Կրեմլն արձագանքել է ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի գնդակոծման մասին լուրերին
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նոյեմբերի 7-ին լրագրողներին տված հարցազրույցում պատասխանել է այն հարցին, թե ինչպես է Կրեմլն արձագանքել Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների հաղորդագրություններին։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 6-ի լույս 7-ի գիշերը ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
«Իրականում, Սոչիում եռակողմ հանդիպման ավարտին ընդունված հայտարարությունը ընդգծում էր կողմերի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի մտադրությունը՝ խնդիրը կարգավորել բացառապես քաղաքական, դիվանագիտական, խաղաղ միջոցներով։ Ուստի մենք շարունակում ենք կոչ անել երկու կողմերին զերծ մնալ վտանգավոր գործողություններից և քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել շփման գծում լարվածության սրման»,-Պեսկովի խոսքերը մեջբերել է ՏԱՍՍ-ը։

В Кремле отреагировали на новость об обстреле ВС Азербайджана армянских позиций
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в беседе с журналистами 7 ноября ответил на вопрос о том, как отреагировали в Кремле на сообщения Минобороны Армении и Азербайджана.
Пресс-служба Минобороны Армении сегодня ранее передала: в ночь с 6 на 7 ноября подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкого оружия различного калибра по армянским позициям, дислоцированным в восточной части армяно-азербайджанской границы.
«Действительно, в принятом по итогам трехсторонней встречи в Сочи заявлении было акцентировано намерение сторон, Азербайджана и Армении, к урегулированию исключительно политико-дипломатическими, мирными средствами. Поэтому мы по-прежнему призываем обе стороны воздерживаться от опасных действий и шагов, которые могут привести к нагнетанию напряженности на линии соприкосновения», - сказал Песков, которого цитирует ТАСС.