Արքայազն Հարրիի գրքի անվանումը վախեցրել է թագավորական ընտանիքին
Սասեքսի դուքս արքայազն Հարրիի հուշերի գրքի անվանումը, որը պետք է վաճառքում հսյտնվի 2023 թվականի հունվարի 10-ին, վախեցրել է թագավորական ընտանիքին։ Այս մասին հայտնում է Daily Mirror-ը։
416 էջանոց գիրքը, որը Եղիսաբեթ II-ի թոռը գրել է Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Ջոն Մերինգերի հետ համահեղինակությամբ, ստացել է «Spare» անվանումը, որը կարելի է թարգմանել որպես «Պահեստային» կամ «Ավելորդ»։ Վերնագիրը կարող է հղում լինել այն բանի, որ արքայազն Հարրին՝ Չարլզ III-ի կրտսեր որդին, բրիտանական գահի ժառանգորդ արքայազն Ուիլյամի կրտսեր եղբայրը, բրիտանական գահի հերթում զիջում է ավագ եղբոր բոլոր երեխաներին։
Հրատարակիչների խոսքով՝ Հարրիի հուշերը պարունակում են «դաժան ճշմարտություն»։
Պարբերականի աղբյուրը գրքի վերնագիրն անվանել է թագավորական ընտանիքի վրա նոր հարձակում։ «Անկասկած, պալատի իրավաբանները նոր տարում կլինեն լիակատար զգոնության մեջ՝ սպասելով հուշագրության հրապարակմանը»,- ասել  նա՝ հավելելով, որ եթե արքայազն Հարրիի նախորդ հարձակումները կարելի է համարել «բոլոր սահմաններից դուրս», ապա այս դեպքում խոսքը իսկական «միջուկային պայթյունի» մասին է։
Թագավորական ընտանիքի հայտնի փորձագետ, Կառլ III-ի մասին կենսագրական գրքի հեղինակ Թոմ Բաուերը հոկտեմբերի 31-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Սասեքսի դուքսն ու դքսուհին օգտագործում են իրենց դիրքը գումար վաստակելու և թագավորական ընտանիքին վնասելու համար: Բացի այդ, Բաուերը հայտարարել է, որ հուշագրությունների իրական հեղինակը, իբր, արքայազն Հարրիի կինն է՝ Մեգան Մարքլը և կոչ է արել զրկել նրան տիտղոսից:

Название книги мемуаров герцога Сассекского, принца Гарри, которая должна появиться в продаже 10 января 2023 года, испугало королевскую семью. Об этом пишет Лента.Ру со ссылкой на Daily Mirror.
416-страничная книга, которую внук Елизаветы II написал в соавторстве с лауреатом Пулитцеровской премии Джоном Мерингером, получила название Spare, что можно перевести как «Запасной» или «Лишний». Заглавие может быть отсылкой к тому, что принц Гарри является младшим сыном Карла III и находится в линии престолонаследования позади принца Уильяма и его троих детей. По словам издателей, мемуары герцога Сассекского содержат «непричесанную, суровую правду».
Высокопоставленный источник издания назвал само название книги новой атакой на королевскую семью. «Несомненно, адвокаты дворца будут в полной боевой готовности в новом году, ожидая выхода мемуаров», — сказал инсайдер. Он добавил, что если предыдущие выпады принца Гарри можно считать «выходящими за всякие рамки», то в данном случае речь идет о настоящем «ядерном взрыве».