Որևէ երկիր չի կարող շրջանցել կլիմայի փոփոխության հնարավոր վտանգները, եթե իրատեսորեն չգնահատի դրանց գոյությունն ու չընտրի լուծման ճանապարհ:
Ընթացիկ տարում ձևավորված գործընկերության միջոցով, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը անտառապատման թիրախավորված ծրագիր են իրականացնում: Ընդամենը 11% անտառածածկույթ ունեցող Հայաստանում անտառստեղծման և անտառվերականգնման աշխատանքներ կազմակերպելը ոչ միայն կարևոր է, այլև՝ կենսականորեն անհրաժեշտ: Հայկական էնդեմիկ ծառերի սերմերից տնկիներ ստանալը, դրանց խնամքով զբաղվելը և անտառ տեղափոխելը՝ երկարաժամկետ արդյունքն ապահովող նպատակ է դարձել:
Վիվա-ՄՏՍ-ից մանրամասնում են՝ աշնանային անտառտնկման աշխատանքների ընթացքում 20 000 ծառ տնկելը կարևոր է գործընկեր կազմակերպությունների համար: Նպատակից իրագործում ճանապարհը, սակայն, նույնքան բարդ է, որքան ծառատունկի համար ընտրված տարածքը՝ Լոռու մարզի Ջրաշեն գյուղի բարձր լեռնային հատվածը։ Լիաքարշակ մեքենաների ընթացքն այստեղ սահմանափակվում է հայկական լեռնաշխարհին հատուկ ռելիեֆի պատճառով: Ոտքով սար բարձրանալու համար էլ անհրաժեշտ է որոշակի փորձառություն՝ լեռնագնացության հարցում: Վիվա-ՄՏՍ-ի կամավորական խումբը, գործընկեր կազմակերպության հորդորով ձևավորվել է այդ սկզբունքով: Լերկ սարի վրա, 6 հա տարածքում, իրենց արմատները կամրացնեն դալար տնկիները:
«Առաջին ծառը տնկել եմ որդուս ծննդյան օրը՝ 22 տարի առաջ: Խորհրդանշական այդ օրը կարևոր է եղել ինձ համար նաև հետագայում՝ այլ ծառատունկերի մասնակցելու ժամանակ: Առողջ, մաքուր և անվտանգ միջավայրում ապրելու համար, պետք է լինենք ոչ միայն սպառող, այլև անձնական ներդրում ունենանք: Դա կարող է արտահայտվել հոգատարությամբ, աշխատասիրությամբ, հետևողական և նվիրված աշխատանքով: Այն, ինչ արվում է այսօր՝ երկարաժամկետ ազդեցություն է ունենալու: Ուրախ եմ, որ Վիվա-ՄՏՍ-ի արժեհամակարգում կա այդ գիտակցությունն ու նվիրումը: Չեմ ուզում առանձնացնել նաև մեր բաժանորդներին, ովքեր գնահատում են մեր ընկերության արժեհամակարգը և իրենց անուղղակի ներդրումն ունեն նման ծրագրերում»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Տարբեր կազմակերպությունների իրականացրած անտառտնկման գործն ազդարարող՝ տեղեկատվական վահանակները, անտառների ծավալը մեծացնելու իրազեկման մաս են կազմում: Դրանց տեղադրումն ու ցանկապատված տարածքները հստակ նշում են գործընկեր կազմակերպության աջակցության սահմանները: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնադիրն ու գլխավոր տնօրենը բարձր է գնահատում «կանաչ մտածողության» շուրջ համախմբումն ու Վիվա-ՄՏՍ-ի հետ ձևավորված նոր գործընկերությունը:
«Ուրախ եմ Վիվա-ՄՏՍ-ի հետ նոր մեկնարկած գործընկերության համար: Անտառ ստեղծելու կարևորությունը գիտակցելն ու կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելը շատ կարևոր են: Խոսքը ոչ միայն ածխաթթու գազի արտանետումները նվազեցնելու, այլև ջրային ռեսուրսները պահպանելու մասին է: Մեր երկրի խմելու ջրի 80 %-գալիս է անտառից: Այստեղից կարելի է հստակ եզրակացություն անել: Բարեբախտաբար, Հայաստանում սկսել է ձևավորվել «կանաչ մտածողությունը», բայց դեռ ցանկալի մակարդակի չենք հասել: Մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ անտառը կարևոր է, եթե նույնիսկ, ապրում են քաղաքի մեջ: Աշխարհում կլիմայի փոփոխություն կա և դժվար է գնահատել, թե ինչ կլինի ապագայում: Հետևաբար՝ որքան շուտ սկսենք կոնկրետ քայլեր իրականացնել, այնքան արդյունքը ավելի իրական կլինի»,- ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը:
Համատեղ ծրագրով գործընկերները լուծում են ոչ միայն բնապահպանական, այլև մասամբ՝ մարզի բնակչության զբաղվածության խնդիրը: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների գրեթե 80%-ը Լոռու մարզի բնակիչներ են։ Այս աշնանային անտառտնկմանը նրանց են միացել ավելի քան 190 հոգի։ Նրանց միջոցով, նոր ստեղծված տնկադաշտում անհրաժեշտ խնամքը շարունակվելու է նաև ծառատունկից հետո՝ շուրջ 3 տարի: Այդ ժամանակահատվածը բավարար է լինում համոզվելու, որ տարածքը տարիներ հետո անտառ է դառնալու։
Ընթացիկ տարվա աշնանը 20 000 ծառ տնկելու համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը, որն արդեն 17 տարի Հայաստանի տարբեր մարզերում բնապահպանական նշանակության ծրագրեր է իրականացնում, ներդրել է 12,6 միլիոն դրամ:

No country is able to override the potential risks of climate change, if it does not accept their existence to find a proper solution. In the outcome of this year’s partnership between Viva-MTS and “My Forest Armenia” environmental non-governmental organization, a forestation program has kicked off. In Armenia where only 11% of the country’s territory is covered in forests, organizing forestation and forest conservation is vitally important. Getting seedlings of endemic trees, nursing them and transplanting on the locale has been a purpose with long-lasting effect.
Planting 20 000 trees in autumn has been important for partner organizations. However, implementing plans into reality is a hard task in a hard to access mountainous location in the village of Jrashen in Armenia’s Lori region. Four-by-four vehicles are unable to reach the location; yet, reaching the slope by foot would require some skills. The group of volunteers from Viva-MTS formed upon the initiative of the partner organization. A six ha territory on the bald slope of the mountain will now home young tree transplants.
“I have planted my first tree 22 years ago, the day my son was born. That was a symbolic day and turned to be important in later years whenever I was participating in tree plantings. To live in a healthy, clean and safe environment we need to have personal contribution, avoiding being consumers alone. That contribution may take the shape of careful attitude, diligence, consistency, and devotion at work. Things that are done today have a long-running impact. I am happy to say that Viva-MTS is based on that understanding and devotion, which are part of its value system. I would also mention our subscribers, who appreciate our Company’s values and participate indirectly in this kind of programs,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The information plaques with the names of organizations who have participated in tree planting initiative are part of the campaign to raise awareness on forestation matters. The plaques, along with the fenced lots define the areas, where the organizations have planted trees. Andre Gumuchdjian, the founder and the executive of “My Forest” organization underlines the importance of uniting those with green mindset and the new partnership formed with Viva-MTS.
“I am happy for this new cooperation with Viva-MTS. Understanding the importance to start a forest and taking steps in that direction are vital. It is not just about decreasing carbon emissions; it is about preserving water resources, as well. The 80% of water in our country comes from forests. Therefore, the message is clear. Armenia seems to be shaping green mindset, although it has not reached the much-anticipated levels, yet. People have to understand that forests are vital even if one lives in town. Climate change is there and it is hard to predict what to expect. That is why the sooner we begin taking steps the sooner we will see tangible results,” Andre Gumuchdjian says.
The jointly implemented program solves both environmental, and partially employment issues, by engaging the regional population. About 80% of the main staff of the organization are residents of Lori. Another 190 have joined them to participate in the autumn fieldworks. The planted trees will be taken care for within another 3-year period. That time is sufficient to make sure the plantings grow into a forest.
Viva-MTS, which has been implementing environmental programs in regions of Armenia for the last 17 years, has invested AMD 12.6 million into the project that is planting 20 000 trees this year.