Իրանի և Հայաստանի միջև առևտրափոխադրումների ծավալները կանխատեսվում է հասցնել մինչև 1 մլրդ. դոլարի». Արա Շահվերդյան
Իսլամական խորհրդարանում Թեհրանի և հյուսիսային իրանահայության պատգամավոր Արա Շահվերդյանն ICANA-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Իրանի և Հայաստանի միջև առևտրափոխադրումները մինչև 1 մլրդ. դոլարի հասցնելու անհրաժեշտությանը, փոխանցում է ParsToday-ը։
Արա Շահվերդյանը նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև առևտրափոխադրումներն այժմ գտնվում են 700 մլն. դոլարի սահմաներում, սակայն անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել այն մինչև 1 մլրդ. դոլարի հասցնելու համար:
Իրանահայության պատգամավորը նշել է, որ վերջին տարիներին կորոնավիրուսի բռնկումը էական ազդեցություն չի ունեցել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների վրա, երկու երկրների պատասխանատուները դրսևորել են առավելագույն վճռակամություն՝ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ:
Արա Շահվերդյանը նաև շեշտել է, որ Հայաստանը մասնավորապես կարևորվում է իր ունեցած աշխարհաքաղական նշանակության և դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ճանապարհ-կամուրջ լինելու առումով:

Ара Шахвердян – о необходимости поднятия объема товарооборота между Арменией и ИРИ до 1 млрд
Депутат-армянин парламента Ирана Ара Шахвердян в беседе с ICANA коснулся необходимости поднятия объема товарооборота между Арменией и ИРИ до 1 млрд, передает ParsToday.
Шахвердян отметил, что товарооборот между Ираном и Арменией сейчас составляет 700 млн долларов, но необходимо принять меры и довести показатели до 1 млрд долларов.
Пандемия коронавируса, по словам депутата, в последние годы не оказала существенного влияния на двусторонние экономические отношения, ответственные лица обеих стран проявили максимальную решимость в направлении развития отношений.
«Армения важна с точки зрения ее геополитической значимости и того, что является мостом в страны ЕАЭС», – подчеркнул Шахвердян.