Մկրտչյան. Մադրիդի փոխարեն թուրքական Մարդինում հայտնված ռուսների մասին տեղեկությունները կեղծ են
Տուրիստական գործակալության սխալի պատճառով Մադրիդի փոխարեն թուրքական Մարդինում հայտնված ռուսների մասին լուրերը կեղծ են։ Ռիա Նովոստիի փոխանցմամբ ասել է Ճամփորդական գործակալությունների դաշինքի (ATA) փոխնախագահ Ալեքսան Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով, նախ՝ Մարդին քաղաքը զբոսաշրջության վայր չէ։ Բացի այդ, Իսպանիա գալու համար անհրաժեշտ է վիզա, որն արվում է ճանփորդությունից առաջ։
«Սա կեղծիք է, մենք պարզեցինք: Դա նույնիսկ հնարավոր չէ: Մարդինի քաղաքապետը որոշել է «փիառվել»»,- շեշտել է Մկրտչյանը։
Նա հիշեցրել է մի պատմություն, երբ 2018 թվականին Դոնի Ռոստովի փոխարեն շվեյցարացի զբոսաշրջիկներ էին եկել Մեծ Ռոստով քաղաք (Յարոսլավլի մարզ) աշխարհի գավաթի խաղարկության համար։
«Բայց այն ժամանակ գոնե մեկ երկիր կար, բայց այստեղ՝ Իսպանիա հասնելու համար, նախ՝ ուղիղ չվերթներ չկան, և այնտեղ տոմսերն արժեն երեք անգամ ավելի թանկ, քան դեպի Թուրքիա ուղղությունը»,- ընդգծել է փորձագետը։

Мкртчян: Информация о россиянах, попавших вместо Мадрида в турецкий Мардин, является фейком
Новость о россиянах, которые из-за ошибки турагентства вместо Мадрида попали в турецкий Мардин, оказалась фейком, сообщил вице-президент Альянса туристических агентств (АТА) Алексан Мкртчян, передает РИА Новости.
По его словам, во-первых, город Мардин не является туристическим местом. Кроме того, визу для приезда в Испанию необходимо делать задолго до путешествия.
«Это фейк, мы выяснили. Это даже невозможно. Мэр Мардина решил пропиариться», – подчеркнул Мкртчян.
Он напомнил недавнюю историю, когда в 2018-м швейцарские туристы вместо Ростова-на-Дону приехали на чемпионат мира в город Ростов Великий (Ярославская область).
«Но тогда хотя бы была одна страна, а здесь, чтобы попасть в Испанию, во-первых, нет прямых рейсов, а билеты туда стоят в три раза дороже, чем в Турцию», – подчеркнул эксперт.
Ранее в среду газета Yeni Akit сообщила о том, что туристическое агентство в России якобы отправило своих клиентов в турецкий Мардин вместо испанской столицы - Мадрида. Предприниматель в сфере туризма Бекир Фалай «объяснил» изданию путаницу ошибкой агентства, которое забронировало билет до Мардина через Стамбул вместо Мадрида. По утверждению газеты, туристы покинули город на следующий день и сели на верный рейс в Мадрид с пересадкой в Стамбуле.