Ես չեմ տեսել, ես չեմ լսել. դատավոր Արթուր Ստեփանյան
«Ես կարող եմ միայն իմ մասով ասել՝ չունեմ  կաշկանդվածություն, ինձ ճնշված չեմ զգում»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Դատավորների միության փոխնախագահ, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Ստեփանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե վերջին շրջանում շատ է խոսվում, որ դատավորները կաշկանդաված են, ուղիղ միջամտություն կա իշխանության կողմից հատկապես  այն գործերի դեպքում, որոնք քաղաքական ուղղվածություն ունեն։
Նա նշեց, որ երբևէ զանգեր չի ստացել պետական պաշտոնյաներից, շահագրգիռ կողմից, այլապես պետք է դիմած լիներ ԲԴԽ։
Հարցին՝ նախորդ իշխանության ժամանակվանից խոսվում է դատական համակարգի կոռումպացված լինելու մասին, որ դատական համակարգի վրա քաղաքական ճնշումներ կան, ձեր պրակտիկայում  երբևէ տեսե՞լ եք, լսե՞լ եք, առնչվե՞լ եք, զգացե՞լ եք, որ կա քաղաքական միջամտության որոշակի դրսևորում, դատավորն ասաց. «Ես չեմ տեսել, ես չեմ լսել, մամուլում կարդացել եմ»։
Լրագողի ճշտող հարցին` մամուլը ինչ գրում է, ճի՞շտ է գրում, նա արձագանքեց. «Ես հարգում եմ մեր մամուլը»։
Նա նաև ասաց, որ Դատավորների միությունը հետևել է ԲԴԽ նախկին անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանի հայտարարություններին ու գրառմանը, իսկ թե ինչ է պատրաստվում անել միությունը՝ այս պահին չի  բարձրաձայնի մինչև որոշում չկայացվի։
Ա.Ստեփանյանի խոսքով, դատական իշխանությունում, այդ թվում՝ Դատավորների միությունում, դիմություն-ընդդիմություն չկա, մի համայնք է, բնականաբար, յուրաքանչյուրը կարող է ունենալ այլ կարծիք։

«Могу сказать только по моей части, я ничем не скован, не чувствую никакого давления», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении судья суда общей юрисдикции первой инстанции города Ереван Артур Степанян, отвечая на вопрос, что муссируются сведения, что на судей оказывается давление со стороны властей, особенно по части дел с политической направленностью.
Он отметил, что никогда не получал звонков от государственных должностных лиц, заинтересованных лиц, иначе, обратился бы в Высший судебный совет (ВСС).
На вопрос, что многие заявляют о коррумпированности судебной системы ещё со времен прежних властей, что на судебную систему оказывается политическое давление, сталкивались ли вы в своей практике с проявлениями политического вмешательства, видели, слышали, судья ответил: «Не видел, не слышал, читал в прессе».
На уточняющий вопрос журналиста, верит ли в правдивость публикаций СМИ, он ответил: «Уважаю нашу прессу».
Судья отметил также, что Союз судей следил за заявлениями бывшего члена ВСС Григора Бекмезяна, а вот что планирует предпринять Союз, пока не может сказать пока не будет принято решение.
По словам А. Степаняна, в судебной власти, в том числе – Союзе судей, нет оппозиции или не оппозиции, это одно сообщество, естественно, у каждого может быть своё мнение.