Դա նշանակում է՝ մյուս օրվանից ես Խաչատուր Սուքիասյանը չեմ, Նիկոլ Փաշինյանն էլ Նիկոլ Փաշինյանը չէ.Խաչատուր Սուքիասյան
«Ուրախ եմ դատախազության որոշման համար: Պետական մարմինները պետք է մինչև վերջ գնան, հասկանան՝ եթե պետությանը վնաս է պատճառվել, պետք է օրենքը պաշտպանվի»,- ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը՝ պատասխանելով 25 տարի առաջ իր ընտանիքի կողմից Արամի 3 հասցեում գտնվող տարածքի ձեռքբերման օրինականությունը ստուգելու դատախազության սկսած գործընթացին վերաբերող հարցին:
Նրա խոսքով՝ եթե կառույցը որպես պատկերասրահ օգտագործվեր, նույնիսկ անվտանգության ապահովման ծախսերը չէին կարողանա հոգալ հիշատակված եկամտով:
«Ո՞վ է ասել, որ գույքը «ջրի գնով» ենք ձեռք բերել: Մեզ երկար ժամանակ համոզել են, որ այն քաղաքի կենտրոնում է, ասել են՝ դուք ունեք գումարներ, խնդրում ենք ձեզ՝ վերցրեք։ Մենք ասել ենք, որ չենք ուզում, որովհետև չենք տեսել դրա նպատակահարմարությունը։ Ինձ իմ հայրիկն է համոզել՝ երկար բանակցություններից հետո»,-հայտարարեց Սուքիասյանը։
ՔՊ-ական պատգամավորը հայտնեց, որ սկզբում գնել է «4 մետրանոց պատ, որը հետագայում բարձրացվել է, իսկ բակում եղել են տարբեր չափի տներ, որոնք քանդվել են»։
«Մի պատ է եղել, մնացածը տանջանքով, չարչարանքով կառուցել ենք ու բացումը եղել է 1998 թ.-ին»,-ասաց նա։
Սուքիասյանի խոսքով՝ իր ընտանիքն օրենք չի խախտում՝ «ինչը սկզբունք է»:
««Սիլ պլազան» կառուցվել է մի քանի տարի, միլիոններ, տասնյակ, հայուրավոր միլիոններ են ծախսվել դրա վրա։ Հիմա մարդիկ դնում են այդ նկարները և ասում՝ այսինչներ-այնինչները ձեռք են բերել 5000 դոլարով, այն խատառակություն է լրագրողական, ինչ անելու բան է, ձեռք է բերվել մի պատ, որի արդյունքում 5 ընտանիքի բնակարան է ձեռք բերվել, տրվել, ի՞նչ կապ ունեն այդ պատը և «Սիլ պլազան», որը վերջնական արդյունքում կառուցված է»,-հայտարարեց Խաչատուր Սուքիասյանը։
Նա հավաստիացրեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկում չի ունեցել:
«Դա նշանակում է՝ մյուս օրվանից ես Խաչատուր Սուքիասյանը չեմ, Նիկոլ Փաշինյանն էլ Նիկոլ Փաշինյանը չէ, ես ինձ թույլ չեմ տալիս, Վահագն խաչատրյանն էլ թույլ չի տա»,-ասաց Սուքիասյանը և հավելեց, որ քաղաքապետ Վահագն Խաչատուրյանը շատ վնասներ է տվել իրենց:
Հիշեցնենք, որ «Հետք» լրատվական կայքը նյութ էր հրապարակել, ըստ որի՝ Սուքիասյանի կողմից 5600 դոլարով գնված գույքը ոչ թե օգտագործվել է որպես պատկերասրահ, այլ դարձել է բիզնես կենտրոն:

Хачатур Сукиасян: Это означало бы, что я – не Хачатур Сукиасян, а он – не Никол Пашинян
«Рад в связи с решением прокуратуры. Государственные органы должны пойти до конца, чтобы понять, если государству действительно нанесен ущерб, то закон нужно защитить», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян, отвечая на вопрос касательно процесса, начатого прокуратурой Армении по проверке законности приватизации расположенного в центре Еревана бизнес-центра «Сил Плаза».
По его словам, если бы здание использовалось как галерея, то они не смогли бы покрыть упомянутым доходом даже расходы на обеспечение безопасности.
«А кто сказал, что имущество мы купили за бесценок? Нас долго уговаривали, что здание находится в центре города, говорили, что у нас есть средства, попросили купить, мы же ответили, что не хотим, поскольку не видели в этом целесообразность. Меня уговорил мой отец после долгих переговоров», – заявил Х. Сукиасян.
Депутат от фракции «Гражданский договор» сообщил, что сначала купил 4-метровую стену, которая в дальнейшем уже была отремонтирована, а во двое были дома разных размеров, которые были демонтированы.
«Мы с трудом это отремонтировали и официально открыли здание в 1998 году», – отметил он.
По словам Х. Сукиасяна, его семья не нарушала закон, поскольку это является делом принципа.
«Здание “Сил Плаза” строилось несколько лет. Были потрачены миллионы, сейчас же люди смотрят на фотографии и говорят, мол, что здание куплено было за 5000 долларов. Но была куплена одна стена, в результате чего 5 семьям были предоставлены квартиры, какое отношение имеет “Сил Плаза” и эта стена, которая в конечном результате была построена», – заявил Х. Сукиасян.
Он заверил, что с премьер-министром РА Николом Пашиняном в связи с этим не было никаких обсуждений.
«Это означало бы, что я – не Хачатур Сукиасян, а он – не Никол Пашинян. Я не позволю себе такого, и Ваагн Хачатурян (бывший мэр Еревана – Прим. ред.) не позволит себе этого», – отметил Х. Сукиасян.