Ստեփանակերտում կայացած հանրահավաքին շուրջ 40 000 քաղաքացի է մասնակցել. Արցախի ԱԺ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի՝ հոկտեմբերի 30-ին հրավիրված արտահերթ նիստին զուգահեռ Ստեփանակերտի վերածննդի հրապարակում կայացել է մեծ հանրահավաք: ԱՀ Ազգային ժողովից նշում են, որ Ստեփանակերտից և շրջաններից շուրջ 40,000 քաղաքացիների մասնակցությամբ հանրահավաքում, ի թիվս այլ ելույթների, ԱԺ պատգամավոր Արեգ Ավագյանը ներկայացրել է Ազգային ժողովի հայտարարությունը:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ով նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի հետ Վերածննդի հրապարակում էին, ֆեյսբուքյան էջում գրել ու լուսանկարներ հրապարակել.
«Արցախի ժողովրդի կամքն անսասան է սեփական ճակատագիրը որոշելու և տնօրինելու հարցում…»։
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը գրել է.
«Արցախի ժողովուրդն այսօր հուժկու հանրահավաք էր կազմակերպել՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին զուգահեռ:
Ստեփանակերտից ու շրջաններից հավաքված շուրջ 40,000 քաղաքացիները (ընդհանուր բնակչության շուրջ 33%-ը) և Ազգային ժողովը վերահաստատեցին մեր կամքն ու վճռականությունը սեփական ճակատագիրը տնօրինելու և Հայրենիքը պաշտպանելու հարցում: Արցախը չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:

В митинге на площади Возрождения Степанакерта приняли участие около 40 000 граждан – НС Арцаха
Параллельно внеочередному заседанию Национального собрания Республики Арцах, созванному 30-го октября, на площади Возрождения в Степанакерте состоялся многочисленный митинг. Об этом сообщают из НС Арцаха.
В ходе митинга, в котором приняли участие около 40 000 граждан из Степанакерта и других районов, в числе прочих выступлений депутат Арег  Авакян представил заявление Национального собрания Республики Арцах.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, который с бывшими президентами Арцаха Аркадием Гукасяном и Бако Саакяном находился на площади Возрождения, написал:
«Воля народа Арцаха непоколебима в вопросе определения и распоряжения собственной судьбой…»
Действующий госминистр Республики Арцах Артак Бегларян написал:
«Параллельно с внеочередным заседанием Национального Собрания народ Арцаха сегодня организовал мощный митинг.
Около 40 тысяч граждан (около 33% всего населения) из Степанакерта и районов, и Национальное Собрание подтвердили нашу волю и решимость управлять своей судьбой и защищать Родину.