«Ապրելու ենք». Արցախի պետական ջազ նվագախումբը ելույթ կունենա Երևանում
Նոյեմբերի 30-ին Երևանում՝ Ճարտարապետների միության դահլիճում, ելույթ կունենա Արցախի պետական ջազ նվագախումբը։ Համերգը կրելու է «Ապրելու ենք» խորագիրը։ Արցախի պետական ջազ նվագախմբի համերգը կայանում է ամենամյա «Yerevan Jazz Fest»-ի շրջանակում։
Panorama.am-ը սպասվող համերգի, խորագրի ընտրության,  ծրագրի մասին զրուցել է Արցախի պետական ջազ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Դանիելյանի հետ։
Panorama.am- Սկսենք  համերգի խորագրից՝ «Ապրելու ենք»։ Ինչո՞ւ որոշեցիք հենց նման խորագրով հանդես գալ։ Խմբի անդամների մոտ կա՞ այդ վճռականությունը, համոզմունքը, որ թեև այսօրվա իրավիճակին, Արցախը, արցախցին ապրելու է իր պատմական հայրենիքում, պատմական հողի վրա։
Էդուարդ Դանիելյան - «Ապրելու ենք»… Վերաբերում է  Արցախում և Հայաստանում տիրող իրավիճակին։  Թեև ամեն կերպ ուզում են հայրեիս ճնշել, թուլացնել, բաժանել, բայց մենք հենց այս խորագրով ուզում ենք ասել, որ մենք ապրելու ենք, արարելու ենք, նվագելու ենք ամենակարևորը՝ մեր հողում, մեր հայրենիքում։
Panorama.am - Ո՞րն է այս համերգի ասելիքը հենց հայաստանցի հանդիսատեսին։
Էդուարդ Դանիելյան - Այնպես չէ, որ հատուկ բան ունենք ասելու։ Ես  ընդհանրապես տարբերություն չեմ դնում, քանի որ նույն ազգն ենք, ունենք նույն մտածելակերպը, նույն գաղափարները։
Նվագախմբի կազմը նոր է, լրիվ նոր մոտեցումներ են, և ուզում ենք այս նոր կազմով մեր նոր ծրագիրը ներկայացնել մեր ժողովրդին։ Տարիներ շարունակ նվագախումբը նաև Հայաստանում ունի մեծ լսարան։
Panorama.am - Ի՞նչ ծրագրով եք հանդես գալու։ Ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում ասել էիք՝ «այս փուլում ուզում ենք մեր հայկական երաժշտությունն առաջ տանել»։ Արդյո՞ք այս համերգում էլ շեշտը դրվում է հայկական երաժշտության վրա։
Էդուարդ Դանիելյան- Մեր երգացանկում մեծ մասը հայկական  ստեղծագործություններ են։ Բայց այս անգամ ավելացրել ենք արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, բայց էլի՝ մեծ մասը մեր երիտասարդ կոմպոզիտորների գործերն են՝  Դավիթ Գյոդակյան, Դավիթ Մելքոնյան, Տիգրան Սուչյան։

«Будем жить». Государственный джаз-оркестр Арцаха выступит в Ереване
30 ноября в Ереване – в зале Союза архитекторов – выступит Государственный джаз-оркестр Арцаха. Концерт будет носить название «Будем жить». Концерт Государственного джаз-оркестра Арцаха проходит в рамках ежегодного «Yerevan Jazz Fest»-а.
О предстоящем концерте, выборе названия и программе корреспондент Panorama.am побеседовала с художественным руководителем джаз-оркестра Арцаха Эдуардом Даниеляном.
Panorama.am: Начнем с названия концерта – «Будем жить». Почему вы выбрали такое название? Присутствует ли у членов коллектива такая решимость, вера в то, что, несмотря на нынешнюю ситуацию, арцахец будет жить на своей исторической родине, на своей исторической земле?
Эдуард Даниелян: «Будем жить»... Это касается ситуации в Арцахе и Армении. Хотя на нас, армян, всячески стремятся оказать давление, пытаются нас ослабить и разделить, но мы этим названием хотим сказать, что мы будем жить, творить, исполнять музыку, самое главное – на нашей земле, на нашей родине.
Panorama.am: Каков месседж концерта публике в Армении?
Эдуард Даниелян: Мы ничего специально не хотим сказать. Для меня вообще не существует какой-либо разницы, поскольку мы – один народ, у нас одинаковый менталитет, одинаковые мысли.
У оркестра новый состав, совершенно новые подходы, и мы хотим представить нашу новую программу нашему народу в этом новом составе. За эти годы у оркестра появилась также большая аудитория в Армении.
Panorama.am: Какую программу вы представите? Ранее вы рассказали Panorama.am – «на данном этапе мы хотим продвигать нашу армянскую музыку». На этом концерте также акцент на армянской музыке?
Эдуард Даниелян: Большинство произведений в нашем репертуаре – армянские. Но в этот раз мы добавили произведения зарубежных композиторов, но большую часть в программе составляют произведения наших молодых композиторов: Давида Геодакяна, Давида Мелконяна, Тиграна Сучяна.