Նախկին տնային տնտեսուհին դատի է տվել Amazon-ի հիմնադրին
Ջեֆ Բեզոսի նախկին տնային տնտեսուհին դատի է տվել «Amazon» ընկերության հիմնադրին ՝ պնդելով, որ ինքն ու մյուս հավաքարարները տուժել են աշխատանքի ոչ անվտանգ պայմաններից։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով «Associated Press» գործակալությանը:
Սիեթլի դատարաններից մեկում հայց է ներկայացրել Մերսեդես Ռուեդան, որը աշխատանքի է ընդունվել որպես Բեզոսի «տնային համակարգող» 2019 թվականի սեպտեմբերին։ Բողոքի մեջ ասվում է, որ կինը ենթարկվել է խտրականության և ոտնձգությունների, երբ բողոքել է հանգստի ընդմիջումների բացակայությունից կամ հավաքարարների սնվելու վայրերի բացակայությունից։
Ուեդան նշել է, որ ինքը երբեմն աշխատել է օրական մինչև 14 ժամ, սակայն իրեն երբեք չեն ասել, որ կարող է ընդմիջումներով հանգստանա։ Նրա խոսքով՝ տնային տնտեսուհիները հատուկ հանգստի սենյակ չեն ունեցել և սնվել են լվացքատանը։
Եզրափակելով՝ Ուեդաան դժգոհել է իր հեռացման «ծիծաղելիորեն հորինված պատճառից», թե  իբր ասել են, որ ինքը «դժբախտ» տեսք ունի և բացասաբար է ազդում մյուսների վրա։
Բեզոսի փաստաբանն անհեթեթ է անվանել տնային տնտեսուհու պնդումները։ Նրա խոսքով՝ Ուեդաան և նրա ենթակաները իրենց տրամադրության տակ ունեին մի քանի զուգարաններ և հանգստի սենյակներ։
Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի՝ Բեզոսի դեմ հայցը պարունակում է վնասի փոխհատուցման պահանջ՝ այն չափով, որը կորոշվի դատավարության ընթացքում, նշում է գործակալությունը։

Бывшая домработница Безоса подала в суд на основателя Amazon
Бывшая домработница Джеффа Безоса подала в суд на основателя компании Amazon, утверждая, что она и другие уборщики страдали от небезопасных условий труда, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Ассошиэйтед Пресс.
Иск в один из судов Сиэтла подала Мерседес Уэдаа, которая была нанята на должность «координатора по дому» Безоса в сентябре 2019 года. В жалобе говорится, что женщина подверглась дискриминации и репрессиям, когда пожаловалась на отсутствие перерывов для отдыха или места, где уборщики могли бы поесть.
Уэдаа заявляет, что иногда работала до 14 часов в день, но ей никогда не говорили, что она имеет право на перерывы для отдыха. По ее словам, у домработниц не было специально отведенной комнаты для отдыха, и они принимали пищу в прачечной.
Согласно жалобе, когда семья Безосов была дома, домработницам разрешалось входить в дом только для уборки. Как утверждается, этот запрет, создавал ситуации, когда домработницам приходилось вылезать через окно прачечной в подсобное помещение и оттуда спускаться по лестнице в туалет. Из-за отсутствия легкодоступного туалета у домработниц часто развивались инфекции мочевыводящих путей, заявляет истица.
В заключении Уэдаа пожаловалась на "нелепо придуманную причину" своего увольнения: якобы ответчики заявили, что она выглядит "несчастной" и негативно влияет на команду уборщиц.
Адвокат Безоса, назвал претензии домработницы абсурдными. По его словам, в распоряжении Уэдаа и ее подчиненных было несколько туалетов и комнат отдыха.
В иске против Безоса, одного из самых богатых людей в мире, содержится требование возместить ущерб в размере, который будет определен в ходе судебного разбирательства, отмечает агентство.