Քաղցկեղը հաղթահարածները պետք է խոսեն այդ մասին, որ մարդիկ հավատան՝ քաղցկեղը դատավճիռ չէ. ուռուցքաբան
Հոկտեմբերն ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի ամիս։ Հայաստանում նույնպես մի շարք միջոցառումներ են իրականացվել` ուղղված կրծքագեղձի քաղցկեղի ժամանակին ախտորոշմանն ու բուժմանը։
Մասնագետները փաստում են, որ Հայաստանում քաղցկեղը բավականին մեծ տարածում ունի ու հիվանդացության աճ է գրանցվում:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ ԱՆ Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, ուռուցքաբան-վիրաբույժ Արթուր Ավետիսյանն ասաց, որ Հայաստանում կանանց մոտ չարորակ նորագոյացությունների մեջ առաջին տեղը զբաղեցնում է կրծքագեղձի քաղցկեղը։
Նրա խոսքով՝ մեր երկրում կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդացությունը մոտավորապես նույն պատկերն ունի, ինչ մյուս երկրներում, իսկ եվրոպական որոշ երկրներում տվյալները շատ ավելի վատն են։ Ըստ վիրաբույժի՝ Հայաստանում տարեկան գրանցվում է կրծքագեղձի քաղցկեղի 1300-ից ավելի նոր դեպք, մինչդեռ 2000 թվականին այդ թիվը 600-ից մի փոքր ավելին էր։
Իրականում, ըստ Արթուր Ավետիսյանի, հիվանդության դեպքերի աճ նկատվում է ամբողջ աշխարհում։ Պատճառները բազմազան են, բայց երբեմն բացակայում է ռիսկի գործոնը: Օրինակ, ինչպես նշում է ուռուցքաբանը, քաղցկեղ ունեցող կանանց 70 տոկոսի մոտ ռիսկի գործոն չկա։
Նրա խոսքով՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի հիմնական և ամենաարդյունավետ ուղին վաղ ախտորոշումն է։
Բնակչության մեջ տարածված միֆեր, որոնք պետք է հաղթահարել
Կրծքագեղձի հետազոտության համար տարբեր մեթոդներ կան՝ ուլտրաձայնային, մամոգրաֆիա, մագնիսա-ռեզոնանսային տոմոգրաֆիա, ռենտգեն-թվային մամոգրաֆիա:
Մասնագետը փաստում է, որ հիվանդությունը հաճախ հանդիպում է 45-55 տարեկանների շրջանում, իսկ երկրորդ պիկը լինում է 65-ից բարձր տարիքում։ Արթուր Ավետիսյանի խոսքով՝ եթե հիվանդությունը հայտնաբերում են զրոյական փուլում, ապա բուժումը մոտենում է 100 տոկոսին, քանի որ վաղ փուլում հայտնաբերված ուռուցքի դեպքում բուժումն ավելի մեղմ է լինում:
Ըստ վիրաբույժի՝ տարին մեկ կամ երկու անգամ մինչև 40 տարեկան կանայք պետք է անցնեն սոնոգրաֆիկ հետազոտություն, իսկ 40 տարեկանից հետո՝ պրոֆիլակտիկ մամոգրաֆիկ հետազոտություն՝ ըստ բժշկի կողմից սահմանված ժամանակացույցի։
Նրա խոսքով՝ մամոգրաֆիկ հետազոտությունից վախենալու անհրաժեշտություն չկա: Այն հնարավորություն է տալիս հայտնաբերել քաղցկեղը ամենավաղ փուլերում:
«Երբ կրծքագեղձի մամոգրաֆիա է արվում և նկատում ենք կասկածելի գոյացություն, այդ գոյացությունից հյուսվածքի կտոր է վերցվում: Շատերի մոտ տարածված կարծիք կա, որ բիոպսիայի դեպքում մենք միջամտում ենք, ինչի հետևանքով այդ ուռուցքն ավելի ագրեսիվ է դառնում։ Սակայն մի շարք հետազոտություններ ցույց են տվել, որ դա որևէ բացասական կողմ չունի։ Հակառակը, բիոպսիա չանելու դեպքում հնարավոր է, որ սխալ բուժում նշանակվի»,- ընդգծեց նա։
Ի՞նչ կանխարգելիչ միջոցառումներ են իրականացվում, ո՞ր մարզերում
Արթուր Ավետիսյանն անդրադառնալով Հայաստանում իրականացվող սքրինինգային ծրագրին, նշեց, որ եթե վաղ փուլերի դեպքերի հայտնաբերումը նախկինում կազմում էր 50-60%, ապա երեք մարզում, որտեղ ներդրվել է ծրագիրը, այսօր հասնում է 85-90%-ի, ինչը բավականին լավ ցուցանիշ է։
«Բնականաբար, դա չի կարող չանդրադառնալ բուժման արդյունքների վրա։ Հաճախ կարող է պատահել, որ հիվանդը քիմիաթերապիայի, կրծքագեղձի հեռացման կարիք չունենա և փոքրիկ միջամտության արդյունքում ազատվի ուռուցքից»,- ընդգծեց նա։
Այն մարզերում, որտեղ իրականացվում են սքրինինգային պիլոտային ծրագրեր, քաղցկեղի հայտնաբերման տոկոսն առհասարակ ավելի բարձր է եղել, մասնավորապես, Տավուշում, Լոռիում, Սյունիքում, ինչպես նաև Երևանում։ Սակայն, ըստ մասնագետի, չկան հետազոտություններ, թե որոնք են պատճառները։
Նշենք, որ սքրինինգային հետազոտությունները կանխարգելիչ միջոցառումներ են, որոնք ուղղված են տարբեր հիվանդությունների վաղ հայտնաբերմանը՝ նախքան որևէ ախտանշանի ի հայտ գալը։
Արթուր Ավետիսյանի խոսքով՝ սքրինինգային պիլոտային ծրագիրն իրականացվում է 50-69 տարեկան կանանց շրջանում: Շարժական և անվճար մամոգրաֆիայի արդյունքում 2021թ. հունվարից մինչև օրս հետազոտվել է 15.000 կին, որից 1000-ը լրացուցիչ հետազոտության կարիք են ունեցել։ Սակայն, ըստ նրա, 700-ն է ներկայացել հետազոտության, որից 169-ի մոտ հյուսվածքաբանորեն հաստատվել է կրծքագեղձի քաղցկեղ, բայց նրանցից 7-ը, ցավոք սրտի, հրաժարվել է հետագա բուժումից, ինչն, ըստ նրա, մտահոգվելու տեղիք է տալիս։
Ուռուցքաբանը նշեց նաև, որ թեև կրծքագեղձի ախտորոշման և բուժման համար պետության ֆինանսավորմամբ իրականացվում են մի շարք ծրագրեր, սակայն դա բավարար չէ։ «Հեռու ենք իդեալականից, լավ կլինի, որ այդ խնդրի լուծման համար ավելի շատ միջոցներ հատկացվեն, քանի որ բժշկությունը զարգանում է, բուժման նոր մեթոդներ, նոր մոտեցումներ են ի հայտ գալիս, որի հետևից հասնելու համար պետք է պետության ուշադրությունն ավելի մեծ լինի նաև ֆինանսապես։ Ուռուցքաբանության ոլորտում խնայողություն անելն անհետևանք չի մնում»,- ընդգծեց Արթուր Ավետիսյանը։
Կլինիկական ինչ նշանները կարող են հուշել խնդրի մասին
Ուռուցքաբան-վիրաբույժի խոսքով՝ ախտանշաններին պետք չէ սպասել, անհրաժեշտ է պարբերաբար ստուգվել, իսկ եթե նկատվում է կրծքագեղձի ձևի կամ կառուցվածքի փոփոխություն, ապա անպայման պետք է դիմել բժշկի. «Մշակույթը պետք է փոխել՝ ոչ թե դիմել բժշկի, երբ ախտանշաններ կլինեն, այլ անհրաժեշտ է ժամանակ առ ժամանակ հետազոտվել՝ անկախ նրանից ունես ախտանիշ, թե ոչ»։
Արդյոք քաղցկեղի և ժառանգականության միջև կապ կա՞
Արթուր Ավետիսյանը նշեց, որ կրծքագեղձի քաղցկեղը կարող է զարգանալ առանց որևէ ռիսկի գործոնի առկայության։ Ինչ վերաբերում է գենետիկային, ապա, ըստ նրա, քաղցկեղ ունեցողների միայն 10%-ն ունեն գենետիկ նախատրամադրվածություն, իսկ մնացած դեպքերում գենետիկ կապը հայտնի չէ։
«Ինչպես արդեն նշել եմ, քաղցկեղ ունեցող կանանց 70 տոկոսի մոտ ռիսկի գործոն չկա։ Ապրելակերպը մեծ նշանակություն ունի. ոչ ակտիվ կենսակերպ վարողները, ինչպես նաև ավելորդ քաշ ունեցող և գեր մարդիկ ունեն քաղցկեղի զարգացման ավելի բարձր ռիսկ»,- նշեց նա։
Մարդկանց մեջ կա կարծրատիպ, որ քաղցկեղը դատավճիռ է, ինչպե՞ս փոխել այդ արմատացած կարծիքը
Արթուր Ավետիսյանն այն կարծիքին է, որ քաղցկեղ ունեցողները և այն հաղթահարածները պետք է խոսեն իրենց հիվանդության մասին։ Ցավոք, ըստ նրա, շատերն այդ մասին չեն բարձրաձայնում, ավելին՝ մեծ թվով մարդիկ բուժվելուց հետո այդ մասին լռում են.
«Պետք է խոսել այդ մասին. թե հիվանդը, թե նրա հարազատները, թե լրատվամիջոցները, պետք է պարբերաբար ներկայացնեն կրծքագեղձի քաղցկեղը հաղթահարածներին, որ մարդիկ հավատան՝ քաղցկեղը դատավճիռ չէ»։

Онколог Артур Аветисян: Рак – это не приговор
В октябре начинается месяц борьбы против рака молочной железы, который был объявлен Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ). В Армении также за этот месяц проведено множество мероприятий, нацеленных на своевременную диагностику и лечение рака молочной железы.
Специалисты констатируют, что рак в Армении достаточно распространен и заболеваемость растет.
Заместитель директора Национального онкологического центра им. Фанарджяна, онколог Артур Аветисян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что свыше половины подтвержденных случаев в Армении, около 50%, связаны с молочной железой.
По его словам, заболеваемость раком молочной железы в нашей стране почти такая же, как и в других странах, а в некоторых европейских странах данные значительно хуже. По словам хирурга, в Армении ежегодно регистрируется около 1300 новых случаев рака молочной железы, тогда как в 2000 году их было чуть больше 600.
На самом деле, по словам Артура Аветисяна, рост числа случаев отмечается во всем мире. Причин множество, но иногда отсутствует фактор риска. К примеру, как отмечает онколог, у свыше 70% женщин нет фактора риска.
По его словам, основным и наиболее эффективным методом борьбы с раком молочной железы является ранняя диагностика.
Мифы среди населения, которые нужно развеять
Существуют различные методы обследования молочных желез: ультразвуковое исследование, маммография, магнитно-резонансная томография, рентгеновская цифровая маммография.
Специалист констатирует, что болезнь чаще всего встречается в возрастной группе от 45 до 55 лет, однако может фиксироваться также в возрасте старше 65 лет. По словам А. Аветисяна, если заболевание выявлено на нулевой стадии, то лечение близко к 100%, так как при обнаружении опухоли на ранней стадии лечение более мягкое.
По словам хирурга, женщины до 40 лет должны один-два раза в год проходить сонографическое обследование, а после 40 лет – профилактическую маммографию.
По его словам, не стоит бояться маммографического обследования, поскольку оно позволяет обнаружить рак на самых ранних стадиях.
«Когда проводится маммография молочной железы и мы замечаем подозрительное новообразование, то проводим биопсию. Распространено мнение, что после биопсии мы осуществляем вмешательство, вследствие чего опухоль становится агрессивной. Однако многие исследования показывают, что у этого нет никаких отрицательных сторон. Наоборот, если вовремя не сделать биопсию, возможно, будет назначено неправильное лечение», – подчеркнул хирург.
Какие превентивные меры осуществляются, в каких областях?
Артур Аветисян, обратившись к скрининговым программам в Армении, отметил, если раньше выявляемость случаев на ранних стадиях составляла 50-60%, то после внедрения программы она достигает 85-90%, что является достаточно хорошим показателем.
«Естественно, это не может не отразиться на результатах лечения. Часто может случиться так, что пациентка не нуждается в химиотерапии или удалении груди и избавляется от опухоли в результате небольшого вмешательства», – подчеркнул он.
В регионах, где реализуются пилотные программы скрининга, процент выявления рака выше, в частности, в Тавуше, Лори, Сюнике, а также в Ереване. Однако, по словам специалиста, исследований о причинах нет.
Отметим, что скрининговые исследования являются превентивными мероприятиями, нацеленными на ранее выявление болезней до появления каких-либо симптомов.
По словам А. Аветисяна, пилотная программа скрининга реализуется среди женщин в возрасте 50-69 лет. В результате мобильной и бесплатной маммографии в 2021 г. с января по сегодняшний день обследовано 15 000 женщин, из них 1000 нуждались в дополнительном обследовании. Однако, по его словам, на обследование пришли 700 человек, из которых у 162 гистологически подтвержден рак молочной железы.
Онколог отметил также, хотя ряд программ по диагностике и лечению рака молочных желез реализуется за счет государственного финансирования, этого недостаточно. «Мы далеки от идеальных представлений, было бы хорошо, чтобы для решения этой проблемы выделялись большие средства, поскольку медицина развивается, появляются новые методы лечения, новые подходы, и чтобы добиться этого, государство должно уделять больше внимания в финансовом плане», – подчеркнул он.
Какие клинические признаки могут свидетельствовать о проблеме?
По словам онколога, не стоит ждать симптомов, следует периодически проверять, а если наблюдаются изменения формы или структуры груди, то обязательно нужно обратиться к врачу: «Нужно изменить культуру, то есть не обращаться к врачу при появлении симптомов, а следует периодически обследоваться, независимо от наличия симптомов».
Есть ли связь между раком и наследственностью?
По его словам, рак молочной железы может развиваться без каких-либо факторов риска. Что касается генетики, то, по его словам, только около 10% больных раком имеют генетическую предрасположенность, а в остальных случаях генетическая связь неизвестна.
«Как я уже отметил, у почти 70% женщин, больных раком, нет факторов риска. Образ жизни имеет большое значение. У тех, кто ведет малоподвижный образ жизни, а также у людей с избыточным весом и ожирением риск развития рака выше», – отметил он.
У людей есть стереотип, что рак — это приговор, как мы можем изменить это укоренившееся мнение?
Артур Аветисян придерживается того мнения, что больные раком люди и победившие рак должны говорить о своей болезни. К сожалению, по его словам, многие об этом не говорят, даже после лечения многие умалчивают об этом.
«Нужно говорить об этом, и пациент, и его родные, и СМИ должны периодически представлять тех, кто победил рак молочной железы, чтобы люди поверили, что рак – это не приговор», – подчеркнул он.