Արցախի ԶՈւ գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը գրում է.
««...Ադրբեջանական կողմը դեռեւս համապատասխան թույլտվություն չի տալիս, որ մեր ստորաբաժանումները մտնեն եւ որոնեն դիերի գտնվելու վայրերը»,- երեկ տեղի ունեցած ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետը, ապա պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե «կա՞ն դիեր, որոնք տեսանելի են հայկական կողմից, սակայն դրանք նույնպես դուրս բերել չեն թողնում», հավելեց հետևյալը. «Փաստը կա, որ Կուտականի ուղղությամբ մենք ունենք մեկ դիակ դիտարկվող, ԱԹՍ-ով դիտարկել ենք: Դա գտնվում է հակառակորդի դիրքի մատույցներում»:
Կարող էի նաև չանդրադառնալ այս թեմային, բայց քանի որ ԳՇ պետ Էդ. Ասրյանը իր զինվորական ծառայությունը սկսել է Արցախի պաշտպանության բանակում և հասել պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնին, պիտի որ լավ հիշի, թե ժամանակին նման դեպքերում ինչպես էր վարվում բանակի հրամանատարությունը: Իսկ, եթե չի հիշում, ապա հիշեցնեմ բազմաթիվ նման դեպքերից միայն մեկը, որը տեղի ունեցավ 2014թ. նոյեմբերի 12-ին, երբ ադրբեջանա-արցախյան հակամարտ զորքերի շփման գծի օդային տարածքում հակառակորդի կողմից խոցվեց ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող հայկական ՄԻ–24 ուղղաթիռը:
Միջդիրքային տարածքում ընկած ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը պարզելու և դրանից բխող հետագա քայլերն իրականացնելու համար Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունը մշակեց հատուկ նշանակության գործողության պլան և կատարվածից ուղիղ մեկ շաբաթ անց՝ նոյեմբերի 19-ին դեպքի վայրից տարհանեց օդաչուներից մեկի դին, երկուսի մասունքները և ուղղաթիռի որոշ մասեր: Հատուկ նշանակության գործողության ժամանակ շարքից հանվեց թշնամու երկու զինվոր, հայկական կողմը կորուստ չտվեց...
Սա է նախկինների և ներկանների տարբերությունը, և դա ոչ միայն մարտադաշտում, այլև բանակցությունների սեղանի շուրջ...»

Сенор Асратян: В этом и есть разница между прежними и нынешними властями
«“…Азербайджанская сторона пока не дает надлежащее разрешение, чтобы наши соответствующие подразделения вошли и начали поиск тел”, – заявил начальник Генштаба ВС Армении вчера на брифинге, а затем, отвечая на вопрос журналиста “есть ли тела, которые видны с армянской стороны, но их тоже не разрешают вывести”, добавил следующее: “Есть факт, что в направлении села Кутакана у нас есть одно тело, которое зафиксировали армянские БПЛА. Оно находится на подступах к позиции противника”.
Я мог бы не обращаться к этой теме, но, поскольку начальник Генштаба Эдвард Асрян начинал свою военную службу в Армии обороны Арцаха и дослужился до должности командира оборонного участка, то должен хорошо помнить, как в свое время в подобных случаях поступало командование армии. А если не помнит, то напомню лишь один из многочисленных подобных случаев, который произошел 12 ноября 2014 года, когда в воздушном пространстве зоны соприкосновения азербайджано-карабахских войск противником был сбит армянский вертолет МИ-24, выполнявший учебно-тренировочный полет.
Для выяснения судьбы экипажа сбитого на межпозиционной территории вертолета и реализации исходящих из этого дальнейших шагов, командование Вооруженных сил Арцаха разработало план специальной операции и через неделю после произошедшего – 19 ноября – эвакуировало с места происшествия тело одного их летчиков, останки двух других, а также некоторые важные части вертолета. В ходе операции были выведены из строя двое военнослужащих врага, у армянской стороны потерь не было…
В этом и есть разница между прежними и нынешними властями, и это не только на поле боя, но и за столом переговоров…».