Կոստրոմայում գիշերային ակումբում բռնկված հրդեհի հետևանքով 15 մարդ է զոհվել
ՌԴ Կոստրոմա քաղաքի «Պոլիգոն» գիշերային ակումբ-սրճարանում բռնկված խոշոր հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 15-ի: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Վեստի.ռու-ն գրում է, որ ժամանցի օբյեկտից տարհանվել է մոտ 250 այցելու և աշխատակից, մոտակայքում գտնվող տան ևս 15 բնակիչ սաստիկ ծխի պատճառով ստիպված են եղել լքել իրենց բնակարանները։
Սրճարանի ադմինիստրացիան դեռ չի կարողացել նշել արտակարգ իրավիճակի պահին ներսում գտնվող հյուրերի ճշգրիտ թիվը՝ հնչեցնելով տարհանվածների թվին մոտ թիվ։
ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով իրավապահ մարմիններին, գրել է, որ հրդեհի պատճառ կարող էր լինել հարբած այցելուն։ Ենթադրվում է, որ նա ժամանակ է անցկացրել մի կնոջ հետ, նրա համար ծաղիկներ պատվիրել, այնուհետև անցել է պարահրապարակ և կրակել ազդանշանային և լուսային հրթիռներ արձակող ատրճանակից, որից հետո հրդեհ է սկսվել։
Նշվում է, որ այժմ ոստիկանությունը փնտրում է հրդեհի ենթադրյալ մեղավորին։
Բացի այդ, ըստ որոշ տեղեկությունների, հրդեհից քիչ առաջ սրճարանում կոնֆլիկտ է տեղի ունեցել, որը, ենթադրաբար, հրդեհի հետ կապ չունի։
Ներկայում հրդեհը մարվել է, փրկարարները մաքրում են տարածքը։ Փլուզվել է նաև շինություն մոտ 3500 քմ մակերեսով տանիքը։

A fire in a cafe in the Russian city of Kostroma killed 15 people and injured five others on Saturday, AP reported, citing local authorities.
The blaze erupted in the early hours after someone apparently used a flare gun during a dispute, authorities said.
Rescuers were able to evacuate 250 people. The governor of the Kostroma region, Sergei Sitnikov, said five people were slightly injured and received medical assistance.
The roof of the cafe collapsed during the fire.
A criminal investigation has been launched, and the police are searching for the person who used the flare gun.
Kostroma, a riverside city of 270,000, is located roughly 340 kilometers (210 miles) north of Moscow.
It wasn't the first time that pyrotechnics caused a deadly fire at a recreational venue in Russia. In 2009, more than 150 people were killed in a blaze at the Lame Horse nightclub in the city of Perm that erupted after someone set off fireworks.