Ադրբեջանի ագրեսիայի պատճառով ցորենի ցանքատարածությունները չի հասցվել նախատեսված 75 հազ. հեկտարի.Վահան Քերոբյան
12:17 07/11/2022
«Նախատեսվում էր ցորենի ցանքատարածություններն ավելացնել մինչև 75 հազար հեկտար, սակայն Ադրբեջանի ագրեսիայի պատճառով այս տարածքներում անվտանգության նկատառումներով նկատվում են ցորենի մշակման ցածր ակտիվություն»,-ԱԺ-ում 2023 թ. ՀՀ բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և պարզաբանեց, որ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում են հիմնականում զերծ մնացել ցանքից, որը խոչընդոտ է հանդիսանում նշված ցուցանիշի ապահովմանը:
Նա նաև հայտնեց, որ անասնաբուծության ճյուղում էլ կառավարությունը մշակել և իրականացրել է խոշոր ներդրումային ծարագիր, որի համար 2023 թվականին նախատեսում է հատկացնել 3.5 մլրդ դրամ, որը հնարավորություն կտա բարձրացնել անասնապահական մթերքների ինքնաբավարարվածության մակարդակը:
Հիշատակելով 2022 թվականին իրականացրած անասնապահական ծրագրի հաջողությունները՝ Քերոբյանն ասաց. ««Երեմյան փրոջեկտ» ընկերությունը կարողացավ ապահովել ամբողջական ֆինանսավորում Տաշիր համայնքում խոշոր անասնապահական համալիրի կառուցման համար՝ ներգրավելով մոտավորպես 32 մլն դոլար, որը մասնակիորեն օժանդակված է նաև մեր կողմից ներդրված ծրագրով»:
Նրա խոսքով՝ այդ խոշոր անասնապահական համալիը միայնակ Հայաստանում միջին կաթնատվության մակարդակը 1%-ով կբարձրացնի:
Էկոնոմիկայի նախարարը խոստովանեց, որ դեռևս չեն կարող ասել, որ գյուղատնտեսությանն անհրաժեշտ համամասնորեն են ֆինանսավրվում և այն համեմատելի չէ ԵՄ երկրների կողմից իրենց գյուղատնտեսության ոլորտներին հատկացվող չափաբաժնիններից:

Из-за агрессии Азербайджана посевные площади пшеницы не достигли запланированных 75 тыс. га – Ваан Керобян
13:25 07/11/2022
Планировалось увеличение посевных площадей пшеницы до 75 тыс. га, но из-за агрессии Азербайджана на этих территориях из соображений безопасности наблюдается низкая активность возделывания пшеницы, в частности, в Сюникской и Гегаркуникской областях, что препятствует достижению заданного показателя. Об этом заявил Ваан Керобян на слушаниях по проекту госбюджета на 2023 год в парламенте.
Он сообщил также, что правительство разработало и реализовало крупный инвестиционный проект и в сфере животноводства, на который в 2023 году планируется выделить 3,5 млрд драмов, что позволит поднять уровень самообеспеченности животноводческой продукцией.
Отметив успехи реализованной в 2022 году животноводческой программы, Керобян сказал: «Компания "Еремян проджектс" смогла обеспечить полное финансирование строительства крупного животноводческого комплекса в общине Ташир, инвестировав около 32 млн долларов, что также частично поддерживается реализуемой нами программой».
По его словам, только этот крупный животноводческий комплекс повысит средний уровень надоев в Армении на 1%.
Министр экономики признался, что пока нельзя сказать, что сельское хозяйство финансируется в необходимой пропорции, ассигнования несопоставимы с суммами, выделяемыми странами ЕС на свои сельхозотрасли.