Կծառայեմ որպես պետական նախարարի խորհրդական. Արտակ Բեգլարյան
Երեկ Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով ազատվեցի ԱՀ պետական նախարարի պաշտոնից՝ էստաֆետը փոխանցելով Ռուբեն Վարդանյանին: Կուզեի մի քանի կետ ընդգծել այդ առթիվ.
1. Շնորհակալ եմ Նախագահ Հարությունյանին՝ պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու այս հնարավորության համար: Շնորհակալ եմ նաև պետական նախարարի աշխատակազմին և իմ բոլոր գործընկերներին՝ համատեղ ծառայության համար:
2. Ես պետնախարարի լիազորությունները ստանձնեցի ծանր պայմաններում՝ աղետալի պատերազմից ամիսներ անց՝ գիտակցելով պատասխանատվությանս չափը ժողովրդի, Նախագահի, գործընկերներիս ու հաջորդ սերունդների առջև:
3. Ճգնաժամային պայմաններում իմ լիազորությունների ու կարողությունների շրջանակներում կատարել եմ հնարավորինս խնդիրների օպերատիվ ու համակարգային լուծման ուղղությամբ: Թե որքանով եմ հաջողել ու ձախողել, թող գնահատեն ժողովուրդը, Նախագահը և գործընկերներս, սակայն կարծում եմ, որ նման ծանր պայմաններում Նախագահի գլխավորությամբ բավականին կարևոր ու ծավալուն աշխատանք է կատարվել կառավարության կողմից: Արածիս և չարածիս վերաբերյալ իմ հակիրճ գնահատականները ներկայացրել եմ ասուլիսով։
4. Պաշտոնավարման ընթացքում ես առաջնորդվել եմ ԱՀ Սահմանադրությամբ ու օրենսդրությամբ, իմ խղճով, արժեքներով, սկզբունքներով և ազգային ու պետական շահերով: Թեև ես ինքս ամբողջությամբ չեմ գոհ իմ գործունեության արդյունքներից, սակայն խիղճս մաքուր է և սիրտս հանգիստ, որ նվիրվել եմ անմնացորդ կերպով և ներդրել եմ իմ առավելագույն ներուժը:
5. Ներողություն եմ հայցում իմ բոլոր հայրենակիցներից՝ իմ բացթողումների և հարուցած հիասթափությունների համար: Հավատացե՛ք, որ դրանց պատճառները չեն եղել իմ անտարբերությունն ու ծուլությունը, այլ՝ ռեսուրսների, կարողությունների ու լիազորությունների սահմանափակությունները:
6. Ուրախ եմ, որ Նախագահն ու Ռուբեն Վարդանյանը այս որոշումը կայացրեցին, և պարոն Վարդանյանը լայն լիազորություններով առաքելություն է ստանձնել Արցախի առջև ծառացած ներքին ու արտաքին հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ հնարավորությունների նոր դաշտ է բացվում մեր առջև, և մեր ապագան պետք է ինքներս կերտենք՝ համայն հայության մասնակցությամբ ու աջակցությամբ:
7. Որոշել եմ շարունակել իմ ծառայությունը պետությանն ու ժողովրդին՝ ընդունելով Ռուբեն Վարդանյանի առաջարկը թիմային աշխատանքի վերաբերյալ: Ուստի, ես կծառայեմ որպես պետական նախարարի խորհրդական, որն, ի դեպ, Նախագահի ու պարոն Վարդանյանի հետ քննարկված հնարավոր ամենացածր պաշտոնն է, սակայն ամենաօպտիմալ տարբերակն է այս փուլում իմ ներուժի արդյունավետ իրացման համար, որովհետև ինձ համար ոչ թե կարգավիճակն է կարևոր, այլ՝ արժեքներն ու արդյունքները: Ի լրումն սահուն անցում ապահովելուն ուղղված աշխատանքների՝ նաև կստանձնեմ կոնկրետ լիազորություններ ու գործառույթներ՝ և՛ հրատապ, և՛ ռազմավարական խնդիրների լուծման հարցում:

Former Artsakh State Minister Artak Beglaryan says he has accepted Ruben Vardanyan's proposal to serve as his advisor. Vardanyan took over as Artsakh state minister on Friday.
The full text of a statement issued by Beglaryan on Saturday is provided below.
Yesterday, by decree of the President of the Republic of Artsakh, I was released from the position of State Minister of Artsakh, handing over the reins to Ruben Vardanyan.
1. I would like to thank President Harutyunyan for this opportunity to serve the state and our people.
2. I assumed the powers of the State Minister under difficult conditions, months after the disastrous war, aware of the extent of the responsibility before our people, the President, my colleagues and the next generations.
3. In these critical conditions, within the framework of my powers and abilities, I have done everything possible in the direction of finding operative and systematic solutions to problems. Let the people, the President and colleagues evaluate how far I have succeeded and failed, however, I think that in that hard situation important and extensive works have been done by the Government with the President’s leadership.I have presented my brief assessments of what I did and what I didn't do in press conference.
4. During my tenure, I was guided by the Constitution, the legislations of the Republic, my conscience, values, principles and national and state interests. Although I am not fully satisfied with the results of my activity, my conscience is clear and my heart is at peace that I have devoted myself unreservedly and contributed to the maximum of my potential.
5. I apologize to all my compatriots for any of my omissions and any disappointments that I may have caused. Be sure that the reasons were not my indifference and indolence, but the limitations of resources, capabilities and functions.
6. I am glad that the president and Ruben Vardanyan made this decision. Mr. Vardanyan has undertaken a mission with extended powers to solve internal and external problems facing Artsakh. I am sure that new hope is ahead, and we must build our future ourselves with the participation and assistance of all Armenians.
7. I have decided to continue my service and dedication to the state and the people, accepting Ruben Vardanyan's proposal to be part of the team. Therefore, I will serve as an advisor to the State Minister, which is the lowest possible position discussed with the President and Mr. Vardanyan, but is the most optimal option for the effective realization of my potential at this stage, As I’ve reiterated for me it is not the status that is important, but the values and the results. In addition to the efforts of ensuring smooth transition, I will assume specific powers and functions in solving both urgent and strategic problems.