Չեմ ժխտում, որ տարեվերջին կունենանք աղքատության ավելի բարձր ցուցանիշ. Քերոբյան
«Համաձայն չեմ այն պնդման հետ, որ ՀՀ քաղաքացին ամեն օր ավելի վատ է ապրում»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Ըստ նրա՝ եթե վերցնեն միջին քաղաքացուն, ապա նա 14,1 տոկոսով ավելի լավ է ապրում։
«Բնականաբար, որոշ մարդիկ ավելի վատ են ապրել, և մեր խնդիրն է այնպես անել, որ այդ թիվը լինի զրո: Մենք 50 հազարով ավելացրել ենք աշխատատեղերի քանակը, որն ազդել է 50 հազար ընտանիքի բարեկեցության մակարդակի վրա, բայց ես չեմ ժխտում, որ տարվա վերջում մենք կարող է տեսնենք աղքատության ավելի բարձր ցուցանիշ, քանի որ ունենք շատ բարձր գնաճ», - հավելեց նա։
Նրա խոսքով՝ այն բարձր գնաճը, որ կա աշխարհում ու Հայաստանում, ըստ գնահատականների, գնաճի պատճառով աղքատության մակարդակը կարող է բարձրանալ 27-ից մինչև 42 տոկոս. «Հիմա մեր արած աշխատանքի շնորհիվ կարողացել ենք այնպես անել, որ այդ 27-ը նվազի կամ 42 չդառնա, պաշտոնական թվերը ցույց կտան, երբ դրանք հրապարակվեն: Ես առաջարկում եմ մի քիչ էլ սպասենք, կտեսնենք»։
Քերոբյանը միաժամանակ նշեց, որ բյուջեի լրացուցիչ եկամուտներն ուղղում են աղքատության հաղթահարմանը, մասնավորապես՝թոշակների և նպաստների բարձրացմանը. «Չեմ կարող ասել՝ հաջողություն կունենանք, թե ոչ, բայց մեր աշխատանքն ուղղված է եղել դրան և հաջորդ տարիներին ևս սոցիալական խնդիրների լուծումը լինելու է մեր գլխավոր նպատակը»։

Ваан Керобян: Не отрицаю, что к концу года в Армении может быть зафиксирован более высокий уровень бедности
14:58 03/11/2022
«Не согласен с тем утверждением, что граждане Армении с каждым днем живут хуже», – заявил в ходе брифинга министр экономики Армении Ваан Керобян.
По его словам, если рассматривать среднестатистического гражданина, то при экономическом росте в 14.1% они живут хорошо.
«Естественно, некоторые люди жили хуже, и наша задача сделать так, чтобы свести эти цифры к нулю. Мы на 50 тысяч увеличили число рабочих мест, что также повлияло на благосостояние 50 тысяч семей, но я не отрицаю, что к концу года у нас может быть зафиксирован более высокий уровень бедности, поскольку зафиксирована высокая инфляция», – добавил он.
По его словам, столь высокий уровень инфляции, который есть в мире и Армении, согласно оценкам, может привести к тому, что уровень бедности может повыситься с 27% до 42%.
«Благодаря проведенным нами работам мы сумели сделать так, чтобы показатель в 27% снизился, или хотя бы не дошел до 42%. Уже официальные данные покажут. Предлагаю ещё немного подождать, увидим».
В. Керобян в то же время отметил, что дополнительные доходы бюджета направляются на преодоление бедности, в частности, на повышение размера пенсий и пособий: «Не могу сказать, добьемся ли мы успеха или нет, но наша работа нацелена на это и в последующие годы решение социальных проблем будет нашей главной целью».