Գերմանիայում գործարար Ուսմանովի քրոջ 600 մլն դոլար արժողությամբ զբոսանավից 30 թանկարժեք կտավ են առգրավել
13:51 08/11/2022
Գերմանիայի հետախույզները առգրավել են հայտնի նկարիչների 30 կտավ, որոնք նախկինում պահվում էին Դիլբար զբոսանավում (թյուրքերենից թարգմանված՝ գրավիչ, հմայիչ), որոնց սեփականատերը, ենթադրաբար, ռուս միլիարդատեր Ալիշեր Ուսմանովի քույրն է՝ Գյուլբահոր Իսմայիլովան։ «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ այդ մասին հայտնում են գերմանական լրատվամիջոցները։
Ապրիլին Գերմանիայում Դաշնային քրեական ոստիկանության գրասենյակը (BKA) հայտնել էր մոտ 600 միլիոն դոլար արժողությամբ 156 մետրանոց զբոսանավի կալանավորման մասին: Նավը 2021 թվականի վերջից գտնվում է Համբուրգի Blohm + Voss նավաշինարանում ՝ հիմնանորոգման նպատակով:
Գերմանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ խուզարկությունների ընթացքում քննիչները փորձել են ապացույցներ գտնել, թե իրականում ում է պատկանում զբոսանավը։ Գործողության ընթացքում առգրավվել են նկարներով տուփեր, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 5 միլիոն եվրո։Խոսքը այնպիսի նկարիչների գործերի մասին է, ինչպիսին Մարկ Շագալն է։
Միաժամանակ Ուսմանովի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ այդ նկարները չեն պատկանում գործարարին, ուստի դրանց մասին գերմանական իշխանություններին պարզաբանելու կարիք չկա։
NDR-ի տվյալներով՝ ներկայումս Մյունխենի դատախազությունը հետաքննում է Ուսմանովի՝ Գերմանիայում հարկերից խուսափելու հայցը։ Մայն Ֆրանկֆուրտի գլխավոր դատախազությունը հետաքննում է նաև ռուսական փողերի լվացման կասկածանքը:

Немецкие СМИ: В Германии с яхты «сестры Усманова» изъяли 30 картин
Следователи в Германии изъяли 30 картин известных художников, хранившихся ранее на яхте Dilbar (в переводе с тюркских языков – пленительный, очаровательный), владелицей которой, предположительно, является сестра российского миллиардера Алишера Усманова Гульбахор Исмаилова, сообщает Газета.ру со ссылкой на немецкие СМИ. При этим пресс-служба Усманова заявила, что картины и яхта ему не принадлежат.
В апреле в Германии Федеральное ведомство уголовной полиции (BKA) проинформировало о задержании 156-метровой яхты стоимостью около $600 млн. Судно с конца 2021 года стояло верфи Blohm + Voss в Гамбурге для капитального ремонта.
Как утверждают немецкие СМИ, следователи по время обысков пытались найти доказательство того, кому в действительности принадлежит яхта. В ходе операции были изъяты коробки с картинами, общая стоимость которых составляет порядка €5 млн. Речь идет о произведениях таких художников, как Марк Шагал.
По данным NDR, в настоящее время прокуратура Мюнхена занимается расследованием в отношении Усманова по подозрению в уклонении от уплаты налогов в ФРГ. Генпрокуратура Франкфурта-на-Майне также ведет в отношении россиянина расследование по подозрению в отмывании денег.
В пресс-службе Усманова сообщили, что картины, другие арт-объекты, а также сама яхта не принадлежат бизнесмену.
«Они являются собственностью дискреционных трастов, в отношении которых господин Усманов не имеет ни контроля, ни бенефициарного участия», – говорится в заявлении.
Европейский союз 28 февраля внес Алишера Усманова в санкционные списки. Позже стало известно, что российский гражданин обжаловал эти санкции, его иск зарегистрирован в суде ЕС в Люксембурге 29 апреля.