«Ամոթի երկու տարի», «Ռևանշ լինելու է»
2020-ի նոյեմբերի 9-ին 44 օր տևած արցախյան երրորդ պատերազմն ավարտվեց Հայաստանի համար ծանր զիջումներով, ահռելի կորուստներով, ամոթալի պարտությամբ։
Պատերազմի ավարտից երկու տարի անց շատերը չեն համակերպվում պատերազմի հետևանքներին, պարտության տարած իշխանության վերընտրվելուն, շարունակվող մահերին, զիջումներին, հայրենիքի կորստին։
Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կնքված փաստաթղթի ստորագրման երկրորդ տարելիցի օրը մարդիկ իրենց զգացածի, ապրածի, նպատակների մասին պատմել են սոցիալական ցանցերում։
Հայտնի պրոդյուսեր  Ռուբեն Մխիթարյանը գրում է
«Ամոթի 2 տարի... Ողբի 2 տարի... Կորստի 2 տարի... Դավաճանությունների 2 տարի... Սանձարձակության 2 տարի... Ստի 2 տարի... Չվերջացող 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ը...»-
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Լևոն Փարսադանյանը գրում է.
«2 տարի ա կենդանիները մահացածներին ու նահատակվածներին երանի են տալիս»։
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Թևան Պողոսյանը գրում է.
«Տիգրան Խանումյան,
Տիկո, անմահացած իմ հերոս։ 09.11.2020
Հայրենիք, Շուշի և հաղթանակներ ենք պարտք քեզ և բոլոր մեր անմահացած տղաներին»։
Վահագն Մխոյանը գրում է.
«2009թ․ բրիտանացիք ստեղծել են մի հատ կայք, որտեղ հավաքել են 100-ամյա պատերազմում մասնակցած անգլիացի զինվորների անունները։ Ընդհանուր մոտ 250.000 անուն։Սրանից 5-6 հարյուր տարի առաջ Անգլիայի համար կռված 250.000 հոգու անուն մարդիկ գիտեն։ Սրանից 2 տարի առաջ Հայաստանի համար կյանք տված 5.000 հոգու անուն մենք մինչև հիմա չգիտենք, որովհետև Նիկոլը գաղտնի ա պահում»։
Հրաչուհի Միրզոյանը գրում է. «Եթե երկու տարի առաջ չլիներ այն, ինչը կյանքը բաժանում է առաջ ու հետոյի, ես այսօր իմ հերթական մասնագիտական տոնը կնշեի` հանրային կապերի մասնագետի օրը Հայաստանում։ Բայց ոչ տոն է մնացել, ոչ էլ ուրախանալու, մասնագիտական ձեռքբերումները նշելու ունակություն։
Որովհետև պատերազմը չի վերջացել...»։
«Հայաստան» հիմնադրամի նախկին նախագահ Արա Վարդանյանը գրում է.
«Երկու տարի...
Նվաստացման, արժեզրկման, պարտության և ինքնամոռացության երկու տարի։
Շատ ենք թուլացել, այդքան շատ, որ միակ «զենքը» անիծելն է մնացել»։
Հետմահու Արցախի հերոսի կոչմանն արժանացած Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ Կարին Տոնոյանը գրում է
«Նոյեմբերի 9.  Իրականում ես հենց այս օրը վերջնականապես կորցրի քեզ, Մեն.... կորցրի քո հաղթանակը, կորցրի քո կյանքի գինը..... այս օրը ես ինքս ինձ անիծեցի, որ այդքան դաժան եմ խաբվել, որ ինքս եմ քեզ արթնացրել ու ասել. «Պատերազմ է, վեր կաց, Մեն», որ իմ կամքով քեզ դավադիր մահվան եմ ուղարկել, առանց հիշելու, որ առաջին իսկ օրից կասկածել եմ այս իշխանությանը, առանց հասկանալու, որ արծրուն հաղթանակաբերը հայրենավաճառների թակարդադիրն է, ու որ ամեն ինչ շախմատագետը վաղուց էր ծրագրել...
Չներես ինձ, Մեն,
Չներեք մեզ, տղերք.....
Վաղը կգամ ծնկադիր խնդրելու բոլորիցդ, որ չներեք մեզ ու երդվելու, որ վերադարձնելու ենք ձեզնից գողացած հաղթանակը...»։
Արթուր Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի գրառումն ու գրել է.
«Իշխանության համար մարտերը շարունակում է»։
Արթուր Հայրապետյանը Փաշինյանի նույն գրառման մասին այսպես է արտահայտվում
«Շուշին հանձնել էր, բայց դիակների վրա քայլող մարդը շարունակում էր մի ամբողջ ազգի էշի տեղ դնել։
Միայն այս գրառման համար, բավական էր, որ սա ծնկի չգար, ու չմխտռեր իր գոյությամբ Եռաբլուրը.. ու իր արժանի տեղում լիներ։
Ահեղ դատաստան լինելու է։ Ես էլ ողջ եմ լինելու։
Թիքյա-թիքյա լինես.....»։
Ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան գրում է
«Մենք կորցրել ենք արդեն 2 տարի։ Ամրանալու, սխալները ուղղելու, իրավիճակը փոխելու համար 2 տարի արդեն վատնել ենք։ Իսկ թշնամին՝ ոչ»։
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամոսնյանը գրում է.
«Ռևանշ լինելու է!!! Բանակը վերականգնվելու է!!! Նոյեմբերի 9-ի էջը թերթելու ենք!!! Ուզեք, թե չուզեք՝ ներքին ու արտաքին թուրքին հաղթելու ենք!!!»։
«Մանթաշով» գործարարների միության նախագահ Վահրամ Միրաքյանը, շարունակելով ռևանշի թեման, գրում է.
«2 տարի առաջ այս օրը՝ նոյեմբերի 9-ը, իմ կյանքի ամենածանր օրն էր:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ը Ցեղսպանությունից հետո մեր ամենամեծ պարտությունն էր: 100 տարուց ավել մենք այդպիսի մեծ ռազմական պարտություն չէինք ունեցել:
Հիշե՞լ նոյեմբարի 9-ի մասին, թե՞ ոչ:
Իհարկե հիշել, առանց դրա ռևանշ չի լինի: Իսկ մենք ռևանշին այլընտրանք չունենք: Այլընտրանքը որպես պետություն կործանումն է:
Բայց ռևանշը նախ լինում է տնտեսական, արդյունաբերական, մշակույթային, կառավարման որակով, հումանիտար, դեմոգրաֆիական.... հետո ռազմական: Էս դիրքից ռազմական ռևանշը կարող է անիրատեսական թվալ, նախ մեր դիրքն է պետք փոխել:

«Два года позора», «Реванш будет»!
9 ноября 2020 года завершилась длившаяся 44 дня третья арцахская война, которая закончилась тяжелыми уступками, огромными потерями, позорным поражением для Армении.
Спустя два года после войны многие не могут смириться с последствиями войны, переизбранию властей, которые потерпели поражение, продолжающимися смертями, уступками, потерями родины.
Во вторую годовщину подписания документа между Россией, Арменией и Азербайджаном люди рассказали о своих чувствах, переживаниях и целях в социальных сетях.
Известный продюсер Рубен Мхитарян пишет:
«2 года позора… 2 года траура… 2 года потерь…2 года предательств…2 года своеволия…2 года лжи…Бесконечное 9 ноября 2020 года…».
Общественно-политический деятель Теван Погосян пишет:
«Тигран Ханумян,
Тико, обретший бессмертие мой герой. 09.11.2020.
Мы должны тебе и всем нашим обретшим бессмертие парням Родину, Шуши и победы».
Ваагн Мхоян пишет:
«В 2009 году британцы создали сайт, где собрали имена участвовавших в 100-летней войне английских военных. В целом – 250 000 имен. Люди знают имена 250 000 человек, которые сражались за Англию ещё 5-6 сотен лет назад. Мы до сих пор не знаем имен 5000 человек, которые два года назад отдали свои жизни за Армению, поскольку Никол держит их в секрете».
Грачуи Мирзоян пишет: «Если бы два года назад не было того, что разделяет жизнь на до и после, я бы сегодня отметила свой очередной профессиональный праздник – день специалиста по связям с общественностью в Армении. Но нет настроения ни для праздника, ни возможности радоваться и отметить профессиональные достижения.
Потому что война ещё не окончена…».
Бывший председатель Фонда «Армения» («Айастан») Ара Варданян пишет:
«Два года…
Два года унижения, обесценивания, поражения и самозабвения.
Мы очень ослабли, настолько много, что единственное “оружие” – проклятие».
Мать удостоившегося посмертно звания героя Арцаха Менуа Ованнисяна – Карин Тоноян – пишет:
«9 ноября: на самом деле я окончательно потеряла тебя именно в этот день, Мен…Потеряла твою победу, потеряла цену твоей жизни… в этот день я прокляла саму себя, потому что была жестоко обманута, настолько, что сама разбудила тебя и сказала: “Война, вставай, Мен”, по своей воле я отправила тебя на заговорщическую смерть, не помня, что с первого дня сомневалась в этой власти, не понимая, что победоносный арцрун является установщиком ловушек для предателей родины, и то, что всё было давно спланировано шахматистом.
Не прощай меня, Мен,
Не прощайте нас ребята...
Приду на коленях просить прощения, и поклянусь, что мы вернем украденную у вас победу…».
Артур Товмасян на своей странице в соцсети Facebook обнародовал запись премьер-министра РА Никола Пашиняна от 9 ноября 2020 года и написал:
«Бои за власть ещё продолжаются».
В свою очередь эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова пишет:
«Мы потеряли уже 2 года. Мы уже потратили 2 года на то, чтобы стать сильнее, исправить ошибки, изменить ситуацию. А враг – нет».
Председатель общественной организации «Гражданское сознание» Нарек Самсонян пишет:
«Реванш будет!!! Армия будет восстановлена!!! Мы перевернем страницу 9 ноября!!! Хотите вы этого или нет, но мы победим внутреннего и внешнего врага!!!».
Председатель союза бизнесменов «Манташов» Ваграм Миракян, продолжив тему реванша, пишет:
«2 года назад в этот день – 9 ноября – был самым тяжелым днем в моей жизни.
9 ноября 2020 года после Геноцида армян – самое большое наше поражение. Свыше 100 лет у нас не было таких больших военных потерь.
Помнить о 9 ноября или нет?
Конечно, помнить, без этого реванша не будет. У нас нет альтернативы реваншу. Альтернативой является потеря государства.
Но реванш, прежде всего, является экономическим, эффективным, культурным, управленческий, гуманитарный, демографический... потом военный. С этой позиции военный реванш может показаться нереальным, для начала нужно изменить нашу позицию.