Քննարկվում է ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների՝ Հայաստանում առանց պայմանագրի 180 օրից ավել մնալու հարցը. Իրինա Դավթյան
«Հայաստանում միգրանտների ներհոսքը ներկայացնում են հիմնականում ԵԱՏՄ երկրների, մասնավորապես՝ ՌԴ քաղաքացիները: Քանի որ նրանք ԵԱՏՄ-ից են, ապա այստեղ օգտվում են աշխատանքային գործունեություն ծավալելու հեշտացված ռեժիմից»,-ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հայտնեց Միգրացիոն ծառայության պետի տեղակալ Իրինա Դավթյանը :
Նա ասաց, որ ԵԱՏՄ երկրների միգրանտներին որևէ թույլատվողական բնույթի փաստաթուղթ անհրաժեշտ չէ, աշխատանքի թույլտվության կարիք էլ չունեն, ընդամենը միայն աշխատանքային պայմանագրի վրա իրենք և իրենց ընտանիքի անդամները կարողանում են գտնվել ՀՀ-ում:
«ՌԴ քաղաքացիները միգրացիոն ծառայության workpermit.am էլեկտորնային հարթակին ներկայացնում են իրենց աշխատանքային պայմանագիրը՝ անձը հաստատող փաստաթուղթը և այդ հիմքով ստանում են կացությա օրինականությունը հավաստող տեղեկանք»,-հայտնեց դավթյանը և հավելեց, որ հետագայում միգրանտները ֆիզիկապես ներկայանում են համապատասխան քարտը ստանալու համար:
Միգրացիոն ծառայության պետի տեղակալը հայտնեց, որ ներկայում քննարկվում է 183 օրից հետո աշխատանքային պայմանագիր չունեցող ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների՝ Հայաստանում կացության թույլտվության ընթացակարգի պարզեցման հարցը և դրա համար դիտարկվում է Վրաստանի օրինակը, երբ առանց որևէ փաստաթղթի ՌԴ քաղաքացիները 365 օր կարողանում են մնալ այդ երկրում:

Ирина Давтян: Обсуждается вопрос пребывания граждан стран ЕАЭС в Армении дольше 180 дней без трудового договора
13:13 08/11/2022
«Приток мигрантов в Армению в основном представлен гражданами стран ЕАЭС, в частности, Российской Федерации. Поскольку они из Евразийского экономического союза, они пользуются здесь упрощенным режимом реализации трудовой деятельности», – заявила на сегодняшнем заседании Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам заместитель начальник Миграционной службы Ирина Давтян.
Она отметила, что для мигрантов из стран ЕАЭС не нужны какие-либо документы по разрешению на работу, они и члены их семей могут находиться в РА всего лишь на основании трудового договора.
«Граждане РФ представляют на платформу миграционной службы workpermit.am свой трудовой договор, удостоверяющий личность документ и на этом основании получают справку, удостоверяющую законность проживания», – сообщила И. Давтян и добавила, что в дальнейшем мигранты должны присутствовать для получения соответствующей карты.
Заместитель начальника Миграционной службы сообщила, что сейчас обсуждается вопрос упрощения процедуры по предоставлению разрешения на проживание в Армении дольше 183 дней для граждан стран ЕАЭС, у которых нет трудового договора.