Դատախազությունը Միքայել Նարիմանյանի քրգործի վերաբերյալ մանրամասներ է հրապարակել
Գլխավոր դատախազությունը ԵՊԲՀ դասախոս Միքայել Նարիմանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման վերաբերյալ տեղեկատվություն է հրապարակել, ըստ այդմ.
«Մ.Ն.-ն, հանդիսանալով «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի նախկին ռեկտորը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն հիմնադրամի կողմից ստեղծված «Հերացի» արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Մ.Ս.-ի օժանդակությամբ, դիտավորությամբ, վատնման եղանակով, ծառայողական դիրքն օգտագործելով, կատարել է իրեն վստահված, իր տնօրինմանը հանձնված Հիմնադրամին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն՝ 39 մլն 660 հազար դրամի չափով:
Մասնավորապես, Մ.Ն.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Մ.Ս.-ի հետ՝ հիմնադրամի գումարները «Հերացի» կազմակերպությանը փոխանցելու, այդ գումարներով հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի հետ առնչություն ունեցող «Նավասար» ՍՊ ընկերության «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի տնօրեն Վ.Ս.-ից շուկայականից բարձր գներով հանգստի տներ ձեռք բերելու և ավել վճարվելիք գումարները Վ.Ս.-ին դարձնելու շուրջ: Վերոնշյալ արարքի կատարման համար Գլխավոր դատախազությունը Մ.Ն.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցել:
Մ.Ն.-ին մեղսագրվում է հանցանքը կատարելու պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն (ներկայում գործող Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված՝ վստահված գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն) հանցավոր արարքի կատարում:
Մ.Ս.-ի նկատմամբ ևս հարուցվել է քրեական հետապնդում հանցանքը կատարելու պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակության օժանդակություն (ներկայում գործող Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված՝ վստահված գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության օժանդակություն) կատարելու համար:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու ուղղությամբ»։

Генпрокуратура Армении представила подробности уголовного дела в отношении бывшего ректора ЕГМУ
Генпрокуратура Армении обнародовала информацию касательно уголовного преследования, возбужденного в отношении бывшего ректора Ереванского государственного медицинского университета преподавателя Микаела Нариманяна:
«М.Н., являясь бывшим ректором фонда "Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци", как лично, так и при содействии председателя созданной этим же фондом профсоюзной организации "Гераци" М.С., умышленно, используя служебное положение совершил хищение вверенного ему, принадлежащего Фонду имущества в особо крупном размере – на сумму в 39 млн. 600 тыс. драмов.
В частности, М.Н. достиг договоренность с М.С. о перечислении средств Фонда организации "Гераци", о приобретении на эти средства по завышенным ценам коттеджей у взаимосвязанного с председателем совета попечителей фонда директора гостиничного комплекса "Цовасар" ООО "Навасар" В.С., и возврате выплаченных больше сумм В.С. За вышеупомянутое деяние Генпрокуратура возбудила уголовное преследование в отношении М.Н.
М.Н. инкриминируется совершение преступного деяния, в частности, хищения вверенного имущества в особо крупном размере, согласно п. 3 ч. 3 ст. 256 действующего Уголовного кодекса Армении.
В отношении М.С. также возбуждено уголовное производство по п. 3 ч. 3 ст. 46-256 действующего УК Армении (пособничество в хищении вверенного имущества в особо крупном размере).
Предпринимаются необходимы меры для выяснения всего круга вовлеченных в коррупционную схему лиц и возбуждения уголовного преследования в их отношении».