Բաքվում ոստիկանությունը բռնի ուժ է գործադրել բողոքի ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ, կան բերման ենթարկվածներ
18:45 11/11/2022
Այսօր Բաքվի կենտրոնում ոստիկանությունը բռնի ուժ է գործադրել Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության կազմակերպած զանգվածային բողոքի ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ։ Ավտոբուսներում գտնվող կալանավորները շարունակել են կարգախոսներ վանկարկել՝ պահանջելով իշխանությունների հրաժարականը և ազատություն երկրում։
«Кавказский узел»-ի փոխանցմամբ՝ Բաքվի իշխանությունները հրաժարվել են համաձայնության գալ նոյեմբերի 11-ին Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության (APFP) կողմից հայտարարված  հավաքների ազատության, քաղբանտարկյալների ազատման, ազատ ընտրությունների անցկացման և ժողովրդավարական բարեփոխումների մասին պահանջներից։
Ընդդիմադիրները պնդում են, որ  մերժումը հակասում է Սահմանադրությանը՝ ասելով, որ այնուամենայնիվ հանրահավաք անելու են։ Ոստիկանությունը թույլ չի տա ընդդիմադիրներին հանրահավաք անցկացնել Բաքվում, քանի որ մայրաքաղաքի իշխանությունները դա «անտեղի» են ճանաչել, ինչի մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ՆԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Զեյնի Հուսեյնովը։
Բողոքի ակցիայի նախօրեին սկսվել են ընդդիմադիրների կանխարգելիչ կալանքները։
Ակցիայի մեկնարկից մեկ ժամ առաջ ոստիկանության ուժեղացված ստորաբաժանումների կողմից արգելափակվել են  Բաքվի քաղաքապետարանի շենք տանող բոլոր ճանապարհները։
Ցուցարարների խմբերը հայտնվել են մետրոյի «Իչերի Շեհեր» կայարանի դիմացի հրապարակում՝ վանկարկելով «Ազատություն», «Հրաժարական», «Ազատություն, արդարություն, ազգային իշխանություն» կարգախոսները։
Ոստիկաններն անմիջապես սկսել են բերման ենթարկել ցուցարարներին և նրանց նստեցնել ճաղապատ ապակիներով հատուկ ավտոբուսների մեջ։ Ձերբակալվածները ավտոբուսներում շարունակել են կարգախոսներ վանկարկել։ Արդեն ակցիայի առաջին րոպեներին մի քանի տասնյակ ակտիվիստներ բերման են ենթարկվել։
Նոյեմբերի 15-ին կլինի երկրորդ նմանատիպ ակցիան, այն կանցկացնի «Մուսավաթ» կուսակցությունը, պահանջները նույնն են. Կասկածից վեր է, որ նույն արձագանքը կլինի Ոստիկանության կողմից, գրում է  «Кавказский узел»-ը։

Полиция жестко подавила акцию протеста в Баку: в первые же минуты были задержаны несколько десятков человек
18:08 11/11/2022
Сегодня в центре Баку полиция жестко подавила массовую акцию протеста, организованную  партией Народного фронта Азербайджана. Задержанные в автобусах продолжили скандировать лозунги с требованием отставки властей и свободы в стране.
Как писал "Кавказский узел", власти Баку отказались согласовать партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) заявленную на 11 ноября акцию с требованиями свободы собраний, освобождения политзаключенных, проведения свободных выборов и демократических реформ.
Оппозиционеры сочли отказ противоречащим Конституции, заявив, что проведут акцию. Полицейские не позволят оппозиционерам провести в Баку акцию, поскольку власти столицы признали ее "нецелесообразной", сообщил начальник пресс-службы МВД Азербайджана Зейни Гусейнов.
В канун протестной акции начались превентивные задержания оппозиционеров.
За час до времени начала акции акции все проходы к зданию мэрии Баку были перекрыты усиленными нарядами полиции.
В сквере перед станцией метро "Ичери шехер" появились группы протестующих, скандирующих лозунги "Свободу!", "В отставку!", "Свободу, справедливость, национальное правительство!", сообщил корреспондент "Кавказского узла" с места событий.
Полицейские сразу стали задерживать протестующих и сажать в специальные автобусы с решетчатыми окнами. Задержанные продолжили скандировать лозунги в автобусах. Уже в первые минуты акции были задержаны несколько десятков активистов.
15 ноября будет вторая аналогичная акция, ее проведет партия "Мусават", требования те же. Нет сомнений, что будет такая же реакция Полиции, пишет Кавказский Узел. Сегодня, как сообщают, задержаны 150 человек.