«Հետք». Արգելանք է դրվել «Գռզո պլազա»-ին պատկանող «Սիլ պլազա» բիզնես կենտրոնի շենքի վրա
«Գլխավոր դատախազությունը դատական կարգով վիճարկում է Երևանի կենտրոնում գտնվող «Սիլ պլազա» բիզնես կենտրոնի սեփականաշնորհման օրինականությունը։
Դատախազությունը վարչական դատարանից պահանջում է զրկել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ, խոշոր գործարար Խաչատուր Սուքիասյանին և իր ընտանիքի անդամներին պատկանող ընկերությանը՝ «Սիլ պլազայի» նկատմամբ ունեցած սեփականության իրավունքից։ Վարչական դատարանն արգելանք է դրել «Սիլ պլազայի» վրա։
Վարչական դատավարությունից բացի Գլխավոր դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության շրջանակում նույն շենքի սեփականաշնորհման փաստի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել (քրեական գործ է հարուցվել)։
Տեղի ունեցող իրավական գործընթացի համար հիմք է հանդիսացել «Հետքի» նախորդ տարի հրապարակած հետաքննությունը, որտեղ մանրամասներ ենք ներկայացրել «Սիլ պլազայի» սեփականաշնորհման պատմությունից, որը տեղի էր ունեցել 25 տարի առաջ։
$ 5655․ սեփականաշնորհում՝ «ջրի գնով»
Իրավական այս գործընթացը տեղի է ունենում Գլխավոր դատախազի պաշտոնում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին օգնական Աննա Վարդապետյանի ընտրությունից կարճ ժամանակ անց։ Վարդապետյանը Գլխավոր դատախազի պաշտոնում իր աշխատանքն սկսեց այս տարվա սեպտեմբերի 15-ից։
«Հետքի» գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ Գլխավոր դատախազությունից հատնել են, որ «$ 5655․ սեփականաշնորհում՝ «ջրի գնով»» վերտառությամբ հրապարակման առնչությամբ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնված ուսումնասիրության արդյունքում հոկտեմբերի 28-ին հայց է հարուցվել վարչական դատարան։ Գլխավոր դատախազությունը դատարանից պահանջում է՝ «Երքախխորհրդի գործկոմի և «Աստղիկ-1» կոոպերատիվի միջև Երևան քաղաքի Արամի փողոց 3 և 5 հասցեների անշարժ գույքի օտարման իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչել և որպես հետևանք իրավունքի պետական գրանցումները անվավեր ճանաչել»։
Դատական տեղեկատվական համակարգում առկա տեղեկատվության համաձայն, վարչական դատարանի դատավոր Անի Հարությունյանը, ստանալով Դատախազության հայցադիմումը, որոշել է այն վարույթ ընդունել, բավարարել հայցի ապահման միջոց կիառելու միջնորդությունը և նախնկան դատական նիստ հրավիրել։
Այդպիսով արգելանք է դրվել սեփականության իրավունքով «Գռզո պլազա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Սիլ պլազա» բիզնես կենտրոնի շենքի վրա, որպեսզի այն հնարավոր չլինի օտարել մինչև վերջնական դատական ակտի կայացումը։ Կադաստրի կոմիտեն սույն գործով պատասխանողն է, իսկ «Գռզո պլազա» ՍՊԸ-ն ներգրավվել է որպես 3-րդ անձ։ Այս գործով առաջին դատական նիստը տեղի կունենա 2023 թ-ի փետրվարի 16-ին»։

Hetq: Наложен арест на принадлежащее по праву собственности ООО «Грзо Плаза» здание бизнес-центра «Сил Плаза»
13:01 07/11/2022
«Генеральная прокуратура Армении в судебном порядке оспаривает законность приватизации расположенного в центре Еревана бизнес-центра “Сил Плаза”.
Прокуратура требует от Административного суда лишить  принадлежащую члену парламентской фракции “Гражданский договор”, крупному предпринимателю Хачатуру Сукиасяну и членам его семьи компанию права собственности в отношении “Сил Плаза”. Административный суд наложил арест на  “Сил Плаза”.
Помимо обращения в Административный суд, в Генпрокуратуре в рамках защиты государственных интересов по факту приватизации того же здания инициировано уголовное производство (возбуждено уголовное дело).
Поводом для происходящего правового процесса стала прошлогодняя статья издания Hetq, где представлены подробности истории с приватизацией “Сил Плаза”, имевшей место 25 лет назад.
$ 5655․ Приватизация – за бесценок
Этот правовой процесс происходит вскоре после избрания экс-помощника премьер-министра Никола Пашиняна Анны Вардапетян на должность генпрокурора. Вардапетян приступил к работе в качестве генерального прокурора 15 сентября текущего года.
В ответ на письменный запрос Hetq из Генпрокуратуры сообщили, что по результатам расследования, инициированного управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА в связи с публикацией под заглавием "$5655 за памятник истории и культуры: приватизация за бесценок", 28 октября подан иск в Административный суд. Генеральная прокуратура просит суд "признать отсутствие правоотношения между Исполнительным комитетом Ереванского городского совета и кооперативом "Астхик-1" по отчуждению недвижимого имущества на улице Арама 3 и 5 в Ереване и, как следствие, признать государственные регистрации прав недействительными".
Согласно имеющейся в судебной информационной системе информации, судья административного суда Ани Арутюнян, получив иск прокуратуры, приняла решение о принятии его к производству, удовлетворила ходатайство о принятии меры по обеспечению иска и созвала предварительное судебное заседание.
Так, наложен арест на здание бизнес-центра “Сил Плаза”, по праву собственности принадлежащее ООО “Грзо Плаза“, – во избежание возможности его отчуждения до вынесения окончательного судебного акта. Ответчиком по данному делу является Комитет кадастра, а ООО “Грзо Плаза“ привлечено в качестве третьей стороны. Первое судебное заседание по этому делу состоится 16 февраля 2023 года».