«44-ի տղերքը». Գիրքը հոգու պարտք է այն տղեքին, որոնց վերջին լուսանկարողը ես էի
Երևանում երեկ երեկոյան կայացավ ռազմական լրագրող, «Բանակ ինֆո» կայքի հիմնադիր Դավիթ Թորոսյանի հեղինակած «44-ի տղերքը» գրքի շնորհանդեսը։
Թորոսյանը պատերազմի ողջ ընթացքում եղել է Արցախում՝ գնդակոծվող դիրքերում, ռազմական գործողությունների էպիկենտրոնում, զրուցել զինծառայողների հետ, լուսանկարել նրանց, նաև հասցրել անհրաժեշտ օգնություն։ Պատերազմի ընթացքում տեսածը, լսածը, լուսանկարածը շարադրել, մշակել, ամփոփել ու թղթին է հանձնել։
Միջոցառումը բացվեց տերունական աղոթքով, որը հնչեցրեց ԶՈՒ գնդերեց
Տեր Գյուտ քահանա Գալստյանը։
Փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, խոսելով գրքի մասին, նկատեց՝ Դավիթ Թորոսյանը նախաբանում նշում է՝ հայ զինվորը չի պարտվել։
«Չի կարելի չհամաձայնել այդ մտքի հետ։ Հայ զինվորն արեց ամեն հնարավորն ու անհնարինը, հազարավորները չխնայեցին իրենց կյանքն ու առողջությունը հանուն հայրենիքի։ Բանակը չի պարտվել, այն իր գերագույն ճիգերով փորձել է շտկել սխալներն ու անգործությունը, որոնք կուտակվել են ու շարունակվում են կուտակվել դիվանագիտության, տնտեսության ու այլ ոլորտներում թույլ տված սխալների հետևանքով»,-ասաց Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, պետք է համարձակություն ունենալ ու տեր կանգնել պարտությանը, քանի որ դրա համար մեղավոր ենք բոլորս՝ մտավորականը, քաղաքական գործիչը, հրամանատարը, պետք է հիշել, որ պատերազմը չի ավարտվել։
Գրքի հեղինակը նշեց, որ մեկնարկին չէր էլ պատկերացնում սպասվող աշխատանքի ահռելի ծավալը։ Աշխատանքները սկսել են մեկ ու կես տարի առաջ։
«Գրքում տեղ գտած բոլոր լուսանկարների տերերի մասին մանրամասն տեղեկատվություն է հավաքվել, ստուգվել, հավաստիացել ենք պատմությունների ճշմարտացիության մեջ։ Ահռելի ու տանջալի աշխատանք էր, երբ հոգնածությունը թոթափում էինք այն տեղեկատվությամբ, որ լուսանկարի զինծառայողը ողջ է։ Սա հոգու պարտք է այն տղեքին, որոնց վերջին լուսանկարողը, ցավոք, ես եմ եղել։ Գիրքը մեր զոհված տղաների խնկարկումն է, ողջերի հանրահռչակմանն ուղղված քայլ»,-ասում է Դավիթ Թորոսյանը։
Նա տխրությամբ է փաստում, որ շատերս չենք ճանաչում մեր կողքին ապրող այն մարդկանց, որոնք արհամարհել են մահը, ովքեր հաղթել են մահվանը, նայել մահվան աչքերին ու ժպտացել, մինչդեռ նրանց լուսանկարները, պատմությունները պետք է ներկայացվեն ամենուր՝ փողոցում, դպրոցում...Լուսանկարներն արել է Դավիթ Թորոսյանը՝ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ից ի վեր՝ այնտեղ սահմանում կռիվ տվողներն են՝ կին-տղամարդ, պայմանագրային-ժամկետային, ահել-ջահել։
Գրքում ներկայացված զինծառայողներից 25-ն անմահացել են։ Նրանց անունները հնչեցրեցին միջոցառման ընթացքում։
Թորոսյանն ասաց՝ երբ գիրքն արդեն պատրաստ էր տպագրության, պարզվեց ռուս-ուկրիանական պատերազմի հետևանքով Հայաստանում թղթի պակաս կա, հետո սեպտեմբերին տեղի ունեցավ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։
«Հետաձգվեց, հետաձգվեց, ու շնորհանդեսը բախտի քմահաճույքով տեղի ունեցավ Կովսականի ազատագրման օրը։ Սա շատ խորհրդանշական է, քանի որ իմ առաջին այցն Արցախ տարիներ առաջ եղել է հենց Կովսական»,-ասաց Թորոսյանը։
Քաղաքական-հասարակական գործիչ Թևան Պողոսյանը ցանկություն հայտնեց, որ Թորոսյանի գիրքը մաշվի մարդկանց ձեռքերում, ընթերցեն, տեսնեն ու ոգևորվեն տղաների արածով։
«Գրքում ժպտացող, իրար գրկախառնված... զինվորները խոսք ունեն, որը պետք է փոխանցել։ Այո, պատերազմը չի ավարտվել, բայց դրանից չպետք է վախենալ, այլ դրան պետք է պատրաստվել»,-ասաց նա։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը, որ պատերազմի ողջ ընթացքում Արցախում էր, խոստովանեց՝ զինված ուժերի, պատերազմի, հարաբերությունների, զինվորների մասին ավելի հեշտ գրում է, քան բանավոր խոսում։
«Առաջին անգամ, երբ Դավիթը ինձ տվեց գիրքը, ես թերթեցի ... Զուգահեռ տարա Եռաբլուր այցելելու հետ։ Գրքում էլ մարդիկ են, որոնք ֆիզիկապես մեզ հետ չեն։ Եռաբլուրում էլ հանդիպում եմ մարդկանց, որոնց տարբեր տարիների հանդիպել եմ դիրքերում, հայրենիքի ամենակարևոր հատվածներում»,-ասաց նա՝ շնորհակալություն հայտնելով հեղինակին, որ ներկայացրել է պատերազմում գործված սխրանքները։

«Бойцы 44-дневной»: книга – долг перед ребятами, которых в последний раз сфотографировал я
В Ереване вечером 1 ноября состоялась презентация книги председателя Общественной организации «Во имя армянского солдата», координатора сайта «Банак-Инфо» Давида Торосяна «Бойцы 44-дневной».
Всю войну Торосян находился в Арцахе, на обстреливаемых позициях, в эпицентре боевых действий, общался с военнослужащими, фотографировал их, а также доставлял необходимую помощь. Увиденное, услышанное и сфотографированное во время войны он изложил, обработал, обобщил и издал.
Мероприятие открылось молитвой «Отче наш», которую вознес полковой священник Гют Галстян.
Кандидат философских наук, доцент Оганнес Ованнисян, говоря о книге, отметил, что Давид Торосян в предисловии отмечает – армянский солдат не потерпел поражения.
«Нельзя не согласиться с этой мыслью. Армянский солдат сделал все возможное и невозможное, тысячи не пожалели своей жизни и здоровья ради Родины. Армия не потерпела поражения, она всеми силами пыталась исправить те ошибки и бездействие, которые накапливались и продолжают накапливаться в результате ошибок, допущенных в дипломатии, экономике и других областях», – сказал Ованнисян, подчеркнув, что нужно набраться мужества и принять поражение, потому что в нем виноваты все мы – представители интеллигенции, политические деятели, командиры, мы должны помнить, что война еще не окончена.
Автор книги указал, что вначале даже не представлял себе колоссального объема предстоящей работы. Работы начались полтора года назад.
«Подробная информация о всех запечатленных на фотографиях в книге была собрана, проверена и мы убедились в достоверности историй. Это была огромная и мучительная работа, но усталость тут же исчезала с получением информации о том, что солдат на фото жив. Это долг души перед парнями, которых последним, к сожалению, сфотографировал я. Книга – это дань памяти нашим павшим парням, шаг к популяризации живых», – говорит Давид Торосян.
Он с грустью констатирует, что многие из нас не знают о живущих рядом с нами людях, которые презрели смерть, победили смерть, смотрели смерти в глаза и улыбались, между тем, их фотографии и истории о них должны быть представлены повсюду: на улицах, в школах…
Фотографии сделаны Давидом Торосяном с 27 сентября 2020 года, на них – сражающиеся на передовой – мужчины-женщины, контрактники-срочники, пожилые-молодые.
25 военнослужащих, представленных в книге, обрели бессмертие. Их имена были озвучены в ходе мероприятия.
Торосян сообщил, что когда книга была готова к печати, выяснилось, что в Армении образовался дефицит бумаги из-за российско-украинской войны, а затем в сентябре произошла широкомасштабная агрессия Азербайджана против Республики Армения.
«Все откладывалось и откладывалось, а презентация по иронии судьбы состоялось в день освобождения Ковсакана. Это очень символично, потому что мой первый визит в Арцах много лет назад был именно в Ковсакан», – рассказал Торосян.
Общественно-политический деятель Теван Погосян пожелал, чтобы книга Торосяна износилась в руках людей, ее зачитывали до дыр, видели и воодушевлялись поступками парней.
«Улыбающиеся, стоящие в обнимку в книге парни передают нам важный месседж: да, война не окончена, но мы должны не бояться ее, а готовиться к ней», – сказал он.
Секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян, который в ходе всей войны был в Арцахе, признался: писать о вооруженных силах, войне, отношениях и солдатах проще, чем говорить вслух.
«Когда Давид передал мне эту книгу впервые, я ее пролистал… у меня появилась параллель с посещением воинского пантеона „Ераблур”. И в книге есть люди, которые физически не с нами. И в „Ераблуре” я встречаю людей, которых встречал в разные годы на боевых позициях в самых важных уголках Родины», – сказал он, поблагодарив автора за представление подвигов, совершенных на войне.