Քերոբյան. Լարսի անցակետում հերթերի պատճառով հայ արտահանողները մեծ վնասներ են կրում
«Աշխատում ենք, որպեսզի հնարավորինս արագ վերականգնվի Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը և ապահովենք հայկական բեռների հնարավորինս արագ անցումը»,- 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նշենք, որ «Վերին Լարս» անցակետում դարձյալ հերթեր են։ Ղրիմի կամրջի պայթյունից հետո  ռուսական կողմը խստացրել է վերահսկողությունն անցակետում։
Քերոբյանն ասաց, որ երկու շաբաթ առաջ Հայաստանում էր Ռուսաստանի  տնտեսական զարգացման նախարարը, ում խնդրել է, որպեսզի այդ հարցով հնարավորինս արագ զբաղվեն։ Էկոնոմիկայի նախարարի փոխանցմամբ, ռուս նախարարը խոստացել է, որ կզբաղվեն։
«Ժամկետ չեն նշել, բայց ակնհայտորեն այս հարցը հենց իրենց շահերից էլ է բխում, իրենք էլ շատ շահագրգռված են  հնարավորինս արագ վերականգնել Լարսի թողունակությունը»,- նշեց Քերոբյանը։
Նա ընդգծեց, որ խնդիրը հիմա էլ կա, հայկական արտադրողները, արտահանողները մեծ վնասներ են կրում այդ անցակետի ցածր թողունակության պատճառով։

В. Керобян: Армянские экспортеры несут большие убытки из-за очередей на КПП «Верхний Ларс»
«Работаем, чтобы как можно быстрее восстановить пропускную способность на КПП “Верхний Ларс” и обеспечить быстрый пропуск грузов», – заявил в ходе обсуждения государственного бюджета РА на 2023 год министр экономики Армении Ваан Керобян.
Отметим, что на КПП «Верхний Ларс» снова очереди. После взрыва на Крымском мосту российская сторона ужесточила контроль на пропускных пунктах.
В. Керобян отметил, что две недели назад Армению посетил министр экономического развития России, которого он попросил заняться этим вопросом как можно быстрее. По словам министра, российский министр пообещал, что они займутся этим вопросом.
«Сроков не отметили, но очевидно, что этот вопрос исходит из их интересов, они также очень заинтересованы в скорейшем восстановлении пропускной способности Ларса», – отметил В. Керобян.
Он подчеркнул, что проблема и сейчас есть, армянские производители, экспортеры из-за этого несут большие убытки.