Երևանը «բարեկարգվում» է՝ ի հաշիվ կանաչ գոտու
Երևանում լայնամասշտաբ բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվում, որոնց կատարումը հաճախ չի վերահսկվում։ Արդյունքում՝ ունենում ենք կանաչ տարածքների հետ կապված երբեմն անդառնալի խնդիրներ, ընդհուպ՝ ծառերի չորացում։ Հարցի վերհանումն օրհասական է, քանի որ Երևանը կիսանապատային գոտում է և առանց այդ էլ մթնոլորտում առկա է փոշու չափազանց բարձր քանակություն։ Հետևաբար՝ քաղաքի նորմալ միկրոկլիմա ապահովելու խնդիր ունենք։ Մինչդեռ իրավիճակը մեղմելու փոխարեն, խնդիրներն ավելի են սրվում։ Երևանի քաղաքապետարանը  մի աշխատանք կատարում է՝ ի հաշիվ մյուսի, որի համար, ի դեպ, ևս պատասխանատու է և  մի ողջ վարչություն, ՀՈԱԿ լծված են  մայրաքաղաքի կանաչապատման գործին։
Մասնավորապես, վերջերս համացանցում ԵՊԲՀ հիգիենայի և էկոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ , բժշկական գիտությունների թեկնածու, «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի նախկին փոխտնօրեն  Քրիստինա Վարդանյանն իր էջում ահազանգեց, որ բարեկարգման աշխատանքների արդյունքում վնասվել են հաստաբուն ծառերի ծառարմատներ։ Մասնագետը հաճախ է բարձրաձայնում  նմանօրինակ խնդիրների մասին։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նա վստահություն հայտնեց, որ այդ ծառերը,որոնց արմատները վնասվել են, ենթակա են չորացման։
«Բարեկարգման աշխատանքներում բացարձակապես հաշվի չեն առնվում կանաչ ֆոնդի վիճակը։ Խնդիրն այնքան խորն է, որ նույնիսկ նախագիծ մշակեցինք և ավագանին ընդունեց այդ օրենքը առ այն, որ շինհրապարակում ծառերը պետք է պաշտպանված լինեն։ Ծառերի բունը պետք է փայտե պաշտպանիչ ճաղերով ծածկված լինեն , քանի որ տեխնիկայի շարժի ընթացքում, անհնարին է կեղևի վնասումներ չլինեն, իսկ ցանկացած կեղևի վնասում բաց դռներ են ինֆեկցիայի տարածման համար։ Դրանք տրավմաներ են բույսի համար»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ խնդիրն առկա է հատկապես Երևանի կենտրոնում, մասնավորապես և՛ Չարենցի, և՛ Տերյան փողոցներում արձանագրվել են վնասված ծառեր, որոնք ամիսներ անց կչորանան։
«Ծառերի արմատային համակարգի ուղղակի կտրտելը, ձևելը, հարմարեցնելը նոր բնաբաժակի, անընդունելի է, որովհետև ունենք որոշակի սահման, առնվազն 1,5 մետր իրավունք չունենք մոտենալ ծառերի արմատային համակարգին ։ Էլ չեմ  խոսում այն մասին, որ կտրատվում, ձևվում է՝ ըստ ճաշակի։
Վարդանյանը շեշտում է, որ Երևանի քաղաքապետարանն անելիք ունի ՝ պետք է խիստ վերահսկողություն իրականացնել։
«Բարեկարգման , ասֆալտապատման աշխատանքներն իրականացնելու ժամանակ Բնապահպանական վարչությունը պետք է այդ նախագծերը վերահսկի։ Խոսքը՝ բոլոր այն նախագծերի մասին է, որոնք առնչվում են կանաչ տարածքներին զուգակցված աշխատանքներով։ Չի՛ կարելի միանձնա որոշում կայացնել և փողոցն ընդլայնել՝ ի հաշիվ կանաչ գոտու, առավել ևս՝ ծառի արմատային համակարգի։ Ի վերջո քաղաքապետարանի տարբեր վարչությունների միջև կա հորիզոնական կապ , չի կարելի անել բարեկարգման աշխատանքներ մայթեզրին, որի հետևանքով հաջորդ ամռանը չորանալու են 60 տարեկան հացենիները։ Իսկ իմ արձանագրած ծառատեսակների մոտ չորացումն անխուսափելի է լինելու։ Կան ստանդարտներ, որոնք պետք է պահել, չեն պահվում։ Այս ծառերի հետևից մշտադիտարկում եմ իրականացնելու, 100 տոկոսվ վստահ եմ՝ չորանալու են, նույնիսկ 1 տոկոս կասկած չունեմ։ Այդ պարագայում ևս հարցին կանդրադառնամ և շատ ավելի լուրջ։ Եթե անում ես արարք, որի համար չես պատժվում, ապա դա կրկնվում է։ Իսկ եթե մեկ անգամ պատժվի, ապա դա չի կրկնվի»,- նշեց նա։
Մեկ այլ մտահոգիչ երևույթ, որի տարածվածության մասին խոսեց Վարդանյանը, ծառերին թռչնի բներ, հայտարարություններ  փակցնելն է։
«Ծառրի վրա մեխերով հայտարարություններ, թռչունների բներ կամ «մի՛ աղտոտեք բնությունը» գրությունը ամրացնելը, կամ երբ սկսում  են բացատրել,թե ինչպես պետք է սորտավորեն աղբը և այդ բացատրությունն արվում է ծառի վրա, օրինակ՝ Աբովյան փողոցի վրա կա նման բան,անթույլատրելի է։ Չի՛ կարելի բնության մի էակի հաշվին լուծել մյուսի խնդիրները։ Բայց մեկ անհատը չի կարող ման գալ Երևանի փողոցներով ու ասի, գիտեք այս հայտարարությունը հանեք կամ այս թռչնի բույնը պոկեք։ Այս հարցում անհրաժեշտ է համակարգային մոտեցում։ Նրանք , ովքեր խախտում են պահանջը,որը դնում է Երևանի քաղաքապետարանը, որն, ի դեպ, տերն է քաղաքային գույքի,պետք է տուգանվեն։ Մի քանի անգամ կտուգանվեն և այդ հարցն ի սպառ կվերանա, կհասկանան, որ չի կարելի»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Վարդանյանի համոզմամբ՝ պետք է լինեն պատժող մեխանիզմներ,զուգահեռ նաև՝ բացատրող։ Հանրության լայն շերտերի մոտ նաև մտածելակերպի փոփոխության պետք է տեղի ունենա։

Ереван «благоустраивают» за счет зеленых зон
В Ереване ведутся масштабные работы по благоустройству, выполнение которых часто не контролируется. В результате у нас возникают иногда необратимые проблемы, связанные с зелеными зонами, вплоть до засыхания деревьев. Это крайне важный вопрос, поскольку Ереван находится в полупустынной зоне и без того в воздухе огромное количество пыли. Следовательно, стоит задача по обеспечению нормального микроклимата в городе. Между тем, вместо облегчения ситуации, проблемы усугубляются. Мэрия Еревана проводит одну работу за счет другой, за которую, кстати, также несет ответственность, и целое управление, НКО занимается делом озеленения столицы.
В частности, rандидат медицинских наук, заместитель директора некоммерческой организации «Озеленение и охрана окружающей среды» Кристина Варданян на своей странице в соцсети Facebook сообщила: «Произошедшее на улице Чаренца называется благоустройством? Деревья заплатят жизнью за вашу невнимательность и безответственность».
Специалист часто говорит об аналогичных проблемах. В беседе с корреспондентом Panorama.am она выразила уверенность, что эти деревья, корни которых повреждены, подлежат засыханию.
«В работах по благоустройству совсем не учитывается состояние зеленого фонда. Проблема такая глубокая, что мы даже разработали проект, и Совет старейшин принял этот закон о том, что деревья должны быть защищены на стройплощадках. Стволы деревьев должны быть покрыты деревянными защитными брусками, поскольку в ходе передвижения техники, так или иначе будут повреждения коры дерева, а повреждения коры – это открытый участок для распространения инфекций. Это травмы для растений», – отметила К. Варданян.
По её словам, эта проблема наиболее заметна в центре Еревана, в частности, на улицах Чаренца и Теряна зафиксированы поврежденные деревья, которые спустя месяцы просто засохли.
«Просто обрезка, формирование и адаптация корневой системы деревьев к новому участку недопустимы, поскольку у нас есть определенный лимит, как минимум на расстоянии 1,5 метров нельзя приближаться к корневой системе дерева. Уже не говорю о том, что они обрезают деревья по-своему вкусу», – пояснила она.
К. Варданян подчеркивает, что мэрии Еревана предстоит большая работа, следует провести строгий контроль.
«Во время проведения работ по благоустройства, асфальтированию, Управление охраны природы аппарата мэрии Еревана должно осуществлять контроль. Речь идет о тех проектах, которые совмещены с зелеными зонами. Нельзя единолично принимать решения и расширять улицы за счет зеленых зон, тем более – за счет корневой системы дерева. Ведь существует горизонтальная связь между разными департаментами муниципалитета, нельзя проводить работы по благоустройству тротуаров, вследствие чего следующим летом засохнут 60-летние ясени.
А у зафиксированных мной видов деревьев этот процесс просто неизбежен. Есть стандарты, которые нужно соблюдать. Я провожу мониторинг и могу со 100%-й уверенностью сказать, что деревья засохнут, у меня нет даже доли сомнения. В этом случае я также обращусь к этому вопросу и более серьезно. Если ты делаешь какое-то действие, за которое не будешь привлечен к ответственности, то оно обязательно повторится. Если же уже хотя бы один раз привлечь к ответственности, то этого не повторится», – отметила она.
Ещё одним тревожным явлением, к которому обратилась К. Варданян, является построение птичьих гнезд и расклеивание объявлений на деревьях.
«Расклеивать объявления на деревьях, да ещё и прикреплять их гвоздями, строить птичьи гнезда, прикреплять объявления “не засоряйте природу”, или объяснения касательно правильной классификации мусора, например, такое объявление есть на улице Абовяна, просто неприемлемо. Нельзя за счет одного субъекта природы решать проблемы другого. Но один человек не может решить эту проблему. В этом вопросе необходим системный подход. Те, кто нарушают требования мэрии Еревана, должны быть оштрафованы. Пару раз их оштрафуют и этот вопрос будет решен, люди поймут, что так делать нельзя», – отметила собеседник Panorama.am.
По словам К. Варданян, следует внедрить механизмы привлечения к ответственности, параллельно проводить разъяснительную работу. Должны произойти изменения также в мышлении широкого слоя населения.