Իրանի նախագահը կոշտ է արձագանքել Բայդենի՝ Իրանը «ազատագրելու» մասին հայտարարությանը
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին, ի պատասխան ԱՄՆ նախագահի՝ Իրանը «ազատագրելու» խոստմանը, ասել է, որ Թեհրանը դա արել է 43 տարի առաջ։ Իրանի նախագահի խոսքերը մեջբերել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
«Իրանն ազատագրվել է 43 տարի առաջ և վճռական է այլևս ձեզ գերի չընկնել»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով իսլամական հեղափոխության կողմնակիցների առաջ։
1979 թվականի փետրվարի 11-ին Իրանում տեղի ունեցավ իսլամական հեղափոխությունը։ Երկրում իշխանությունն անցավ հոգևորականների ձեռքը՝ Իմամ Խոմեյնիի գլխավորությամբ։ 1979 թվականի գարնանը տեղի ունեցավ հանրաքվե։ Բնակչությունը քվեարկեց Իրանում Իսլամական Հանրապետության ստեղծման օգտին՝ ողջ իշխանությունը կենտրոնացած էր հոգևորականների ձեռքում, իսկ Խոմեյնին դարձավ երկրի ղեկավարը՝ նրա հոգևոր առաջնորդը։ Նրա մահից հետո այդ պաշտոնը ստանձնեց նրա իրավահաջորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին։
Սպիտակ տան ղեկավար Ջո Բայդենը, ելույթ ունենալով Կալիֆորնիայում, հայտարարել էր Իրանը «ազատագրելու» մտադրության մասին։ Նա անմիջապես ավելացրել է, որ երկիրն «ինքն իրեն կազատագրի»։

«Тегеран это сделал ещё 43 года назад»: президент Ирана ответил Байдену
Президент Ирана Ибрагим Раиси в ответ на обещание президента США «освободить» Иран заявил, что Тегеран это сделал еще 43 года назад, передает РИА Новости со ссылкой на IRNA.
«Иран был освобожден 43 года назад и полон решимости снова не попасть в ваш плен. Тегеран никогда не станет дойной коровой США», – сказал он, выступая перед сторонниками исламской революции.
11 февраля 1979 года в Иране произошла Исламская революция. Власть в стране перешла в руки духовенства во главе с имамом Хомейни. Весной 1979 года был проведен референдум. Население проголосовало за образование в Иране Исламской республики — вся власть сосредотачивалась в руках духовенства, а главой страны – ее духовным лидером – становился Хомейни. После его смерти, пост занял преемник– аятолла Али Хаменеи.