Փելոսիի ամուսինը մուրճով հարձակումից հետո վիրահատվել է
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի ամուսինը՝ Փոլ Փելոսին վիրահատությունից հետո ապաքինվում է։  Այս մասին գրում է BBC-ն ու հիշեցնում, որ Փելոսին Ֆրանցիսկոյի տանը գտնվելու ընթացքում մուրճով հարձակման է ենթարկվել։
Հարվածի հետևանքով բարձրաստիճան պաշտոնյայի 82-ամյա ամուսինը ստացել է գանգուղեղի կոտրվածք,  ձեռքի վնասվածքներ։ Ըստ բժիշկների,  ակնկալվում է, որ նա լիովին կապաքինվի:
Նոյեմբերի 8-ին կայանալիք միջանկյալ ընտրությունների նախաշեմին նման հարձակումը մտավախություն է առաջացրել քաղաքական բռնությունների վերաբերյալ: Ըստ աղբյուրի,  կասկածյալը՝ 42-ամյա Դեյվիդ Դեպապը, պահանջել է տեսակցություն տիկին Փելոսիի հետ:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դատապրտել է հարձակումը։
«Բավական է, բավական է: Յուրաքանչյուր բարեխիղճ մարդ պետք է հստակ և միանշանակ ոտքի կանգնի քաղաքականության մեջ տիրող բռնությունների դեմ՝ անկախ այն բանից, թե ինչպիսին են ձեր քաղաքական հայացքները»,-ասել է նա Ֆիլադելֆիայում ելույթի ժամանակ։
Հարձակումից ժամեր անց ԱՄՆ կառավարությունը ողջ երկրի իրավապահ մարմիններին նախազգուշացրել է թեկնածուների դեմ ընտանեկան բռնությունների «ուժեղ սպառնալիքի» մասին:
Ոստիկանությունը պարոն Փելոսիի վրա հարձակումը որակել է սպանության փորձ։ Իրավապահ այս մարմնից հայտն ել են՝ շարժառիթը դեռ լիովին պարզված չէ:

Paul Pelosi, the husband of US House of Representatives Speaker Nancy Pelosi, is recovering from surgery after being attacked by a hammer-wielding intruder at the couple's San Francisco home, BBC News reports.
Mr Pelosi, 82, suffered a fractured skull and injuries to his right arm and hands but is expected to fully recover.
The attack has stoked fears about political violence in the run-up to the 8 November midterm elections.
The suspect, David Depape, 42, is said to have demanded to see Mrs Pelosi.
President Biden described the attack as "despicable" and denounced a corrosive political climate for contributing to violence.
"Enough is enough is enough," he said during a speech in Philadelphia. "Every person of good conscience needs to clearly and unambiguously stand up against the violence in our politics, regardless of what your politics are."
Hours after the attack, the US government distributed a bulletin to law enforcement across the nation warning of a "heightened threat" of domestic violent extremism against candidates and election workers driven by individuals with "ideological grievances".
However, police investigating the attack on Mr Pelosi - which they have deemed an attempted murder - told reporters a motive had not yet been fully determined.