.
Biden quickly called Speaker Pelosi with support and later delivered a full-throated condemnation of the “despicable” attack that he said had no place in America.