Արմավիրում ավտովթարի հետևանքով տուժածներից մեկի վիճակը գնահատվում է ծանր
Արմավիրի մարզում երեկ տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով Արմավիրի բժշկական կենտրոնում գտնվող 5 տուժածներն ամբուլատոր բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս են գրվել:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Երևան տեղափոխված 2 տուժածներից մեկը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, առողջական վիճակը գնահատվում է ծանր:
Մյուսը նյարդավիրաբուժական բաժանմունքում է: Բժիշկները տուժածի առողջական վիճակը գնահատում են կայուն:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 3-ին, ժամը 18։51-ին Արմավիրի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Արմավիր-Մեծամոր ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ՃՏՊ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը: Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երկու մարտական հաշվարկ։
ԱԻ նախարարության հաղորդմամբ, պարզվել է, որ Արմավիր-Երևան ավտոճանապարհի 4-րդ կմ-ին բախվել են Երևան-Արմավիր-Քարակերտ թիվ 232 երթուղին սպասարկող «GAZel» մակնիշի միկրոավտոբուսը (վարորդ՝ Մ․ Չ․) և «ZIL» մակնիշի բեռնատարը (վարորդ՝ Ս․ Ս․, ծնված 1976 թ․), ինչի հետևանքով «GAZel» մակնիշի ավտոմեքենան կողաշրջվել է։
Պատահարի հետևանքով 4 քաղաքացի (Ն. Կ., ծնված 2003 թ․, Մ․ Խ․, ծնված 2004 թ․, Հ․ Մ․, ծնված 2007 թ․, Դ․ Ս․, ծնված 1975 թ․) մահացել է, և 7 քաղաքացի (Հ. Մ., ծնված 1996 թ., Գ․ Գ․, ծնված 2002 թ., Խ․ Խ․, ծնված 1999 թ., Ֆ․ Ռ․, ծնված 2002 թ., Պ․ Ե․, ծնված 2003 թ., Զ․ Լ․, ծնված 2007 թ., Կ․ Ա․, ծնված 2004 թ.)՝ տուժել։
Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը «GAZel» մակնիշի ավտոմեքենան ուղղվել է տեղի ուժերով։
Փրկարարները «GAZel» մակնիշի ավտոմեքենայից դուրս են բերել Ն․ Կ․-ի (ծնված 2003 թ.) դին և մոտեցրել շտապօգնության ավտոմեքենային, սահմանազատել տարածքը, հոսանքազրկել ավտոմեքենան և փակել գազի բալոնի փականը:
Տուժածներ Գ․ Գ․-ն (2002 թ.), Ֆ․ Ռ․-ն (2002 թ.), Պ․ Ե․-ն (2003 թ.), Զ․ Լ․-ն (2007 թ.), Կ․ Ա․-ն (2004 թ.), Հ․ Մ․-ն (1996 թ.) և Խ․ Խ․-ն (1999 թ.) տեղափոխվել են Արմավարի ԲԿ, որտեղից Հ․ Մ․-ն և Խ․ Խ․-ն տեղափոխվել են Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ, իսկ մյուսները, ստանալով բուժօգնություն, դուրս են գրվել։

Минздрав – о состоянии здоровья пострадавших в ДТП с пассажирским микроавтобусом и грузовиком в Армении
15:51 04/11/2022
Пятеро пострадавших вследствие произошедшего накануне, 3 ноября, в Арамавирской области Армении ДТП, которые находились в медцентре Армавира, выписаны после получения амбулаторнй медпомощи. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
Один из двух граждан, которых после аварии перевезли в Ереван, находится в тяжелом состоянии в реанимации. Другой проходит лечение в отделении нейрохирургии, его состояние медики оценивают как стабильное.
Напомним, 3-го ноября в 18:51 в Армавирский региональный центр управления в кризисных ситуациях был получен звонок о том, что на автодороге Армавир-Мецамор произошло ДТП, требуется помощь спасателей. На место происшествия выехали два боевых расчета пожарно-спасательного отряда Регионального спасательного управления СС МЧС Армении.
Как сообщили из МЧС Армении, выяснилось, что на 4-м километре автодороги Армавир-Ереван столкнулись микроавтобус марки «GAZel» (водитель М. Ч.) и грузовик марки «ZIL» (водитель С. С., 1976 г. р.), в результате чего микроавтобус перевернулся.
Вследствие аварии погибли 4 гражданина (Н. К., 2003 г. р., М. Х., 2004 г. р., Г. М., 2007 г. р., Д. С., 1975 г. р.), 7 граждан (Х. М., 1996 г. р., Г. Г. , 2002 г. р., Х. Х., 1999 г. р., Ф. Р., 2002 г. р., П. Е., 2003 г. р., З. Л., 2007 г. р., К. А., 2004 г. р.) пострадали.
До прибытия спасателей на место происшествия микроавтобус марки «GAZel» был поставлен на колеса местными силами.
Спасатели извлекли тело Н. К. (2003 г. р.) из микроавтобуса, донесли до машины скорой помощи, огородили территорию сигнальной лентой, обесточили автомобиль и перекрыли подачу топлива.
Пострадавшие Г. Г. (2002 г. р.), Ф. Р. (2002 г. р.), П. Е. (2003 г. р.), З. Л. (2007 г. р.), К. А. (2004 г. р.), О. М. (1996 г. р.) и Х. Х. (1999 г. р.) были переведены в медцентр города Армавир, после чего О. М. и Х. Х. были переведены в медцентр «Святой Григорий Просветитель» города Ереван, а остальные, получив медицинскую помощь, были выписаны.