«Գազպրոմի» հիմքի վրա ՌԴ-ն պլանավորում է Հայաստանում բացել մեկ ռուսական 11-ամյա դպրոց. Վահրամ Դումանյան
«Հայաստանում կան ռուսերեն կրթության հանրակրթական երկու տեսակի սեկտորներ, որից մեկը ՌԴ-ի ենթակայության դպրոցն է, օրինակ՝ Քանաքեռ վարչական շրջանի 11-ամյա դպրոցը, և հայկական 12-ամյա դպրոցներում կան ռուսական դասարաններ, որնք ավարտելուց հետո ստանում են հայկական նմուշի փաստաթուղթ»,-ԱԺ-ում 2023 թ. ՀՀ բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Նրա խոսքով՝ ռուսերեն դասավանդվող դասրաններում կարող են սովորել կա՛մ ոչ ՀՀ քաղաքացիները, կա՛մ այն ՀՀ քաղաքացիները, որոնք վերջին 5 տարիներին ապրել են Հայաստանի սահմաններից դուրս:
«Հայկական դպրոցների ռուսական դասարաններում մենք 3500 թափուր տեղ ունենք»,-տեղեկացրեց նախարարը:
Դումանյանը հայտնեց, որ կապված ՌԴ-ից քաղաքացիների վերջին հոսքի հետ, կան ընտանիքներ, որոնք եկել են երեխաների հետ և նրանց կրթության հարցերը պետք է կազմակերպվի:
««Գազպրոմի» հիմքի վրա, ՌԴ-ն պլանավորում է Հայաստանում բացել մեկ ռուսական 11-ամյա դպրոց և դրանից կախված հետոն կերևա, որովհետև նրանք ուզում են, որ իրենց ինտեգրենք մեր հասարակության մեջ, իսկ կրթության ծառայությունն առաջին պայմանն է»,-Հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարարը:

Ваграм Думанян: Россия планирует открыть в Армении российскую школу по программе «Газпрома»
«В Армении есть два типа общеобразовательных секторов российского образования, один из которых – это находящаяся в подчинении РФ школа, к примеру, это школа с 11-летним обучением в административном районе Канакер. А в армянских школах с 12-летним обучением есть русские классы, после окончания которых школьники получают документ армянского образца», – сообщил в ходе обсуждения государственного бюджета РА на 2023 год министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян.
По его словам, в классах, где преподают на русском языке, могут учиться не являющиеся гражданами Армении, или те граждане РА, которые последние 5 лет проживали за пределами Республики Армения.
«В русских классах у нас 3500 свободных мест», – сообщил министр.
В. Думанян отметил, что в связи с тем, что многие российские семьи переехали в Армению, сейчас следует организовать вопросы получения детьми образования.
«Россия планирует открыть в Армении российскую школу с 11-летним обучением по программе “Газпрома”. Они хотят, чтобы мы интегрировали их в нашу среду, а образование является условием номер один для этого», – заявил министр.