Թաթոյան. Ադրբեջանցիները սեպտեմբերի 13-14-ից հետո հափշտակել են մեր քաղաքացիներին պատկանող 7 մեքենա, մինչև 6000 հատ ոչխար
12:01 10/11/2022
«Գորսից դեպի Որոտան, Բարձրավան, Շուռնուխ տանող այլընտրանքային ճանապարհն ադրբեջանական ուղիղ թիրախի ներքո է գտնվում, և պետք է ոչ թե գովերգել այս ճանապարհն ու ասել՝ Սյունքին անվտանգ է, այլ ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել», - ասուլիսում ասաց Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ հատուկ մեքենա է հատկացված, որ Գորիսից Որոտան, Շուռնուխ, Բարձրավան ուսուցիչներ տեղափոխի։
«Ուսուցիչները  ստիպված ժամը ութին դուրս են գալիս Գորիսից, երեկոյան ութին նոր տուն են հասնում։ Ուսուցիչների հետ կապված այլ խնդիր էլ կա.  ճանապարհածախսի հատուցման համար յուրաքանչյուր ուսուցիչ ամսական ստանում է 20 հազար 200 դրամ, եռամսյակային են ստանում, այս տարվա ուսումնական տարվա համար դեռ չէին ստացել։
Այստեղ  խնդիրը նաև այն է, որ ուսուցիչները վարձրատրվում են ըստ աշակերտների քանակի։ Օրինակ, Շուռնուխում ընդամենը 17 աշակերտ կա,  Բարձրավանում՝ 8, Որոտանում՝ 45։
Բարձրավանի դպրոցում ուսուցիչների պակաս կա։ Հենց նույն դպրոցում Ինֆորմատիկայի դասաժամերը կազմում են այնքան, որ ուսուցչի աշխատավարձը կազմում է 16 հազար դրամ»,- ասաց Ա.Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ Կապան-Ճակատեն այլընտրանքային ճանապարհը կառուցվել է ադրբեջանական անմիջական դիտարկման ներքո. «Եթե այս հատվածը դիտարկվում է, այդ այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման իմաստը ո՞րն է։ Առավել ևս, որ համայնքապետարանի կողմից առաջարկ է եղել  առնվազն երկու տեղով տանել ճանապարհը, համեմատաբար առավել անվտանգ է։
Այս ճանապարհը 5-6 գյուղերը կապող կենսական ճանապարհ է»։
Արման Թաթոյանն ասաց նաև, որ Կապանի օդանավակայանն ու Մ2 մայրուղին ադրբեջանական զինված անօրինական դիրքերի թիրախի ներքո են։
«Նրանք իրենց զինված տեղակայումներով սպառնում են, որ  մենք չկարողանանք օդանավակայանը օգտագործենք, բայց այն քաղաքացիական օդանավակայան է, և Կապանը կապում է արտաքին աշխարհի հետ։ Մենք կարող ենք  լիարժեք օգտագործել անգամ եթե նրանք այստեղ են, բայց  ուղիղ սպառնալիք կա, որ եթե Հայաստանը շահագործի այս օդանավակայանը, բնականաբար, քաղաքացիական օդանավերին հարձակման կենթարկեն»,- ասաց «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրենը։
Նա նաև նշեց, որ Սև լճի հարևանությամբ ևս մի փոքր լիճ՝ Ջիլի լիճ, որտեղից մարդիկ իրենց կեդանիների համար ջուր են վերցնում։
«Այս պահին մեր գյուղերում ջրի հասանելիության լրջագույն խնդիր կա նաև հենց դրա հետևանքով»,- ընդգծեց Արման Թաթոյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական հարձակումների հետևանքով Իշխանասարի՝ միայն Ջերմուկի հատվածում թշնամին հափշտակել է մեր քաղաքացիներին պատկանող 4 մարդատար «Նիվա» մակնիշի մեքնեա,  3 բեռնատար մեքենա, մինչև 6000-ի հասնող ոչխարներ։ Միայն մեկ քաղաքացու պատկանող 1300 ոչխար են գողացել։
«Այսինքն, ադրբեջանական զինված ծառայողները ոչ միայն իրենց ներկայությամբ են խնդիրներ առաջացնում, այլ  ակտիվ գործողություններով են դա անում»,- ասաց նա։
Այնուհետև նա հարցադրում արեց, թե այս պայմաններում, այսքան զինված ուժեր ունենալու դեպքում որևէ մեկը կարծում է, որ  նրանք խաղաղությա՞ն են պատրաստվում։
«Նրանք մեր քաղաքացիների կյանքը վերածել են անհնարինության, մեր քաղաքացիները ադրբեջանցի զինծառայողների պատճառով չեն կարողանում ընտանիքի կարիքները հոգալ, եկամուտ վաստակել»,- ասաց Արման Թաթոյանը՝ ընդգծելով, որ նրանց հեռացնելու համար ունեն հիմքեր, կա միջազգային իրավաբանություն։
«Ամենակարևորը՝ պետք է հավաքել փաստեր ու կարողանալ աշխատել այդ փաստերով, փաստերը դնենք մեր պահանջների հիմքում, օգտագործենք միջազգային մեխանիզմները։ Հակառակ դեպքում մենք ընդամենը դառնում ենք աշխարհաքաղաքական շահերի գերի։ Հատկապես փոքր պետությունների համար են միջազգային մեխանիզմները, իսկ այդ մեխանիզմներն օգտագործելու հնարավորություն մեր ունեցած փաստերը, հիմքերը տալիս են։
Մենք ոչ թե սկզբից պետք է ասեինք, հիմա էլ առանձին պաշտոնյաներով, թե ամեն ինչ օրինակ է, իրենց տարածքներն են, այլ փորձեինք ներկայացնել այս խախտումները»,- ասաց Արման Թաթոյանը։

Татоян: После 13-14 сентября азербайджанцы угнали 7 принадлежащих нашим гражданам автомобилей, до 6000 голов овец
14:24 10/11/2022
«Альтернативная дорога из Гориса в Воротан, Бардзраван, Шурнух находится под прямым прицелом Азербайджана, и нужно не восхвалять эту дорогу и говорить о безопасности Сюника, а предпринимать шаги в направлении вывода азербайджанских вооруженных сил», – заявил на пресс-конференции 10 ноября директор «Центра права и справедливости - фонда Татоян», бывший Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
Он сообщил, что для перевозки учителей из Гориса в Воротан, Шурнух, Бардзраван выделена специальная машина.
«Учителя вынуждены выезжать из Гориса в восемь утра и возвращаться домой только в восемь вечера. Еще одна проблема с учителями заключается в следующем: каждый учитель получает по 20 тысяч 200 драмов в месяц – на возмещение расходов на дорогу, они получают эти средства ежеквартально, в этом учебном году еще не получали.
Проблема здесь еще и в том, что учителям платят по числу учеников. Например, в Шурнухе – всего 17 учащихся, в Бардзраване – 8, в Воротане – 45.
В школе Бардзравана нехватка учителей. Уроков информатики в той же школе столько, что зарплата учителя составляет 16 тысяч драмов», – сказал А. Татоян.
Он отметил, что альтернативная дорога Капан-Чакатен была построена так, что просматривается азербайджанской стороной: «Если этот участок просматривается, в чем смысл строительства этой альтернативной дороги? Тем более, что общинная администрация предложила проложить дорогу через, как минимум, два района, это относительно безопаснее. Эта дорога является жизненно важной дорогой, соединяющей 5-6 сел».
Арман Татоян также сообщил, что аэропорт Капана и трасса М2 находятся под прицелом незаконных позиций азербайджанских ВС.
«Азербайджанцы представляют для нас угрозу – чтобы мы не могли пользоваться аэропортом, но это гражданский аэропорт и связывает Капан с внешним миром. Мы можем полноценно его использовать, даже вопреки их присутствию. Но есть прямая угроза, что, если Армения будет эксплуатировать этот аэропорт, то, естественно, могут быть атакованы гражданские самолеты», – сказал директор фонда «Татоян».
«Кроме того, в настоящее время в наших селах существует серьезная проблема с доступом к воде», – подчеркнул Арман Татоян.
Он также сообщил, что в результате азербайджанских атак 13-14 сентября только на участке  Джермука азербайджанцы угнали 4 автомобиля марки «Нива», 3 грузовика и до 6000 голов овец, принадлежащих нашим гражданам. Было украдено 1300 овец, принадлежащих только одному гражданину.
«То есть азербайджанские военные создают проблемы не только своим присутствием, но и делают это активными действиями», – сказал он.
Затем Татоян озвучил вопрос: думает ли кто-нибудь в этих условиях, при размещении такого  количества вооруженных сил, что они готовятся к миру?
«Они сделали невозможной жизнь наших граждан, из-за азербайджанских военнослужащих наши граждане не могут заботиться о потребностях своей семьи и получать доход», – сказал Арман Татоян, подчеркнув, что есть основания для их вывода, есть международная юриспруденция.
«Самое главное – собрать факты и уметь с этими фактами работать, ставить факты в основу наших требований, использовать международные механизмы. В противном случае мы просто становимся заложниками геополитических интересов. Международные механизмы предусмотрены особенно для малых государств, и имеющиеся у нас факты и основания дают возможность использовать эти механизмы», – сказал Татоян, подчеркнув: эти нарушения армянская сторона должна была представить с самого начала.