Սեզոնայնությամբ պայմանավորված գրիպի և այլ վիրուսների ակտիվացում է նկատվում
Հայաստանում սեզոնայնությամբ պայմանավորված թե գրիպի, թե այլ վիրուսների ակտիվացում է նկատվում։ Այս մասի լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով՝ ամենօրյա դիտարկում է իրականացվում կարող են ասել, որ դեռ չկան բռնկման կամ մտահոգիչ նշաններ։
«Իհարկե պետք է գզույշ լինել, հնարավորինս խուսափել շփումներից` վարակները չտարածելու համար»,- նշեց Ավանեսյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում դետքային համաճարակաբանական հսկողության շրջանակներում շարունակաբար իրականացվող լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հաստատվել է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակի վիրուսի հարուցիչ։

В Армении наблюдается активизация гриппа и других вирусов
В связи с сезоном в Армении наблюдается активизация гриппа и других вирусов. Об этом в беседе с журналистами заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По её словам, в ежедневном режиме ведется мониторинг, и можно сказать, что признаков вспышек или тревожных признаков пока нет.
«Конечно, нужно проявлять осторожность, по возможности избегать контактов, чтобы не распространять вирусы», – отметила А. Аванесян.
Напомним, ранее стало известно, что в результате проводимых лабораторных исследований в рамках эпидемиологического надзора в Армении подтвержден возбудитель вируса гриппа типа А подтипа H1N1.